Inne på Frosths konditori är det fullsatt. Den särskilda dragningskraften just denna lördag heter Christoffer Sjögren, Jesper Hugosson och Barncancerfonden. De sjunger och spelar och framför sig har de en stor insamlingsbössa med texten ”Jag diggar Barncancerfonden. Tack för ditt bidrag!”. Samtidigt skänker Frosths fem kronor på varje kaffe och te kunderna köper.
Det är många gäster som samlats inne på Frosths konditori denna lördag. Dels för att fika, dels för att lyssna på trubadurerna Jesper Hugosson och Christoffer Sjögren; och samtidigt samla in pengar till Barncancerfonden. Idén kommer ursprungligen från Christoffer som efter en fika tillsammans med sambon på caféet, kom på att han ville göra något snällt såhär i juletider. Och Linda Östlund, Frosths, nappade direkt på förslaget och idag kan hon konstatera att det blivit succé.
– Det kom jättemycket folk, det är jätteroligt, för man vet aldrig när man hittar på något såhär. De jag har pratat med tycker att det är jättemysigt. Det är perfekt musik, soft och lite i bakgrunden. Det är uppskattat och man blir glad.
Det är fridfullt och mysigt, absolut. Jesper och Christoffer spelar lugna låtar och gästerna dricker sitt kaffe, smuttar på sitt te, smaskar i sig en lussebulle och en julsmörgås.
– Det är ett bra initiativ, de är jätteduktiga, säger Annelie som tar en fika tillsammans med Rolf och Anita. Anita kan inte annat än hålla med:
– Det livar upp lite grann, vi brukar gå hit och fika på helgen så det blev lite extra kul idag.
