Linde City – tidigare Köpmannaföreningen – har väckt frågan att låta Lindemarken växa ytterligare. Önskemålet är att låta större delen av Kristinavägen utgöra en jättelång marknadsgata – och arrangören Lions Club Lindesberg är helt med på noterna.- Det är ju en sådan marknadsgata knallarna verkligen vill ha, kommenterar marknadsgeneral Bengt-Göran Karlsson.
Förra året arrangerades Lindemarken enligt en helt ny modell när knallarna flyttades från Kungsgatan till Kristinavägen. Syftet med detta var att förnya konceptet samtidigt som utrymme gavs för Lindemarken att växa. I fjol var ca 400 knallar på plats, vilket var ett 50-tal fler än tidigare. Nu kan ytterligare en milstolpe i Lindemarkens utveckling komma att nås.
Det är Linde City som vänt sig till Lions och föreslagit att låta Lindemarken sträcka sig längre söderut i centrum än vad som har varit fallet tidigare, då målsnöret dragits vid korsningen Kristinavägen/Skolgatan. Förslaget är att låta Lindemarken sträcka sig ner till korsningen Kristinavägen/Prästgatan ( brandstationen ) i fortsättningen.
– Om det här går att genomföra, kommer Lindemarken få plats för ytterligare ett 50-tal knallar och samtidigt skapas en jättelång marknadsgata. Det är ju en sådan marknadsgata knallarna verkligen vill ha. Dessutom får fler handlare i södra stadskärnan mer draghjälp på detta sättet, förklarar Bengt-Göran Karlsson, Lions Club Lindesberg.
Idén har ännu inte bollats med Lindesbergs kommun.
– Vi har inte haft kontakt med kommunen ännu, men det kommer att ske snart, säger Karlsson.
Själv siar han att det största frågetecknet just nu, är att lösa så att kollektivtrafiken kan rulla som vanligt denna dag.
– Men det har ju fungerat förr, att man tillfälligt låtit bussarna stanna på Banvägen istället. Men ja, vi får se vad kommunen har att säga först, vi kommer i alla fall göra ett ordentligt försök att gå igenom detta tillsammans med Linde City, avslutar Bengt-Göran Karlsson.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Polisen har på tisdagen larmats ut till Lindbackaskolan med anledning av en misstänkt hotbild. Vårdnadshavare har uppmanats att hämta hem sina barn från skolan – dock ej via skolledning utan på eget bevåg.
– Man har upptäckt ett hotfullt budskap som klottrats på en vägg. Vi är på plats och tar in uppgifter, kommenterar Sophia Jiglind, presstalesperson på polisen i region Bergslagen.