PRESSMEDDELANDE Lotta Olsson Riksdagsledamot för Örebro Län och länets moderata kandidat till EU-parlamentet och Pär-Ove Lindqvist oppositionsråd (M) i Lindesberg, besökte på fredagen Linde Energi.
Linde Energi är ett bolag helt ägt av Lindesbergs Kommun och som har verksamhet inom nät, fjärrvärme och elproduktion. Ett energiföretag som är inte bara är helt fossilfritt, det är dessutom CO2 negativt, d.v.s. det minskar CO2 istället för att släppa ut CO2.
Företaget arbetar långsiktigt med sina mål, att vara en bra leverantör för sina kunder vad avser energiproduktion. Men också med sin fjärrvärmeproduktion som är miljö och klimatvänlig. Bolagets elnät är stabilt och man har arbetat långsiktigt med bra underhåll. Det har inneburit att kunderna skonats från långa elavbrott, som annars varit ett problem på många platser i landet i samband med stormar.
Dessutom arbetar man med samarbeten med lokala industrier som Billerud-Korsnäs i Frövi och Global Casting i Guldsmedshyttan där överskottsvärme från industrin tas tillvara som fjärrvärme. Orter som Frövi, Lindesberg och Guldsmedshyttan har fjärrvärme. Detta är något som många fler energibolag och industrier borde satsa mer på, en energiresurs som många gånger bara rinner ut som varmvatten helt outnyttjat.
Linde energi har dessutom tre mindre vattenkraftverk. Vattenkraften har en lång historia i Bergslagen och kopplingen mellan energiproduktion och industri både är och har varit en nödvändighet. Bergslagen var en av de delar av landet som lade grunden för Sverige som industrination. Den svenska basindustrin vår stora exportvara, är till största del förlagd utanför de stora städerna, något som ofta glöms bort i dagens debatt. Den svenska exporten står för 50% av BNP och huvuddelen av vår export går till andra EU-länder.
Sverige kommer när vi ställer om till ett fossilfritt samhälle att behöva öka sin elproduktion. Beräkningar från SWECO visar att energibehovet väntas öka med 29 % (från 2016 till 2045), om vi ska klara klimatutmaningen. Energifrågan kommer att vara en viktig fråga under många år framåt i Sverige då vi både måste producera mer energi och göra det fossilfritt.
Det kommer också att vara en viktig fråga i EU, starka krafter arbetar för att EUs energiförsörjning ska bli mer integrerad. Vi måste vi då vara ändå bättre på att producera bra och billig energi. Då behövs fler energiproducenter som Linde Energi.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.