Om några veckor får Lindesberg en ny restaurang som kommer att erbjuda både lunchservering och á la carte. Dessutom får alla danslystna en möjlighet till en svängom på helgerna då det ska bli både disco och levande dansmusik på nya Restaurang och Pub Kronan i Folkets hus. Lokalen håller nu på att totalrenoveras och det hela toppas med spektakulära väggmålningar med dansmotiv och bilder från svunna tider i Lindesberg.- Vi har rivit ut allt och fräschar upp både nattklubben och restaurangen, säger nye ägaren Josef Yasar. Om allt går enligt planerna öppnar vi den 10 maj.
Det var inte länge sedan LindeNytt skrev om den nyöppnade indiska restaurangen vid Folkets hus som snabbt blev populär. Den är nu historia då Josef Yasar köpte hela restaurangen med nattklubb och pub i början av april. Nu ska det bli en helt ny satsning på svensk husmanskost, goda drycker och dans.
– Över 100 sittplatser kommer att reserveras för lunch- och restauranggäster, berättar Josef Yasar. Kocken är anställd och vi satsar på svensk mat. Själva dansrestaurangen kommer att svälja cirka 500 gäster.
Josef Yasar bor i Skövde och drev tidigare en restaurang i Falköping som nu är såld. Nu går all energi till att stöpa om restaurangen i Folkets hus. Som ett led i det nya konceptet har en libanesisk kyrkomålare kontrakteras för att göra färgglada väggmålningar runt hela lokalen. Motiven är bland annat hämtade från Lindesbergs stadsbild.
– Vi har engagerat en känd konstnär, Hawarian, som målat bilder på alla väggar, säger Josef Yasar. Hawarian kommer från Syrien och har målat i många kyrkor i Libanon och även i Sverige.
Restaurang och Pub Kronan öppnar den 10 maj och strax därefter kommer man att ha en invigning.
Planerna för den stängda Stadsskogsskolan i Lindesberg har varierat under åren – det har bland annat diskuterats att bygga äldreboende och bostäder i fastigheten. Nu slopar man dessa visioner – åtminstone i kommunal regi. Den gamla skolbyggnaden skall istället säljas och redan nu har en mäklarfirma fått i uppdrag att sondera terrängen. FALAB hoppas nu att en privat aktör kan ta över och utveckla byggnaden.
– Det är viktigt att vi väljer köpare med omsorg. Vi har ett ansvar vid försäljning och söker en aktör som vi litar på och tror kommer göra det här riktigt bra, säger Mikael Kihlberg, VD för FALAB/LIBO.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Det blev en känsloladdad och lyckad invigning av husdjursbutiken Kotten & Co:s nya lokal under tisdagen. Efter flera månaders hårt arbete med att ställa i ordning butiksytan, hade butiksägaren Charlotte Lundell, tillsammans med sina kollegor, lyckats färdigställa allt lagom som julhandeln nu drar igång. När LindeNytt kommer på besök drar Charlotte en lättnadens suck – samtidigt som glädjetårarna inte längre går att hålla tillbaka.
– Det blev bättre än vad jag någonsin hade kunnat hoppas på, säger en märkbart känslosam Charlotte Lundell.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Till tisdagens sena föreställning av Strålande Jul i Lindesberg arena finns nu en mycket speciell plats till förfogande. På första parkett, raden allra längst fram, kan man få chansen att sitta tillsammans med kommuntoppar från hela länet. Kommunen ber nu allmänheten om hjälp att nominera en lokal eldsjäl som blir hedersgäst under konserten.
– Det är den bästa platsen i hela arenan, och man kanske kommer med i tv också, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Den 25 november spelas Strålande Jul in i Lindesberg arena, en stämningsfull julkonsert som sedan kommer att sändas på TV4 på självaste julafton. Redan dagen innan, på måndagen, kommer lindesbergarna märka av att Strålande Jul nalkas, då hundratals marschaller ska tändas från Sundsbron fram till arenan.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.