Om några veckor får Lindesberg en ny restaurang som kommer att erbjuda både lunchservering och á la carte. Dessutom får alla danslystna en möjlighet till en svängom på helgerna då det ska bli både disco och levande dansmusik på nya Restaurang och Pub Kronan i Folkets hus. Lokalen håller nu på att totalrenoveras och det hela toppas med spektakulära väggmålningar med dansmotiv och bilder från svunna tider i Lindesberg.- Vi har rivit ut allt och fräschar upp både nattklubben och restaurangen, säger nye ägaren Josef Yasar. Om allt går enligt planerna öppnar vi den 10 maj.
Det var inte länge sedan LindeNytt skrev om den nyöppnade indiska restaurangen vid Folkets hus som snabbt blev populär. Den är nu historia då Josef Yasar köpte hela restaurangen med nattklubb och pub i början av april. Nu ska det bli en helt ny satsning på svensk husmanskost, goda drycker och dans.
– Över 100 sittplatser kommer att reserveras för lunch- och restauranggäster, berättar Josef Yasar. Kocken är anställd och vi satsar på svensk mat. Själva dansrestaurangen kommer att svälja cirka 500 gäster.
Josef Yasar bor i Skövde och drev tidigare en restaurang i Falköping som nu är såld. Nu går all energi till att stöpa om restaurangen i Folkets hus. Som ett led i det nya konceptet har en libanesisk kyrkomålare kontrakteras för att göra färgglada väggmålningar runt hela lokalen. Motiven är bland annat hämtade från Lindesbergs stadsbild.
– Vi har engagerat en känd konstnär, Hawarian, som målat bilder på alla väggar, säger Josef Yasar. Hawarian kommer från Syrien och har målat i många kyrkor i Libanon och även i Sverige.
Restaurang och Pub Kronan öppnar den 10 maj och strax därefter kommer man att ha en invigning.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
På första advent, den 30 november, blir det julstämning i Lindesberg. Inte minst på Kristinaskolans gård, där Lindesbergs Fastigheter bjuder in till julmarknad för första gången.
– Den här gården, den här fina entrén till Lindesberg – den vill vi ju utnyttja, så vi hakar på skyltsöndagen, säger Ann-Louise Hytter.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
Den obemannade lanthandeln i Ramsberg, som blivit byns hjärta, har nu utsetts till Årets kooperativ i Sverige 2025. Det avslöjades under prisceremonin som hölls på onsdagskvällen i Stockholm. Mirjam Björkman, Agneta Segerfeldt och Ulrika Beskow från Ramsbergs Handel fick motta såväl diplom och blommor som den stora äran.
– Det är superhäftigt att vi vann, vi blev jättechockade, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
För andra året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. I år ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.
Gemenskap, envishet och ett stort mått av ideellt engagemang – det är receptet bakom Ramsbergs Handel. Den lilla obemannade lanthandeln, som blivit byns hjärta, är nu en av finalisterna till Årets kooperativ i Sverige 2025.
– För oss är det såklart väldigt uppmuntrande med ett erkännande – till alla här i byn som lägger ner så mycket tid frivilligt och utan lön, säger Mirjam Björkman, ordförande i föreningen.
Svenska Brukshundklubben är en frivillig försvarsorganisation som har i uppdrag av Försvarsmakten att utbilda patrullhundar till Hemvärnet. Varje år hålls ett antal kurser i landet, bland annat i Lindesberg, där Charlotte Lundell är kurschef tillsammans med sin Pandora som får agera instruktörshund.
– Hon tycker det är jättekul att åka iväg, men får inte göra så mycket, så när hon får vara med och visa blir hon väldigt stolt, skrattar Charlotte.