Ingrid Schöldström, Inger Lindström och Ulla Bergström väntar att givare och pengar ska strömma in till Världens Barn. Foto: Hans Andersson
Nu drar Världens Barn igång – Fröviskolan inspirerar
Nu har planen för årets insamling för Världens Barn i Lindesberg presenterats. Målet är att klå förra årets rekordsiffra på 343 000 kr! Det ska man göra bl.a. genom att göra om konserten på Lindeskolan, som förra året blev en succé. I år ska alla aulans 500 stolar fyllas. Fröviskolan, som inspirerat till projektet ”Spring för Världens Barn”, har gjort det förr – slagit insamlingsrekord. Målet är att göra det igen.
Den når sina höjdpunkter i början av hösten, men Världens Barn tar emot pengar året om och det kommer att synas insamlingsbössor redan i sommar. På Lustholmen i Rockhammar anordnas en trivseldag den 4 augusti med häst och vagn och massor för hela familjen.
Vid planeringsmötet i veckan (igår tisdag) bestämdes flera insatser i Lindesberg, och ytterligare aktiviteter spikas i mitten av augusti. Då handlar det om att växla upp inför slutspurten i september, där det blir intensivast veckorna 39-40 med TV-gala fredag den 5 oktober.
Det här är en riksinsamling, då Radiohjälpen, sedan 20 år tillbaka, tillsammans med 14 organisationer samlar in till projekt för barn och några av organisationerna är aktiva i Lindesberg och när de nu samlades för att planera, så fick de verkligen återkoppling:
Göran Klingensjö i kampanjledningen för Världens Barn, säger att Lindesberg inspirerar hela Sverige. Foto: Hans Andersson
– Jag har lyssnat och njutit, för i Lindesberg är de fantastiskt duktiga med en öppen och nyfiken stämning, där man vill prova på att testa nya saker. Det finns storstäder, som inte är i närheten av det här, säger Göran Klingensjö, som är biträdande kampanjledare för Världens Barn, sedan 12 år anställd för kampanjen och tidigare själv frivillig världensbarn-volontär.
Den nationella kampanjen har också inspirerats av de insatser som gjorts just i Lindesberg. Fröviskolans uppmärksammade löp-insamling på idrottsplatsen i Frövi har blivit ett nationellt projekt som ska drivas av Utbildningsradion, Radiohjälpen och Världens Barn.
Ett utbildningsmaterial är på väg och det ska spridas till skolor i hela Sverige – Spring för Världens Barn är uppbyggt i tre steg – 1. Undervisningspass – Så har barn i världen det. 2. En idrottslektion, där varje varv runt en bana ger pengar från supportrar som elever och lärare hittat. 3. Återkoppling – hur gick det för skolans insamling och vilken nytta gör de pengarna för världens barn. Det passar in i läroplanen och genomförs under lektionstid.
Förra året sprang Fröviskolan in ca 130 000 kr och det är pengar som räcker till många barn i världen – för 50 kronor kan ett barn i Uganda få skolmat i en månad, en hel klass i Afghanistan får papper och pennor.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
12 december 2025 klockan 18:12 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.
Grundade beslut
INSÄNDARE/DEBATT: Utredningen om konsekvenserna av en avveckling av Vedevågs skola återremitterades av Kommunfullmäktige – med all rätt. När ...