Linde City – tidigare Köpmannaföreningen – har väckt frågan att låta Lindemarken växa ytterligare. Önskemålet är att låta större delen av Kristinavägen utgöra en jättelång marknadsgata – och arrangören Lions Club Lindesberg är helt med på noterna.- Det är ju en sådan marknadsgata knallarna verkligen vill ha, kommenterar marknadsgeneral Bengt-Göran Karlsson.
Förra året arrangerades Lindemarken enligt en helt ny modell när knallarna flyttades från Kungsgatan till Kristinavägen. Syftet med detta var att förnya konceptet samtidigt som utrymme gavs för Lindemarken att växa. I fjol var ca 400 knallar på plats, vilket var ett 50-tal fler än tidigare. Nu kan ytterligare en milstolpe i Lindemarkens utveckling komma att nås.
Det är Linde City som vänt sig till Lions och föreslagit att låta Lindemarken sträcka sig längre söderut i centrum än vad som har varit fallet tidigare, då målsnöret dragits vid korsningen Kristinavägen/Skolgatan. Förslaget är att låta Lindemarken sträcka sig ner till korsningen Kristinavägen/Prästgatan ( brandstationen ) i fortsättningen.
– Om det här går att genomföra, kommer Lindemarken få plats för ytterligare ett 50-tal knallar och samtidigt skapas en jättelång marknadsgata. Det är ju en sådan marknadsgata knallarna verkligen vill ha. Dessutom får fler handlare i södra stadskärnan mer draghjälp på detta sättet, förklarar Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Idén har ännu inte bollats med Lindesbergs kommun.
– Vi har inte haft kontakt med kommunen ännu, men det kommer att ske snart, säger Karlsson.
Själv siar han att det största frågetecknet just nu, är att lösa så att kollektivtrafiken kan rulla som vanligt denna dag.
– Men det har ju fungerat förr, att man tillfälligt låtit bussarna stanna på Banvägen istället. Men ja, vi får se vad kommunen har att säga först, vi kommer i alla fall göra ett ordentligt försök att gå igenom detta tillsammans med Linde City, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Det väntar en gastronomisk upplevelse kommande helg när 2025 års upplaga av Matresan arrangeras. För sjunde året i rad får besökare möjlighet att åka ut och hälsa på matproducenter, krögare och entreprenörer för att ta del av lokalt mathantverk. I den södra delen av Lindesbergs kommun – utanför Frövi – är man redo att ta emot besökare på Bromanders får- och rekreationsgård. Här finns möjlighet att gå en tipspromenad i fårhagen och, om vädret tillåter, kommer Anna-Pia Bromander att dra fram grillen.
– Om det inte blir regn kommer jag servera grillad lammkorv gjord på våra egna djur, berättar Anna-Pia.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
Ett truckerinspirerat café slår snart upp portarna i anslutning till Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg. Det är entreprenören Tomas Viberg – ägare till lastbilsverkstaden Vibergs Smörj & Tvätt – som efter många års funderande nu gör verklighet av sina planer och startar Vibergs Café. På menyn väntar klassiska tradarmackor med stekt ägg, falukorv och bräckt skinka på siktkaka – men också traditionellt svenskt fika med kanelbullar och småkakor.
– Vi riktar oss självklart inte bara till lastbilschaufförer. Det är öppet för alla som är sugna på en fika, säger Tomas Viberg.
I oktober 2020 tog Charlotte Lundell över husdjursbutiken Kotten & Co, och har sedan dess fortsatt att utveckla verksamheten som Sara Lindlöf en gång startade. Nu väntar nästa steg för butiken, som från slutet av november flyttar till Charlottenlunds Handelsområde.
– Planen är att öppna den 25 november. Det bästa vore om allt är på plats till julhandeln, säger Charlotte.
Blombergska Bokhandeln i Lindesberg har i närmare 170 år varit en inslag i det lokala näringslivet, men nu tar det stopp. Under onsdagen lämnade ägarna, Ann Vass-Björklund och Christina Orrbo, in en konkursansökan för bolaget.
– Vi har under en längre tid levt med näsan precis ovanför vattenytan, men nu gick det inte längre. Vi är otroligt ledsna, säger Ann.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.