Nya missförhållanden vid äldreboende – ny Lex Sarah-anmälan gjord
I början av november rapporterade LindeNytt om en rad missförhållanden vid ett äldreboende i Lindesberg. Problemen med bland annat stölder, dåligt bemötande och illa skött hygien var något som hade pågått under många år, trots tidigare anmälningar avseende samma brister. Nu har IVO avslutat sin utredning gällande den Lex Sarah-anmälan som låg till grund, men ytterligare en gjordes för knappt en vecka sedan. Även denna anmälan avser allvarliga missförhållanden vid samma kommunala äldreboende.
Den 22 december avslutade IVO ärendet gällande den Lex Sarah-anmälan som upprättades tidigare under hösten av Socialnämnden i Lindesberg efter att flertalet brister i verksamheten på Tallåsens äldreboende uppdagats. Bland annat handlade det om brister i hygientvätt och nagelvård av de äldre, samt brister i den palliativa vården, vård i livets slutskede.
Kommunens utredning visade bland annat att det fanns totalt 16 ärenden gällande klagomål eller Lex Sarah upprättade sedan 2016, av dessa var 11 Lex Sarah och fem klagomål. Utredningen visade att ärendet var komplext och bestående av många olika delar, där saker har fått pågå under en lång tid, där det har varit bristfälligt systematiskt kvalitetsarbete, brist på respekt och förståelse för kollegor och de boende samt brister i introduktion av vikarier och nyanställda.
IVO beslutade efter utredning att inga vidare åtgärder var nödvändiga, då man var nöjda med kommunens arbete där man tagit fram en åtgärdsplan om 18 punkter för att förhindra att liknande situationer inträffar igen.
Så sent som 2019 gjordes en åtgärdsplan som därefter inte följdes, hur kan man säkerställa att denna följs?
– Det finns specificerat när den ska vara klar, och den ska även redovisas för nämnden, så det är mer specifikt den här gången med vem som har ansvar för vad, säger Jessica Öhlund, verksamhetschef inom vård och omsorg.
Jessica Öhlund, Verksamhetschef vård och omsorg. Arkivfoto: Camilla Lagerman
Dock gjordes en ny Lex Sarah-anmälan så sent som den 20 december, alltså två dagar innan det förra ärendet avslutades. Även den här gången gällde det äldreboendet Tallåsen, där en anställd ska ha utövat våld mot boende.
Enligt anmälan ska en boende hållits fast av en anställd, trots att personen skrikit ”släpp mig”, och sedan fått ta emot slag mot armar och händer från den anställde. Händelsen fortsätter sedan inne på den boendes rum, där den anställde går in och låser dörren bakom sig, och ett vittne uppger att de båda skriker åt varandra.
Vid ett annat tillfälle ska samma personal lägga en av de boende, då denne griper tag i den anställdes tröja. Den anställde delar då ut slag mot personens armar och händer. Den boende hamnar snett i sängen varpå personalen slänger upp personens ben så fort och hårt att den boende slår huvudet i sänggaveln. Sänggrinden dras upp trots att den inte ska det och man placerar heller inte ut någon fallmatta.
Två anställda stängdes tillfälligt av efter händelsen, men är nu åter i arbete.
– Två personer blev avstängda i drygt en vecka, men är nu åter. Jag kan dock inte svara på om de är tillbaka på samma avdelning eller på väg någon annanstans. Jag vill också understryka att utredningen pågår fortfarande och är inte klar, säger Öhlund.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...