Det bjöds på omkring 550 utrop under byauktionen i Hafsta under lördagen. Foto: Camilla Lagerman
Omtyckta byauktionen i Hafsta slog besöksrekord
I lördags återupptogs den omtyckta och årliga byauktionen i Hafsta efter ett två års långt uppehåll under pandemin. Snabbt fylldes den stora gårdsplanen vid Solhem upp av hundratals besökare som hade gett sig ut på jakt efter auktionsfynd.
– Det är svårt att säga hur många besökare vi hade men det var rekord alla gånger, konstaterar Sten Eriksson från Hafsta byalag.
Det var den 36:e upplagan av den populära byauktionen i Hafsta som gick av stapeln under lördagen. Auktionen som arrangeras årligen av Hafsta byalag startade 1985 och har sedan dess blivit en tradition för många att besöka under sommaren.
Här säljs möbler, leksaker, maskiner och allt annat man kan tänka sig däremellan av privatpersoner som lämnat in detta till försäljning. De pengar som auktionen genererar till byföreningen genom provision och försäljning i kiosken används sedan främst för att underhålla badplatsen i byn.
Sten Eriksson som ansvarar för auktionen var mer än nöjd med dagens försäljning.
Den stora planen vid Solhem i Hafsta fylldes med folk. Foto: Camilla Lagerman
– Jag är helt rådlös! Det var mycket folk och de lade väldigt höga bud, en del saker klubbades nästan för nypris. De som har lämnat in saker till auktionen blir nog nöjda när de får sina kuvert, berättar han glatt.
Auktionen har även tidigare lockat många besökare, men detta år slog alla rekord. Något man kunde ana när vägkanterna till auktionen fylldes lång väg bort av tätt parkerade bilar.
– Det är svårt att säga exakt hur många besökare det var men rekord var det alla gånger, jag har aldrig sett så mycket folk här tidigare någon gång. Korven i kiosken sålde slut hela tiden, så vi fick åka in till affären och fylla på korvförrådet flera gånger, berättar Sten.
Anna, Daniel och lilla Hugo besökte auktionen. Foto: Camilla Lagerman
Daniel Sjöberg, Anna Fagrell och lilla Hugo från Lindesberg besökte auktionen för att kika om det skulle kunna finnas något roligt att lägga bud på.
– Än så länge har vi ropat in en kista för 100 kronor, det var ett bra pris för det ändamålet vi ska ha den till. Anna har kaniner och det kan vara bra att förvara lite hö i den tänkte vi. Sedan har vi spanat in en liten grävskopa till den blivande sandlådan som vi skaffar framöver, förklarar Daniel.
Katarina och mamma Rigmor hade hittills fyndat en mikrovågsugn för 50 kronor. Foto: Camilla Lagerman
Rigmor Magnusson från Storå och dottern Katarina Jonsson från Västergötland stod och spekulerade kring en annorlunda inredningspryl som fanns uppställd på ett skåp.
– Vi tror att det har varit en födelsedagspresent en gång i tiden, men vi kan inte tyska, säger Katarina med ett skratt och syftar på texten på framsidan av föremålet.
Ett udda inredningsobjekt fångade intresset. Foto: Camilla Lagerman
Även om prylen fångat deras intresse så var det var dock inget som sällskapet tänkt försöka ropa in.
– Jag har inte hittat något användningsområde för den, konstaterar Katarina och tillägger:
Men vi har ropat in en mikrovågsugn innan för 50 kr. Vi vet däremot inte om den fungerar, det får vi se. Nu väntar vi på att det ska bli dags att buda på ett par utestolar som vi har sett.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Bild från Jerle Stadsfest 2024. Foto: Janne Olsson
Musikunderhållning, glass och stolutställning – detta är bara några av inslagen som väntar när Jerle Stadsfest nu anordnas för femte gången. Bakom arrangemanget står Jerle Stadsförening, som vill uppmärksamma det som en gång var tänkt att bli centrum i Bergslagen, men istället blev Sveriges minsta stad.
– Vi har märkt hur stort intresset är för vår lilla stad, och därför vill vi fortsätta att lyfta fram den, säger Janne Olsson, ordförande i Jerle Stadsförening.
Den 12 maj avsattes socialnämnden av kommunfullmäktige, efter att de inte beviljats ansvarsfrihet på grund av bristerna i ekonomin. Nu har kommunens politiska partier lämnat in sina nomineringar inför valet av en ny socialnämnd, där Tom Persson (SD) föreslås bli ordförande efter Jari Mehtäläinen.
I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Reflektion över fru Klockars uttalanden
REPLIK: Tack Monika för att du så tydligt i din insändare i din insändare talar om hur du ser på din roll som vice ordförande i Socialnämnden. ...
Just nu befinner sig räddningstjänsten i Storå med anledning av en mindre brand i terrängen. Enligt uppgifter från SOS Alarm skall det röra sig den majbrasa som brann där på Valborgsmässoaftonen som blossat upp igen.
– Det brinner med öppna lågor och det finns i nuläget ingen prognos för hur länge man kommer att behöva arbeta med branden, uppger larmoperatör.
INSÄNDARE/DEBATT: Det politiska kaoset i Lindesberg med partihoppande politiker och dramatiska utspel får stora rubriker, men bakom kulisserna kvarstår de grundläggande förvaltningsproblem som revisorerna identifierat.
Efter fjolårets succépremiär återvänder nu MTB-loppet Ramträffen till de trolska skogarna i Ramsberg. På rullstensåsar, längs sjöar, över raviner och genom spektakulära installationer mitt ute i naturen går loppet som lockar cyklister från hela Sverige.
– Vi fick fler anmälda än vi hade räknat med förra året och väldigt fint beröm för våra leder, så vi kör igen i år, säger Henrik Björkman från Ramsbergs idrottsförening.
Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala Lindesberg. Under några timmar fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och en enorm publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Bildextra: Vårmönstringen 2025 i bilder
Trots envisa regnskurar och mörka moln var stämningen på topp under årets Vårmönstring. På Lindeskolans stora grönområde stod blankpolerade ...