Lindesbergspolisen Mikael Andersson informerade under kvällen om narkotikasituationen. Foto: Ida Lindkvist

Ökat missbruk i den norra länsdelen

– Situationen är inte bra helt enkelt, det eskalerar oerhört mycket.
Med de orden inledde Mikael Andersson, vid Polisen i Lindesberg, när han under kvällen besökte Fellingsbro Folkhögskola för informera om den rådande narkotikasituationen i den norra länsdelen.

Det är varmt och trångt, och arrangörerna, Fellingsbro Föreläsningsförening, av kvällens besök anade att det skulle komma många för att lyssna, men inte såhär många! Varenda stol är upptagen, och det är likväl unga som gamla. Mikael Andersson, polis här i Lindesberg, är på plats för att berätta om narkotikasituationen i den norra länsdelen. Narkotikamissbruken ökar, framförallt bland ungdomar som börjar att röka cannabis eller hasch, och det ökar betydligt mer än vad statistiken möjligen kan påvisa.

– Största problemet är att det är förhållandevis billigt och väldigt lätt att använda, man mår inte alls dåligt i början, säger Mikael men påpekar att biverkningarna, de kommer så småningom som ett brev på posten.

– Det sätter sig fast i kroppen, i fettvävnaderna och någon gång fastnar man i ett stadie från när man var 25-30, eller ännu yngre och hjärnan slutar utvecklas.

Drogen Spice som var väldigt omskriven för ett tag sedan, som genast lämnade efter sig oerhörda konsekvenser, tycker Mikael ha lugnat sig en aning.
– Man hör mindre om det, och jag tror att det är för att man inte törs, det är för farligt. Äldre missbrukare som jag talat med säger att de skulle inte ens ta i Spice. Spice kan gå bra någon gång, men efter två bloss kan du hamna i koma och vara i psykos fortfarande efter två år. Vem som helst kan tillverka det. Därför försöker vi få näringsidkarna att sälja aceton bakom disk, det finns de som kan gå in och köpa en hel kartong aceton, det är en av sakerna man har i Spice, förklarar Mikael.

Det var stor uppslutning. Foto: Ida Lindkvist
Det var stor uppslutning. Foto: Ida Lindkvist

Och cannabisen, ja, den är inte heller vidare svåråtkomlig. Att beställa frön är inte olagligt, det olagliga är det som växer ovan jord, så odlingar finns det här och var och till stor del är Sverige självförsörjande på den drogen.
– Det går längre och längre ner i åldrarna. Men upptäcker vi till exempel en 13-åring så får vi inte per automatik prova det barnet. De måste föregås med en åklagare eftersom barnet inte är straffmyndigt. Så det är ett problem, för om de rökt sedan de var 12-13 år och sedan blir 15 och straffmyndiga, då är det inte så lätt, säger Mikael.

Mikael uppmanar de närvarande att vara lyhörda, det är inte bara när muntorrhet och stora pupiller infaller som vaksamheten bör vakna till liv. Annorlunda beteende, förändrat umgänge, sämre resultat i skolan, från att vara aktiv inom olika idrotter till att bara sitta hemma och sedan hänga ute på nätterna, kan vara nog så allvarliga tecken. Mikael vill gärna se ett samarbete mellan samhället och polisen.
– Vi är beroende av er, ni måste hjälpa oss. Det är bättre att ringa en gång för mycket än en gång för lite.

Finns det de som säljer droger i Fellingsbro, frågar någon.
– Det finns alla sorter, säljare och konsumenter, svarar Mikael.

Men vad kan vi göra då, undrar någon annan.
– Det är jätteviktigt att synas, prata med varandra, dialogen är jätteviktigt. Och prata med era barn, inte att de missbrukar men de går på samma skola och har kanske sett eller hört något, luska!

Publicerad 5 november 2015 klockan 21:40

Ida Lindkvist , 0581-61 71 71 , info@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter alla år på en flotte på sjön, flyttas brasan till land. Foto: Miklós Kelecsényi

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inställt. Att bryta traditionen var dock inget som Manskören Harmoni fann sig i. Nu meddelar kören att man själva tagit på sig uppdraget att ordna med traditionellt firande i Lindesberg på Valborgsmässoafton den 30 april. Samtidigt meddelas att man i år kommer att flytta elden från vattnet till land – på Loppholmarna.
– Det kändes självklart att vi inte bara kunde se på och låta en 110-årig tradition gå i graven. Vi agerar därför och ställer upp som arrangör, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni.

7 april 2026 klockan 13:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!

FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår – Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta vattenfall och en del av rundslingan Göljestigen.

3 april 2026 klockan 16:48 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut ...
2 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Elin Olofsson har öppnat Café Buffé i Vedevåg. Foto: Jennie Einarsson

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i fjol gör det igen. Nu för första gången till egna lokaler – som dessutom är två – och som ligger i Vedevåg. I och med detta växlar man upp verksamheten och utökar med ett eget café med buffékoncept. Kort och gott – Café Buffé.
– Vi fick ett erbjudande om en dubbellokal och kände direkt: wow, det här är vår lokal – så vi (vede)vågade satsa, skrattar Elin.

31 mars 2026 klockan 11:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Fullsatt när Smash Into Pieces gästade Lindesberg. Foto: Sami Rahkonen

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i Lindesberg inför en fullsatt aula på Lindeskolan.

28 mars 2026 klockan 14:42 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. ...

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes

I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på ...

Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande, Thomas Klockars, ordförande i kommunstyrelsen. Foto: Jennie Einarsson

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ

Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.

25 mars 2026 klockan 11:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
24 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Kraftig höjning av VA-taxorna är att vänta de kommande åren
Under de närmsta 10-15 åren kommer invånarna i Lindesbergs kommun uppleva betydligt högre avgifter för vatten, då man behöver göra stora ...
23 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-03-11

2026-03-11

2026-04-08 02:37