Med start idag, torsdag, inleds vårstädningen då gruset efter vinterns halkbekämpning skall sopas upp. Under torsdagen och fredagen skall centrala Lindesberg grovsopas, informerar Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Vi smög faktiskt igång med sopning redan för en vecka sedan, men det var endast längs gång- och cykelbanor och det utförde vi med vår egen personal, berättar Anders Jellvert som är arbetsledare på gatuavdelningen.
Trots en mycket mild vinter, så förekom ändå perioder då det krävdes halkbekämpande insatser. Dock konstateras att det inte har gått åt särskilt mycket grus den här säsongen – men likväl skall det lilla som nu ligger på gator och torg tas omhand. Redan för någon vecka sedan påbörjades arbetet på GC-vägar, men nu kommer grovsopning att ske i hela centrala Lindesberg.
– Grovsopningen sker under torsdag och fredag. Med start på måndag grovsopas Fellingsbro och sedan arbetar vi oss upp till Lindesberg igen via Rockhammar, Frövi och Vedevåg, säger Anders Jellvert på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Under samma period skall även Storå och Guldsmedshyttan grovsopas.
När grovsopningen är genomförd skall finsopning göras. Det är inför detta arbete som man ställer krav på att allmänheten är lite vaken.
– Nu är det visserligen preliminärt, det finns alltid risk för väderomslag eller maskinhaveri som skapar fördröjning, men planen är att vi med start vecka 15 skall påbörja finsopning och det innebär att alla fastighetsägare bör ha sopat ut gruset från tomtgränsen då, påpekar Anders Jellvert.
Jellvert förtydligar att det även gäller trottoarer för de fastighetsägare som har en sådan längs med sin tomtgräns.
– Fastighetsägare med trottoar längs tomten är skyldiga att sköta den biten, det är nog inte alla som känner till det men så ligger det till. Det är viktigt att man sopar ut gruset från trottoaren till vägbanan, så att sopmaskinen kan ta upp gruset, avslutar Jellvert.
REPLIK: Det är skrattretande att läsa hur Socialdemokraterna lägger fram ”sanningen” i sitt svar till mig, när de inte gör något annat än att försöka vilseleda dig.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
Efter två dagar med finaltävlingar på Stockholmsmässan står det nu klart att det är trion från Lindeskolan i Lindesberg – Daniel Flodström, Elis Hallström och Simon Svensson med sitt företag ReScan UF – som är Årets UF-företag i Sverige 2026.
– Det är jätteroligt, det känns nästan overkligt, säger en trött och väldigt lycklig Daniel Flodström, vd för ReScan UF.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Det blev en fin måndagseftermiddag fylld av gemenskap och invigningar när Lindessjön runt-slingan firade 20 år. På Loppholmarna drog den nya grillplatsen till sig många besökare som fick avnjuta de första grillade korvarna tillsammans med en vacker utsikt över Lindessjön.
– Ambitionen är att utveckla en redan uppskattad plats som Loppholmarna, så att ännu fler kan använda den här platsen, sade tillväxtnämndens ordförande Conny Ärlerud (M) i sitt tal under invigningen.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.