Bergslagens IF består av Elvis Karaosmanovic, Birjar Mostafa, Rebin Mostafa, Ali Jamal Yassin, Alexander Scharnke, Mohammed Hassan, Ronny Sterzenbach. Foto: Privat

Ny idrottsförening vill minska segregationen: ”Få en meningsfull fritid”

Visionen bakom nystartade Bergslagens Idrottsförening handlar om att arbeta förebyggande, att ge ungdomar en meningsfull fritid och en tillhörighet. Med start inom några veckor bjuder man in till uppstartsmöte på Hagaberg, som även är platsen man kommer hålla till på.
– Vi vill skapa en miljö där alla är inkluderade och känner en tillhörighet, för det är så man kommer in i samhället också, säger Ali Jamal Yassin, ordförande.

Föreningens ordförande, Ali Jamal Yassin, är utbildad socionom och själv uppvuxen på Hagaberg. Han beskriver att han känner ett ansvar för ungdomarna och hur han nu vill ge tillbaka till området.

– Jag själv har bott i området i 30 av mina 33 år och jag känner att jag har ett ansvar att ge tillbaka till de här ungdomarna, för det var sporten och framförallt fotbollen som räddade mitt liv, säger Ali.

Föreningens verksamhet kommer till största delen hållas på Hagaberg, där de fått tillgång till både en konstgräsplan och idrottshallar. Det är också här man ser att många ungdomar inte har någon fritidsaktivitet i dagsläget, något som kan leda till utanförskap.

– Tittar man geografiskt på kartan så sticker Hagaberg ut som ett område där många ungdomar inte tillhör ett föreningsliv, främst tjejer, och det är också något som vi vill jobba på – att få tjejer med annan bakgrund och religion in i föreningslivet. Sporten ska vara en väg in, och det spelar ingen roll vilken typ av sport det handlar om. Det viktiga är att ha något att göra efter skolan så man inte hamnar i det negativa med utanförskap och liknande, så vi kommer att lägga stort fokus på förebyggande arbete, säger Ali.

Ali Jamal Yassin. Foto: Privat

När det kommer till själva verksamheten så bygger den inte på en enskild sport, utan här får efterfrågan styra utbudet.

– Basket är en väldigt efterfrågad sport, som vi kommer börja med inom några veckor, och träningarna kommer vara uppe på Hagaberg. Men för oss handlar det också om att skapa broar mellan föreningar. Om t ex 10 stycken är fotbollsintresserade så kan vi gå ner till IFK och fritidsbyn någon dag och testa att spela fotboll, kanske träffar man någon förälder som kan tänka sig att köra några barn dit två gånger i veckan. Vi kanske testar att spela handboll eller tittar på en A-lagsmatch, eller om 20 personer vill spela schack försöker vi lösa det. Vi vill ju att de ska komma in i samhället och skapa relationer, det är visionen med projektet och föreningen, berättar Ali.

Något som Ali också är väldigt noga med att poängtera är att alla är välkomna, oavsett var man kommer ifrån och vilken bakgrund man har.

– Vi heter Bergslagens idrottsförening, vilket också betyder att folk från Nora, Fellingsbro och Stråssa är välkomna. Vi hoppas också att ungdomar ska komma utifrån till Hagaberg, för att bryta segregationen, och skapa delaktighet och gemenskap. Att man ska kunna spela tillsammans med ungdomar som har en annan hudfärg och bakgrund, förklarar han.

Med uppstarten runt hörnet ser Ali fram emot att göra verklighet av sin vision, att skapa tillgänglighet och möjlighet för ungdomarna att idrotta.

– Det finns en stor målgrupp som kanske inte har så stor kunskap om föreningsliv. För många föräldrar kanske det inte är norm att vara verksam i en förening, men jag tror samtidigt att många skulle vilja vara delaktiga om man bara hade lite mer kunskap om hur det fungerar.
Många av ungdomarna har svårt med tillgängligheten, svårt att ta sig till arenan, lindehov, fritidsbyn, men också svårt ekonomiskt. Där kommer vi försöker skapa ekonomiska förutsättningar så att inte medlemsavgiften blir så hög, avslutar Ali.

Publicerad 26 september 2023 klockan 11:24

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.

19 maj 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Reflektion över fru Klockars uttalanden

REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ...

Öppet brev till Lindesbergs kommun: ”Var ligger MILJÖEFFEKTEN???”

INSÄNDARE/DEBATT: Avseende planerad vindkraft i området Morskoga/Bergshyttan/Gr...

Räddningstjänsten släcker seglivad majbrasa

Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter ...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Systemfelen i Lindesberg kvarstår – oavsett politisk turbulens

INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.

17 maj 2025 klockan 10:58 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

extra

Får jag ta med hunden? En hundguide för Lindesberg


FotoFredag: Fåglar högt & lågt

I denna veckas FotoFredag så tänkte jag visa en samling bilder som jag har tagit under de senaste dagarna, som har varit både varma och soliga dagar ute i fält.

16 maj 2025 klockan 14:55 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Vill utrota HPV-relaterad cancer – men för få vaccinerar sig
I en satsning för att utrota livmoderhalscancer finns ett vaccinationserbjudande till kvinnor födda 1994–1999, där gratis vaccinering mot HPV ...
15 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Sanningen bakom!
INSÄNDARE/DEBATT: Det ligger ett långvarigt underskott bakom socialnämndens ekonomi. Vi har en ekonomi som är svår att budgetera för. Ett enda ...
15 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Efter fjolårets fullträff – nu samlas MTB-cyklisterna i trollskogen igen
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över ...
14 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Jari Mehtäläinen ordförande i socialnämnden. Foto: Camilla Lagerman/Fredrik Norman

Två dygn av politiskt kaos – detta har hänt

Inom loppet av 48 timmar har Jari Mehtäläinen lämnat SD, meddelat att han kommer sitta kvar på sina poster som politisk vilde, samt blivit Socialdemokrat. Dessutom avsattes hela socialnämnden under måndagens kommunfullmäktige.
– För min egen del så är jag ju politiskt aktiv, och det vill jag ju fortsätta vara, då måste man ju ingå i ett parti, säger han.

13 maj 2025 klockan 17:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mikael Kihlberg blir ny VD för FALAB/LIBO. Foto: Camilla Lagerman

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad uppmärksammade mediala granskningar. Sedan dess har bolagets ekonomichef varit tillförordnad på posten, medan man sökt en ny VD. Under måndagen kunde man så presentera mannen som ska axla rodret, Mikael Kihlberg, som tillträder 1 september.
– Nu vänder vi blad, nu börjar ett nytt kapitel i FALAB/LIBOS historia, säger Mikael.

13 maj 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Bränna däck under kontrollerade former blev en omedelbar succé: ”Jättekul”

I samband med Vårmönstringen i lördags anordnades Lindesbergs fö...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The Band Of Brothers stod för underhållning och härlig musik. Det blev en mycket välbesökt tillställning där stämningen var på topp från första tonen som flödade ur högtalarna. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens stora fest.

11 maj 2025 klockan 18:36 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Ansvar måste utkrävas – Socialnämnden bör inte beviljas ansvarsfrihet

INSÄNDARE/DEBATT: Den 12 maj ska kommunfullmäktige fatta beslut om ansvarsfrihet f...

bildspel Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder

Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora gr...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

FotoFredag: Kindla

Sedan förra helgen har jag varit hemma och sjuk, så kameran har fått vila mer än vanligt - men jag hann med att besöka ett av Örebro lä...

Lokal Vindbruksplan i Lindesbergs kommun!

INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs Översiktsplan framgår att man ser positivt på utbyggnad av vindkraftverk i kommunen...

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Tomas, Lillemor och Pär-Ove, vi behöver svar – inte era känslor

REPLIK: Vår debattartikel lyfte konkreta förslag på hur skolans underskott kan minskas – utan att drabba elever, lärare eller landsbygd. Svaret från politiken bemöter inte våra argument, utan reducerar medborgarnas engagemang till något negativt som man är besviken över. Det är både oroande och ovärdigt.

9 maj 2025 klockan 09:34 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Nyhet på Vårmönstringen blir en riktig rökare: ”De modiga kommer till oss”
På lördag 10 maj är det dags för 2025 års upplaga av den omåttligt populära folkfesten Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals ...
8 maj 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Moderaternas svar till Storåupproret: ”Besviken och oroad”
INSÄNDARE/DEBATT: Jag börjar med att säga att jag blir både besviken och oroad. Besviken blir jag eftersom jag har haft stort förtroende för ert...
8 maj 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

extra

Trapetstak - ett mångsidigt och hållbart val för ditt byggprojekt


Man död i svåra olyckan på R50
Den allvarliga trafikolyckan, strax utanför Lindesberg, fick dödlig utgång. Detta bekräftades av polisen tidigt på torsdagen.
8 maj 2025 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-07

2025-05-06

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-05

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-02

2025-05-01

2025-04-30

2025-04-30

2025-05-20 01:00