Tomas Molins besök i ödebyn utanför Lindesberg har dokumenterats i hans nya bok. Foto: privat

Övergivna hus och människors öden samlat i ny bok

Tomas Molin heter författaren som på torsdag släpper sin andra spännande bok om ödehus. Denna gång gör han bland annat ett besök i ödebyn Bromsjöbodar beläget söder om Mårdshyttan och strax norr om Norra Brunnsjön, som övergavs helt på 40-talet då man snöpligt blev utan den ack så viktiga anslutningen till kraftledningen i området.
– Det gjorde att byn hastigt började avbefolkas, berättar Tomas.

Redan som sjuåring kom Tomas Molin i kontakt med sitt första ödehus, vilket väckte en stor fascination. Hans far beskrev det som att Tomas blivit lite ”förhäxad” av den gamla kåken som låg ett par kilometer från barndomshemmet, och när tillfälle gavs rymde Tomas iväg för att beskåda huset på egen hand.

Ödehus i Bromsjöbodar. Foto: Tomas Molin

När han många år senare var ute tillsammans med sin fru för att fotografera i naturen så råkade han återigen på ett ödehus. Snabbt kastades han tillbaka i tiden och en gnista tändes som förde med sig en idé om att skapa en bok om dessa, vilket han också gjorde. Boken ”Bland tomtar och troll i Ödehusen!” blev snabbt en succé och Tomas fick mängder med nya tips och önskemål från sina läsare. Detta har resulterat i ytterligare en bok som släpps nu på torsdag den 20 april med namnet ”En magisk resa bland Ödehusen”.

– Man kan säga att bok nummer två är lite som en önskelista från läsare jag har träffat och från kommentarer på sociala medier. Jag har har fått mängder med synpunkter och återkopplingar och även mycket tips på nya ställen, berättar Tomas entusiastiskt.

I den nya boken har Tomas besökt och fotograferat ödehus i trakterna kring Närke, Västra Västmanland och Östra Värmland. Däribland även den gamla ödebyn Bromsjöbodar beläget söder om Mårdshyttan och strax norr om Norra Brunnsjön.

– I den här boken har jag valt att koncentrera mig på områden jag känner till och området kring Lindesberg känner jag till ganska bra tycker jag, dels för att har varit mycket i trakten då jag rest i jobbet och dels för att gjort en del utflykter dit. Jag blev tipsad om att besöka Bromsjöbodar och det var något utöver det vanliga, menar Tomas och förklarar att byn blivit något styvmoderligt behandlad.

– På 40-talet drogs en kraftledning genom området och då det fanns en hel del hus i byn så räknade folk med att få el – men blev utan. Det gjorde att byn hastigt började avbefolkas, konstaterar Tomas.

I kapitlet som handlar om Bromsjöbodar kan man läsa mer om händelsen och hur det ser ut idag. Bland bilderna som är tagna vid platsen finns ett gammalt släktfoto från 1928 med ett hus som används än idag – som jaktstuga.

Släktbilden är tagen i Bromsjöbodar 1928. Foto: Privat

– Bilderna utgör basen för allt jag skriver i boken, några bilder har jag fått men 95 % av bilderna har jag tagit själv. Emellanåt får bilderna tala för sig själva och ibland får man lite information av mig, sen får man själv försöka spåna vidare och tänka, förklarar Tomas och menar att fantasin är viktig i sammanhanget.

– Det som jag tycker är så fantastiskt med de här ödehusen är att det uppstår mängder av frågor. Sen när man får lite information så känner man att att man går in i någon slags ödehusbubbla som jag brukar kalla det för. Man fastnar lätt i tanken och stänger in sig lite i det.

Tomas beskriver boken som en resa i Närke, Östra Värmland och Västra Västmanland fylld med nostalgi och lokalhistoria, både sorgligt, vackert och spännande. Men även om en del av husen är på väg mot den eviga vilan så är tre på väg att få nytt liv – varav två har stått öde i omkring 60 år, men har helt plötsligt funnit nya ägare som har påbörjat renovering på helt olika sätt.
Ett av husen renoveras av ett par från Stockholm som har lagt upp en 10-årig plan för att återställa huset till sitt ursprung, och ett annat par har valt en annan väg.

”Mot alla odds” Foto: Tomas Molin

– Jag fick ett tips om att besöka ett hus i Bergslagen, och eftersom att det hade ett stort hål i taket där det hade regnat och snöat in under tio år, så var det bråttom innan det skulle försvinna helt, berättar Tomas.

Men när Tomas kom fram insåg han snabbt att det var något som inte stämde, det stod nämligen en byggnadsställning framför huset.

– Jag fick veta att ett par köpt huset och påbörjat renovering. I deras fall så handlar det om att göra en gammal kåk till en bra bostad på kortast möjliga tid, och de har kommit en god bit på väg, konstaterar Tomas glatt.

Kapitlet i boken som handlar om detta hus har Tomas döpt till ”Mot alla odds”.

– I det här fallet så trodde jag inte att det skulle vara möjligt att göra någonting av huset, men de är på väg att övertyga mig om att det faktiskt går, säger han hoppfullt.

Nu har Tomas och andra i omgivningen lagt om sitt dagliga promenadstråk för att följa förvandlingen som väckt stort intresse i bygden.

Mer om detta och mycket annat finns att läsa i boken som släpps på torsdag 20 april, och finns till försäljning på bland annat Blombergska bokhandeln i Lindesberg.

Publicerad 18 april 2023 klockan 09:55

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Platsen där den nya Willysbutiken är tänkt att etableras. Foto: Camilla Lagerman

Nya Willys fördröjs – detaljplanen överklagad

I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.

22 september 2026 klockan 12:54 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Foto: Lindesbergs kommun

Reservsamband testades under valdagen i skarpt läge

Vad händer med kommunikationen i vallokalerna om mobilnätet och internet slutar fungera? Det ville Lindesbergs kommun testa under valdagen. I en övning kopplades därför tolv röstningsplatser samman via ett reservsamband – med lyckat resultat, enligt kommunen.

22 september 2026 klockan 11:12 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Pilotprojekt ska få sysslolösa unga att finna vägar framåt

Att hitta motivationen och ta steget mot studier eller arbete kan vara svårt. Nu startar hö...

Efter vårdkampen i norr – får plats i riksdagen

Regionrådet Wilhelm Sundman (L) tar klivet in i riksdagen för Örebro län efter ett starkt personval. ...

Nytt samarbete ger Lindesberg en egen Oktoberfest

LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg ...

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Räven!

FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.

18 september 2026 klockan 14:49 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen varnar för bluff-SMS och falska P-böter

Lindesbergs kommun varnar nu för bluff-SMS om obetalda parkeringsböter och parkeringsavgifter som har kommit till kommunens kännedom. SMS:en ser ut att komma från kommunen, men så är inte fallet.

18 september 2026 klockan 14:08 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Billerud flaggar för lukt och buller
Lukt och buller kan komma att märkas i området när pappersbruket Billerud i Frövi genomför sitt årliga underhållsstopp. Produktionen stängs ...
18 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Rösterna är räknade i regionvalet
Alla röster är räknade i regionvalet för Örebro län och ett preliminärt resultat står klart. Örebropartiet går kraftigt framåt och blir ...
17 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Alla röster har räknats
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. ...
17 september 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Grillköket tar upp kampen mot barncancer för fjärde året i rad

För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.

16 september 2026 klockan 15:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Valmyndigheten

Många incidenter även i Lindesbergs kommun

Tusentals incidentrapporter som rör valet 2026 har nått Valmyndigheten de senaste veckorna. Många av dessa incidenter rör valsedlar som försvunnit eller blivit felplacerade. Detta är också något som valsamordnare i Lindesberg rapporterat in flitigt om. Nu när de sista förtidsrösterna räknas berättar valsamordnare Ebba Jansson om kommunens arbete med att hantera problemen.
– Det är såklart jättetråkigt, men det är tyvärr sådant som vi ser när vi jobbar med valet, säger Ebba.

16 september 2026 klockan 15:59 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Våg av förtids- och utlandsröster försenar rösträkningen

Valmyndigheten uppskattar att närmare 300 000 röster återstår att räkna innan ett färdigt ...

Förhandlingar inledda om vilka som ska styra regionen

Sverigedemokraterna söker förhandling med Moderaterna, Kristdemokraterna, Liberalerna och Örebropartiet...

S och SD tappar varsitt mandat: ”I dagsläget känns det ovisst”

Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt ...

Den första uppsättningen av Bergslagens spektakelteater - Smidda planer i Löa hytta. Foto: Kicki Nilsson, Icon Photography/Bergslagsspelen

10 år av spektakel ställs ut i ”mycket fin” lada

Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.

14 september 2026 klockan 14:40 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Preliminärt valresultat: Stor framgång för LPO

Efter gårdagens val har man nu ett preliminärt valresultatet i Lindesbergs kommun som visar på förä...

Nu går Sverige till val – LindeNytt följer utvecklingen

UPPDATERAD kl 20:16. En lång valrörelse går nu mot sitt slut, när valdagen är här. ...

Hur följer du valet? Uppdatera oss!

Imorgon söndag går Sverige till val, för att bestämma hur landet ska styras de kommande fyra åren. Vallokaler runt om ...

Ny budgetform för minskad barn- och ungdomsbrottslighet

INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete f...

Du kan välja att stoppa nedmonteringen av Lindesbergs lasarett!

INSÄNDARE/DEBATT: Turerna har varit många. Debatter, inlägg på sociala medier och artiklar i...

Svek Lindesbergs sossar sin ideologi?

INSÄNDARE/DEBATT: Jag har varit medlem i Socialdemokraterna från nittonhundratalet med övertygelsen att ...

Jenny Steen (S), Charlotta Englund (C) och Behcet Barsom (KD). Pressbilder Region Örebro län. Foto: Pavel Koubek

Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus

REPLIK: Svar till Ingmar Engstrand: Vi vill utveckla Lindesbergs lasarett med fortsatta satsningar på medicinkliniken, utöka den planerade kirurgin och säkerställa en akutmottagning öppen dygnet runt.

11 september 2026 klockan 14:22 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Den friske har tusen önskningar – den sjuke har bara en
INSÄNDARE/DEBATT: Valet närmar sig. Nu är det flera partier i regionen som uttrycker att Lindesbergs lasarett skall ha kvar en akutmottagning ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

FotoFredag: Molndramatik
FOTOKRÖNIKA: Denna vecka fokuserar jag på väder. Jag har under många år varit intresserad av alla olika väderfenomen - särskilt åskoväder. ...
11 september 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Vad vill Moderaterna med barn och utbildning i Lindesberg?
INSÄNDARE/DEBATT: Ibland får man höra ”det händer ju ingenting i kommunen”. Inte för att jag har koll på alla nämnder men i Barn- och ...
11 september 2026 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-11

2026-09-10

2026-09-10

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-08

2026-09-07

2026-09-07

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-04

2026-09-03

2026-09-02

2026-09-22 14:23