I september beslutade Socialnämnden att man skulle implementera den så kallade ”Heltidsresan” i Lindesbergs kommun, något som väckt starka känslor hos den berörda personalen. Med anledning av detta bjöd Fackförbundet Kommunal under onsdagskvällen in sina medlemmar till ett möte med politikerna i Socialnämnden och Socialförvaltningens chef för att få svar på sina frågor. Men svaren uteblev.
Den så kallade Heltidsresan som redan genomförts på ett antal ställen runt om i landet med blandat resultat, skulle innebära att fler anställda skulle ha möjlighet att arbeta heltid. Däremot skulle det också innebära en stor förändring i arbetsstruktur, hos bland annat de nattarbetande undersköterskorna som istället för 10 timmars pass, skulle få arbeta 8 timmars vaken natt – för att sedan arbeta in resterande timmar på andra skift. Dessutom inför man 9 fridagar på en fyraveckorsperiod.
– Dygnet har 24 timmar, om man delar det på tre blir det 8-8-8, det är inget konstigt, sade Socialnämndens ordförande Mathz Eriksson och möttes av massiva burop och gapskratt.
– Vi kommer inte att få ihop vår återhämtning om vi ska arbeta på det här sättet, det är ju därför vi reagerar! Vi känner oss överkörda! sade en upprörd kvinna, och fick stora applåder till stöd.
– Varför fattar man beslut innan man ens pratar med oss? Ni oroar ju folk, vi mår ju dåligt! sade en annan.
– Vi är inte i den fasen ännu, vi kan inte diskutera era scheman, eftersom vi inte vet hur det kommer att se ut, svarade Socialförvaltningens chef Madde Gustavsson och visade en digital tidsaxel gång på gång, något som dock provocerade mer än gav svar på några frågor.
– Vi var tvungna att fatta ett beslut innan vi kunde starta processen. 8 timmars arbetsdag är norm, svarade Mathz Eriksson.
– Inte inom vården! fick han till svar och åhörarna jublade. Därefter haglade frågorna tätt bland de anställda:
– Det här är ju diktatur! man får inte behandla folk så här, ni skulle komma och praktisera hos oss en vecka, så skulle ni få se hur vi har det!
– Ni har fattat två beslut, 8 timmars vaken natt och 9 fridagar per månad, och det går inte ihop! Heltidsresan sker på bekostnad av oss nattarbetare!
– Ni säger att Lindesbergs kommun ska bli en attraktiv arbetsgivare, är det attraktivt att må psykiskt dåligt och att få sämre lön? Det finns ju forskning kring hälsosamma scheman, som säger att ren natt är att föredra snarare än att blanda.
– Alla har nog olika definitioner om vad ett hälsosamt schema är. Beslutet är fattat, och vi ser ingen anledning att riva upp det, svarade Eriksson.
– Rösta rätt nästa gång! Vid nästa val byter vi ut dem! sade en uppretad kvinna och rev ned stora applåder.
Efter ca 2 timmar avslutades mötet, dock utan svar på de frågor som många ville ha svar på.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).