Med stor glädje och entusiasm visade klass 2 b från Björkhagaskolan, på Rotarys lunchmöte, hur sång, musik och teater kan göra skolarbetet roligt och lättare. Klasslärare Eva Sjönneby höll, med fingertoppkänsla, ihop en halvtimmes långt program där barnen fick visa sina färdigheter i svenska, matte och engelska genom att använda kulturella uttryck.- Vi väver in kultur i allt vi gör i klassen, berättar Eva Sjönneby. Skolan blir så mycket roligare då för barnen och det blir lättare att lära sig det som ibland är svårt.
På senare år har modern forskning blivit allt tydligare med att de estetiska uttrycken, som musik, teater och bild, är viktigt för barns inlärning. På många skolor i Sverige har man startat projekt, via statliga medel, för att uppmuntra kultur i skolarbetet. Men på Björkhagaskolan är denna pedagogik ingenting nytt-åtminstone inte för Eva Sjönneby. Hon har, under de trettio år hon hittills verkat som lärare, alltid haft med sig kulturen som ett led i barnens lärande.
Eleverna i Eva Sjönnebys klass får lära sig rim och ramsor, sjunga och dansa. Man dramatiserar sagor och har spelat in tecknad film. Under hösten kommer barnen att lära sig måla akvarell – där alla alstren sedan skall ställas ut på Vinterspår.
– Det är så tydligt att, genom att teater, dans och musik, så blir barnen mer kreativa, menar Eva Sjönneby. Kunskapsinhämtningen kommer på köpet.

Dagens föreställning på Rotarys lunchmöte var väldigt charmfull och smälte publikens hjärtan. Med rim och ramsor visade barnen att man behärskade årets månader och alfabetet. En dockteaterdialog med dockan Barack Obama hölls på engelska och flera av barnen läste upp sina egna dikter. Programmet avslutades med en Spökkonsert, där barnen dansade tango, spelade cello och sjöng.
– Kultur i skolan är ett sätt att använda alla sinnen , säger Eva Sjönneby. En chans att prova på något underbart som man med ord inte alltid kan förklara.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.