Med 9-2 mot Surahammar på hemmaisen, så tog säsongen slut för Lindlöven under söndagen. Direkt efter matchen kom däremot lagets stjärnspelare Max Lalander med beslutet, att vänsterforwardens hockeykarriär har nått sitt slut.
– Jag har tagit beslutet att dagens match mot Surahammar var den sista i min hockeykarriär, säjer Max Lalander.
Kumlauppväxta Max Lalander är välkänd som Lindlövenspelare, där han har hittats i spelartruppen sedan 2014. Söndagens match i Lindehov mot Surahammar blev ett riktigt målkalas, där matchen skrevs till 9-2.
Trots en seger lyckades även Linden att spela sig till en seger mot Kumla, vilket gör att Lindlöven är klara för spel under säsongen. Istället får man ladda mot nästa säsongs HockeyEtta.
Det var såklart blandade känslor som hittades i truppen, när Lindlöven lämnade isen för sin sista match för säsongen. För lagets storspelare Max Lalander blev det däremot ett tyngre lämnande, då han direkt efter matchen meddelar ett tungt besked:
– Jag har tagit beslutet att dagens match mot Surahammar var den sista i min hockeykarriär. Det är ett beslut som har växt fram med tiden och det är klart att man känner sig lite tom i huvudet så här efteråt, men det är bestämt, karriären tog slut idag.
27-åriga Max Lalander har varit aktiv inom hockey sedan 2009, där han inledde sin karriär i Örebro HKs J18-lag. Därefter har vänsterforwarden spelat i lag som Örebro HK, Kumla HC, IFK Kumla och såklart Lindlöven.
Karriären för Lalander har varit allt annat än rak. I samband med en match mot Kumla, i mitten av november 2019, ådrog sig Max en hjärnskakning. Karriären tippades redan då att vara över, men i augusti 2020 meddelade Max att han på nytt var aktuell för spel.
Trots återkomsten var skadan stor, vilket såklart är en av anledningarna till det tuffa beslutet.
– Anledningen till beslutet ligger en del på mina tidigare skadesituationer, men främst så är det familjesituationen. Jag har två barn och jag vill börja umgås med dem, se deras utveckling och vara med när de växer upp helt enkelt. Jag kommer att lägga mer fokus på familjen, med hockeyn är jag inte hemma lika mycket som jag skulle vilja, säjer Max.
Hockeyn är däremot en del av Max Lalanders liv och att han skulle lämna sporten helt, låter inte aktuellt:
– Hockeyn är det roligaste som finns så jag kommer såklart att fortsätta följa laget, vilken grad jag kommer att delta i återstår däremot att se.
Max Lalanders karriär i siffror:
Antal spelade matcher i karriären: 466 matcher
Mål i karriären: 247 mål
Assist i karriären: 216 assist
Samtliga ovan är inklusive juniormatcher
Spelade matcher i Lindlöven: 232 matcher
Mål i Lindlöven: 129 mål
Assist i Lindlöven: 111 assist
Spelade matcher i övriga seniormatcher: 96 matcher
Mål i övriga seniormatcher: 29 mål
Assist i övriga seniormatcher: 21 assist
Det närmar sig Valborgsmässoafton den 30 april och på flera platser runt om i kommunen laddas det nu för ett traditionsenligt firande – men inte i centrala Lindesberg. Detta informerar Lindesbergs kommun om i ett pressmeddelande. I år har ingen förening lämnat in en intresseanmälan om att arrangera årets firande i Oscarsparken.
– Det innebär att något organiserat firande med valborgsmässoeld tyvärr inte kommer att genomföras där i år, säger Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Navet är, som namnet antyder, Stråssas centrala mötesplats och drivs av Stråssa byförening. Under det senaste året har verksamheten fått ett ordentligt lyft med aktiviteter för såväl gammal som ung. Allt från stickkafé till fritidsgård och judo – och det är välbesökt. På senare tid har man dock känt av de stigande kostnaderna och kämpar nu för att hålla sig flytande så länge som möjligt.
– Vi har vädjat till kommunen att ställa upp lite mer. Det stöd vi får räcker precis till grundavgiften för vattnet, säger Göran Fredriksson, ordförande i Stråssa byförening.
Årets Funkisvecka i Lindesberg invigdes under måndagen inför en fullsatt publik i Grenverket. Invigningen leddes av Lindesbergs Stjärnor med festligheter som musik och kluriga gåtor och markerade början på en fullspäckad vecka med aktiviteter. Socialnämndens ordförande, Tom Persson (SD), höll ett inledande tal där han betonade hur viktig veckan är för både personer med och utan funktionsnedsättning.
– Det är en vecka för att lära sig förstå varandra, ha roligt tillsammans och knyta nya vänskapsband, förkunnade han.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen med ett varierande utbud av arbetsuppgifter. Det kan vara inom äldrevården, barnomsorgen eller vaktmästartjänster, men även inom ideella organisationer eller föreningar. Nu är ansökningsperioden öppen, och precis som förra året bjuder man även in det lokala näringslivet att ta emot feriearbetare.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
En kall vinter har inneburit högsäsong och bråda dagar på Storå Rör. Trasiga värmepumpar kräver snabba insatser samtidigt som den ordinarie försäljningen och serviceavtalen ska skötas. Mitt i myllret av arbetsuppgifter har en ny VD tillträtt familjeföretaget – det är tredje generationens VVS-entreprenör Ellen Arrestad, som tagit över stafettpinnen efter pappa Stefan Olsson Arrestad, som efter 25 år lämnar VD-posten.
– Mitt mål är att fortsätta driva ett välmående bolag, att se till att alla har en bra arbetsplats och såklart installera en massa värmepumpar – det är ju vår ”core business”, säger Ellen Arrestad.