Med start idag, torsdag, inleds vårstädningen då gruset efter vinterns halkbekämpning skall sopas upp. Under torsdagen och fredagen skall centrala Lindesberg grovsopas, informerar Samhällsbyggnad Bergslagen.
– Vi smög faktiskt igång med sopning redan för en vecka sedan, men det var endast längs gång- och cykelbanor och det utförde vi med vår egen personal, berättar Anders Jellvert som är arbetsledare på gatuavdelningen.
Trots en mycket mild vinter, så förekom ändå perioder då det krävdes halkbekämpande insatser. Dock konstateras att det inte har gått åt särskilt mycket grus den här säsongen – men likväl skall det lilla som nu ligger på gator och torg tas omhand. Redan för någon vecka sedan påbörjades arbetet på GC-vägar, men nu kommer grovsopning att ske i hela centrala Lindesberg.
– Grovsopningen sker under torsdag och fredag. Med start på måndag grovsopas Fellingsbro och sedan arbetar vi oss upp till Lindesberg igen via Rockhammar, Frövi och Vedevåg, säger Anders Jellvert på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Under samma period skall även Storå och Guldsmedshyttan grovsopas.
När grovsopningen är genomförd skall finsopning göras. Det är inför detta arbete som man ställer krav på att allmänheten är lite vaken.
– Nu är det visserligen preliminärt, det finns alltid risk för väderomslag eller maskinhaveri som skapar fördröjning, men planen är att vi med start vecka 15 skall påbörja finsopning och det innebär att alla fastighetsägare bör ha sopat ut gruset från tomtgränsen då, påpekar Anders Jellvert.
Jellvert förtydligar att det även gäller trottoarer för de fastighetsägare som har en sådan längs med sin tomtgräns.
– Fastighetsägare med trottoar längs tomten är skyldiga att sköta den biten, det är nog inte alla som känner till det men så ligger det till. Det är viktigt att man sopar ut gruset från trottoaren till vägbanan, så att sopmaskinen kan ta upp gruset, avslutar Jellvert.
Regnet stoppade inte festivalsuget. När Solsting arrangerades för andra året fylldes Hillstreets innergård av musik, mat och en publik som trotsade vädret – och festivalen slog dessutom fjolårets besökarantal.
– Jag är glad att så många ville komma och röja framför scénen trots skurarna, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
När Harry Auer bara var åtta år gammal drabbades han av dubbla strokes, och livet förändrades på ett ögonblick. Från att vara ett friskt och aktivt barn till att sitta i rullstol, utan att kunna prata. Nu fyller han snart 14 år, går, springer och pratar igen – och i augusti väntar ett stort äventyr då han och hans mamma ska åka till USA tillsammans med bilmärket Koenigsegg, tack vare stiftelsen Lean On Me.
– Hur tackar man för något sådant här? Det är ju så stort, säger mamma Louise Auer.
UPPDATERAD KL. 13.08: En trafikolycka har inträffat i centrala Lindesberg i höjd med Lidl-rondellen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det vara en oskyddad trafikant som har blivit påkörd av ett fordon. Polisen bekräftar nu den uppgiften, att det rör sig om en cyklist som har blivit påkörd. Enligt polisen skall cyklisten, en man i 70-årsåldern, ha fått en benskada och är avförd med ambulans till sjukhus. Larmet inkom kl. 11.21 på torsdagen.
Texten kan komma att uppdateras
SLUTREPLIK: Svar på Wilhelm Sundmans och Daniel Anderssons (L) inlägg på LindeNytt den 22 juli.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
Fredag 14 augusti arrangeras allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu är det klart vilka som har lottats ett fiskeland till denna folkfest och sensommartradition.
– Det har varit många anmälningar, precis som vanligt, så det har sett bra ut, kommenterar Kurt Ahlström som är ordförande för Lindessjöns fiskevårdsområdesförening som står som arrangör för fisket.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.