(Uppdaterat kl. 14.28) I natt hördes en kraftig, dov smäll av boende i Lindesberg med omnejd. Flera personer har kontaktat redaktionen under morgonen och förmiddagen och berättat att smällen var så kraftig att det skakade om deras hus. Efter samtal med polis, brandkår och Försvarsmakten – står vi lika frågande som de som vaknade av smällen i natt. Vad var det egentligen som small?
Det var strax efter midnatt som den kraftiga smällen hördes av flertalet människor i Lindesberg.
– Jag vaknade upp och tänkte, att nu sprängdes automaten vid banken, säger en av flera som kontaktat LindeNytt med anledning av nattens mystiska ljudfenomen.
Någon banksprängning var det absolut inte fråga om – tack och lov. Faktum är att vare sig polis eller brandkår kan hjälpa oss reda ut mystiken kring nattens drama.
– Jag kan inte se att vi haft något ärende i natt som kan ge svar på ljudgåtan, berättar Morgan Beijer, operativ chef vid Lindesbergspolisen.
Nerikes Brandkår har precis som polisen haft en lugn natt på fronten.
– Nej, vi har inte haft något larm i trakterna som kan ge en förklaring till den smäll invånarna tycks ha hört, säger Nerikes Brandkårs inre befäl, Christer Sundqvist.
I kölvattnet av smällen, har det dock spekulerats i om smällen kan ha kommit från ovan – och då talar vi inte om åska, utan en så kallad ljudbang, ett kraftigt ljudfenomen orsakat av flygplan som ”kör lite för fort”. En ljudbang kan uppstå när ett flygplans hastighet överstiger ljudets hastighet.
LindeNytt har varit i kontakt med Försvarsmakten med anledning av ljudbangsteorin.
– En ljudbang kan faktiskt vara så kraftig att det kan uppfattas som en jordbävning, det ruskar alltså om huset rejält. Tyvärr kan jag inte svara på om det är vad som hänt i luftrummet i ert område, får vi till svar från Försvarsmaktens centrala mediecenter vid Högkvarteret vid 11-tiden. Vi blir dock lovade att man skall kolla närmare huruvida man haft trafik i området och under den angivna tiden. Ett par timmar senare ringer Försvarsmakten tillbaka till redaktionen:
– Efter kontroll med staben kan vi meddela att, om det rör sig om en ljudbang, då är det inte från våra flyg i alla fall. Vi har nämligen inte haft någon trafik i ert område, informerar Försvarsmaktens centrala mediecenter.
Sedan artikeln publicerades har ytterligare ett antal personer kontaktat LindeNytts redaktion och bland annat uppgett att man hört smällen ända uppe i Kopparbergstrakten. Samtidigt kommer uppgifter från boende i centrala Lindesberg, som tycker sig lokaliserat smällen till lasarettsområdet där även har sett ett ”rökmoln” svepa fram ögonblicket efter smällen.
Vet du något om nattens ljudliga gåta? Skriv gärna till undertecknad och berätta.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Det blir artisten Peter Jöback som gästar 2026 års Caprice tillsammans med en hemlig gästartist. Detta offentliggjorde arrangören, Manskören Harmoni, för allmänheten på fredagen.
– När vi börjar tänka på de låtar han gjort genom åren, och att tillsammans framföra dessa på en Caprice, så är det ju gåshud direkt, kommenterar Mats Wedell, ordförande för Harmoni.
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När den först presenterades saknades avgörande information. Man efterfrågade en analys av omvänd skolskjuts, en prövning av justerade upptagningsområden och förslag på hur riktad profilering skulle kunna stärka skolans attraktionskraft. Dessutom saknades beräkningar och underlag för ett kompensationspaket för Vedevåg – något som borde ha varit en självklar del från början.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
På onsdagseftermiddagen fick Linde bergslags församling ta emot en rekorderlig summa pengar i gåva från Lions Club Storå inför den annalkande julhelgen. Årets gåva är den största i klubbens historia och kommer väl till pass då allt fler söker stöd från församlingen – inte minst i juletider.
– Det är en gåva som betyder otroligt mycket för de utsatta familjer som bor här i området och som inte har mat för dagen, säger diakon Susanne Lindblom från Linde bergslags församling.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Efter torsdagens inrymningslarm på Lindbackaskolan i Lindesberg skickade skolledningen ut ett mail till vårdnadshavare med mer information om vad som inträffat. Bland annat bekräftar man att elever har lekt med en larmdosa, men också att flera elever inte tog larmet på allvar, och att man nu ber föräldrar att prata med sina barn om detta. Nu reagerar vårdnadshavare starkt, och menar att det är dags att något görs, och att skolledningen behöver kalla till möte med föräldrar.
– Möt oss och berätta svart på vitt vad som händer och vad som är problemet, för det måste finnas en lösning på det här, säger Johnny Lindberg som är förälder.