Gaser fick avloppsledning att flyta upp till ytan. Foto: Fredrik Norman
Nu går man till botten med flytande sjöledning
I förra veckan upptäcktes ett läckage av orenat avloppsvatten från den stora sjöledningen som går tvärs över Lindessjön och som nu delvis lagt sig i ytan. Dykare har sedan dess varit nere och inspekterat ledningen för att finna själva skadan, vilket har gjorts med framgång.
– Vi har kunnat konstatera var på ledningen skadan finns, berättar Kjell Karlsson, VA-tekniker på Samhällsbyggnad Bergslagen.
Det var i torsdags som man gjorde upptäckten, att sjöledningen fått en skada och släppt ut orenat avloppsvatten i Lindessjön. Hur stora mängder är dock oklart.
– Det här upptäcktes i torsdags, när man från reningsverket märkte ett minskat flöde i ledningen. Då stängdes ledningen och jag uppskattar att läckaget inte blev så stort ändå, säger Kjell Karlsson.
Allmänheten avråds från bad i väntan på provsvar. Foto: Fredrik Norman
Ett dykarteam har lokaliserat skadan på ledningen. Det är i ett område strax utanför Loppholmen.
– Det är precis utanför Loppholmen, i åmynningen (väster om badplatsen. Reds. anm.) Det positiva är att det är stor omsättning på vatten just här, påpekar Karlsson.
Ett vattenprov har tagits vid Loppholmen. Man räknar med att få provsvaret i början av denna vecka. Tills vidare avråds allmänheten från att bada här.
I samband med det inträffade hamnade sjöledningen delvis i ytläge och båttrafiken varnades om ”hindret” ute på sjöspegeln. Att en sjöledning med avloppsvatten ibland får för sig att stiga till ytan, kommer sig av ett väldigt naturligt fenomen.
– När avloppsvatten blir stillastående börjar det att jäsa. Då bildas gas i ledningen och när mängden gas blir för stor så flyter ledningen upp, förklarar Kjell Karlsson.
Arbetet med att laga och ”sänka” ledningen fortsätter idag, måndag.
– Det här kommer åtgärdas ganska snabbt och går allt som vi hoppas, så kan det vara klart inom ett par dagar, avslutar Kjell Karlsson.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
På span i ett torn efter världens största uggla. Foto: Sami Rahkonen
I måndags, när jag var ute i skogarna runt Nora och fotade fåglar, hände något stort. Plötsligt kom ett fågellarm på min mobil! Ett larm som jag så länge har väntat på…
Lisa Blomkvist med sonen Eyvind, Gunvor Persson, L-G Persson, Anna-Carin Björkman, Mimmi Lagerman och Mirjam Björkman är några av eldsjälvarna som driver Ramsbergs Handel. Foto: Privat
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Polisen bekräftar idag att onsdagens larm om inrymning har skett av misstag, något som anses vara ett resultat av den mänskliga faktorn. Under pågående larm har en medarbetare iakttagit en person med avvikande beteende som går över Brotorpsskolans skolgård. Polisen förtydligar att den här personen inte har någonting med händelsen att göra. Förvaltningschef Michael Tybell förklarar vad man tror har hänt.
– Mänskliga faktorn eller tekniken faktiskt, där är vi inte helt säkra än, säger han.
Badhuset Energikällan genomför nu en omfattande renovering av vattenreningsanläggningen som påverkar bassängernas tillgänglighet, vissa verksamheter och aktiviteter. På grund av spruckna kakelplattor på botten av äventyrsbadet går man nu ut med uppdaterad information om tidsplaneringen.
Nu hävs inrymningen – eleverna slussas ut
Polisens insats i Lindesberg pågår fortfarande efter det tidigare inrymningslarmet på Brotorpsskolan. Man väljer dock att häva inrymningen nu och...
Två personbilar var inblandade i en trafikolycka i Storå på onsdagsmorgonen. Enligt polisens initiala uppgifter skall det röra sig om en påkörning bakifrån.
Redan på tisdagsmorgonen blev skolledningen varse om hotet som riktats mot Lindbackaskolan, genom ett budskap som klottrats på en av skolans väggar. Skolan tog hotet på allvar och tillkallade polis som gjorde en första bedömning och inledde en utredning. Enligt skolledningen bedömde man i samråd med polisen att det inte fanns någon konkret hotbild mot skolan, och att verksamheten skulle fortsätta som vanligt, men med ökad vaksamhet. Trots detta gick ingen information ut till vårdnadshavare om det inträffade förrän klockan 12:36
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.
I en ladugård från 1800-talet i Lysfalla har Lindesnickar’n Kenneth Andersson funnit sitt nya tillhåll. Med tålmodigt arbete och varsam hand har den gamla ladan genomgått en omfattande renovering under ett års tid och förvandlats till en fullfjädrad snickeriverkstad med allt som hör därtill. Här finns även möjlighet att utöka den kursverksamhet som Kenneth har bedrivit under många år. Tillsammans med sin kollega Anders Svensson satsar han nu på en ny kurs i sågverkshantering.
– Anders bidrar med stor erfarenhet, så det här har blivit väldigt lyckat, säger Kenneth Andersson och visar upp två rejäla stockar som väntar på att bli kursmaterial.
FotoFredag: Tretåig skogsjuvel
FOTOKRÖNIKA: När jag nyligen var ute och åkte en vända, så kom jag fram till en plats där jag hörde väldigt mycket aktivitet bland småfåglar...