Centerpartisterna Kurt Scharnke och Susanne Karlsson, nöjda att deras motioner resulterat i slingan Lindessjön runt och ett utegym. Foto: Ida Lindkvist
Motion för att locka fler
Året var 1980. Motion från Centerpartiet i Lindesberg hade lämnats in, en motion om att en motionsslinga skulle upprättas och leda motionärer runt hela Lindessjön. Förslaget gick just då inte hela vägen och genomfördes inte heller på en handvändning, men idag finns leden kring sjön och har dessutom fått både ett utegym och en utescen efter vägen.
Idag är motionsrundan runt Lindessjön en självklarhet, och de allra flesta har åtminstone någon gång gått den naturnära och vackra slingan. Men för drygt 30 år sedan existerade inte Lindessjön runt, vilket politiker i Centerpartiet ville ändra på.
”En förlängning av den befintliga strandpromenaden att omfatta hela Lindesjön är ett önskemål för säkerligen många Lindesbergare”, kan man läsa i de inledande raderna av motionen som igår förstorats för allmänheten när man promenerade Lindessjön Runt.
– Vi var tre politiker som skrev en motion om det år 1980. Det var jag som kom med idén från början, berättar Kurt Scharnke.
I motionen framhåller man att leden kring sjön skulle vara särskilt trevligt för de äldre som inte vågar delta i olika sorters motionsarrangemang utefter trafikfarliga vägar. Man
Klicka på bilden för att läsa motionen om Lindessjön runt i stort format. Foto: Ida Lindkvist
ville därtill locka ut fler människor att få ”en daglig motionsdos”. Nära strandkanten ville man placera den, och gärna med möjlighet att ta sig runt även på cykel. Man ansåg att projektet var viktigt och bad om en, om möjligt, snabb behandling för att kunna ta med det i planerna för budgeten året därpå, alltså år 1981.
– Motion var inte populärt på den tiden, men vi fick 500 000 kronor av kommunen för att tjänstemän skulle verkställa det här. Man tyckte att det var en bra idé, men man kunde då inte lösa markfrågan, så det föll i stöpet. Och samtidigt var kommunens budget i behov av pengar, så de 500 000 kronorna försvann där, fortsätter Kurt.
Trots att man här stötte på patrull så vägrade man att ge upp så snart, och fortsatte istället att kämpa för att planerna för motionsslingan faktiskt skulle bli av. Och även om den inte funnits i så mycket mer än drygt tio år, så var det ändå då, för 36 år tillbaka, man sådde fröet, menar Kurt.
– Det tog de här året, men sedan kom BMB, Bergslagens miljö- och byggförvaltning, tjänsteman Mats Larsson och lyckades klara markfrågorna. En konsult kom ut och tittade på förslaget och tyckte att det var förträffligt, och då blev det fart! Hans ord vägde tungt och då var det så gott som klart, säger Scharnke.
Igår invigdes dessutom utescenen ”Skådeplatsen” samt utegymmet som ligger kant i kant med Lindessjön, varav det sistnämnda också är en motion skriven av Centerpartiet.
– Men det gick på bara ett par år, ler Kurt.
Och än är man inte helt nöjda, det finns fortfarande mer att utveckla längs med sjön.
– Vi skrev också en motion om belysning runt sjön, men den fick vi avslag på, markägaren ville inte ha det. Men vi kommer igen. Någon form av belysning ska vi ha, det behöver ju inte sitta runt hela sträckan, konstaterar Kurt.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
INSÄNDARE/DEBATT: I Helsingborg kan man nu på Dunkers kulturhus se en utställning med titeln ”Medmänsklighetens spår.” Där presenteras minnet av de vita bussarna och båtarna. De användes under våren 1945. Under ledning av greve Folke Bernadotte och i Röda Korsets regi transporterades fångar från de tyska koncentrationslägren till Sverige.
I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två decennier senare, är det dags för Mahmut Cakir att fira 20-årsjubilem, något han framförallt vill göra för att ge tillbaka till sina trogna kunder.
– Jag vill att folk ska veta att jag har varit här i 20 år, och jag är tacksam för mina kunder, jag är så glad att jag är här i Lindesberg, säger han till LindeNytt.
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
Skolbuss har kört av vägen: ”Lindrigt skadade”
En skolbuss med ett tiotal passagerare körde på onsdagsmorgonen av vägen utanför Fellingsbro. Enligt polisen skall flera personer ha ådragit sig ...
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.