Tomas Molins besök i ödebyn utanför Lindesberg har dokumenterats i hans nya bok. Foto: privat

Övergivna hus och människors öden samlat i ny bok

Tomas Molin heter författaren som på torsdag släpper sin andra spännande bok om ödehus. Denna gång gör han bland annat ett besök i ödebyn Bromsjöbodar beläget söder om Mårdshyttan och strax norr om Norra Brunnsjön, som övergavs helt på 40-talet då man snöpligt blev utan den ack så viktiga anslutningen till kraftledningen i området.
– Det gjorde att byn hastigt började avbefolkas, berättar Tomas.

Redan som sjuåring kom Tomas Molin i kontakt med sitt första ödehus, vilket väckte en stor fascination. Hans far beskrev det som att Tomas blivit lite ”förhäxad” av den gamla kåken som låg ett par kilometer från barndomshemmet, och när tillfälle gavs rymde Tomas iväg för att beskåda huset på egen hand.

Ödehus i Bromsjöbodar. Foto: Tomas Molin

När han många år senare var ute tillsammans med sin fru för att fotografera i naturen så råkade han återigen på ett ödehus. Snabbt kastades han tillbaka i tiden och en gnista tändes som förde med sig en idé om att skapa en bok om dessa, vilket han också gjorde. Boken ”Bland tomtar och troll i Ödehusen!” blev snabbt en succé och Tomas fick mängder med nya tips och önskemål från sina läsare. Detta har resulterat i ytterligare en bok som släpps nu på torsdag den 20 april med namnet ”En magisk resa bland Ödehusen”.

– Man kan säga att bok nummer två är lite som en önskelista från läsare jag har träffat och från kommentarer på sociala medier. Jag har har fått mängder med synpunkter och återkopplingar och även mycket tips på nya ställen, berättar Tomas entusiastiskt.

I den nya boken har Tomas besökt och fotograferat ödehus i trakterna kring Närke, Västra Västmanland och Östra Värmland. Däribland även den gamla ödebyn Bromsjöbodar beläget söder om Mårdshyttan och strax norr om Norra Brunnsjön.

– I den här boken har jag valt att koncentrera mig på områden jag känner till och området kring Lindesberg känner jag till ganska bra tycker jag, dels för att har varit mycket i trakten då jag rest i jobbet och dels för att gjort en del utflykter dit. Jag blev tipsad om att besöka Bromsjöbodar och det var något utöver det vanliga, menar Tomas och förklarar att byn blivit något styvmoderligt behandlad.

– På 40-talet drogs en kraftledning genom området och då det fanns en hel del hus i byn så räknade folk med att få el – men blev utan. Det gjorde att byn hastigt började avbefolkas, konstaterar Tomas.

I kapitlet som handlar om Bromsjöbodar kan man läsa mer om händelsen och hur det ser ut idag. Bland bilderna som är tagna vid platsen finns ett gammalt släktfoto från 1928 med ett hus som används än idag – som jaktstuga.

Släktbilden är tagen i Bromsjöbodar 1928. Foto: Privat

– Bilderna utgör basen för allt jag skriver i boken, några bilder har jag fått men 95 % av bilderna har jag tagit själv. Emellanåt får bilderna tala för sig själva och ibland får man lite information av mig, sen får man själv försöka spåna vidare och tänka, förklarar Tomas och menar att fantasin är viktig i sammanhanget.

– Det som jag tycker är så fantastiskt med de här ödehusen är att det uppstår mängder av frågor. Sen när man får lite information så känner man att att man går in i någon slags ödehusbubbla som jag brukar kalla det för. Man fastnar lätt i tanken och stänger in sig lite i det.

Tomas beskriver boken som en resa i Närke, Östra Värmland och Västra Västmanland fylld med nostalgi och lokalhistoria, både sorgligt, vackert och spännande. Men även om en del av husen är på väg mot den eviga vilan så är tre på väg att få nytt liv – varav två har stått öde i omkring 60 år, men har helt plötsligt funnit nya ägare som har påbörjat renovering på helt olika sätt.
Ett av husen renoveras av ett par från Stockholm som har lagt upp en 10-årig plan för att återställa huset till sitt ursprung, och ett annat par har valt en annan väg.

”Mot alla odds” Foto: Tomas Molin

– Jag fick ett tips om att besöka ett hus i Bergslagen, och eftersom att det hade ett stort hål i taket där det hade regnat och snöat in under tio år, så var det bråttom innan det skulle försvinna helt, berättar Tomas.

Men när Tomas kom fram insåg han snabbt att det var något som inte stämde, det stod nämligen en byggnadsställning framför huset.

– Jag fick veta att ett par köpt huset och påbörjat renovering. I deras fall så handlar det om att göra en gammal kåk till en bra bostad på kortast möjliga tid, och de har kommit en god bit på väg, konstaterar Tomas glatt.

Kapitlet i boken som handlar om detta hus har Tomas döpt till ”Mot alla odds”.

– I det här fallet så trodde jag inte att det skulle vara möjligt att göra någonting av huset, men de är på väg att övertyga mig om att det faktiskt går, säger han hoppfullt.

Nu har Tomas och andra i omgivningen lagt om sitt dagliga promenadstråk för att följa förvandlingen som väckt stort intresse i bygden.

Mer om detta och mycket annat finns att läsa i boken som släpps på torsdag 20 april, och finns till försäljning på bland annat Blombergska bokhandeln i Lindesberg.

Publicerad 18 april 2023 klockan 09:55

Jennie Einarsson , jennie@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Brasserie All in på Kungsgatan i centrala Lindesberg. Foto: Fredrik Norman

Förlorade serveringstillståndet – nu försatt i konkurs

På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.

26 juni 2026 klockan 11:28 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons



Bibliotekarierna tillika sagoläsarna Kristina Blom Schäfer (t.v.) och Ann Lund (t.h.) flyttar ut från bibliotekets lokaler under sommarens torsdagar och kommer istället att ha en sagoläsning i sommarsolen på Norrtullstorget. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Solig premiär för Sommarsaga på torget: ”Jättehärligt”

Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.

26 juni 2026 klockan 09:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Gun-Britt visar en av landets Tusen Trädgårdar: ”Positivt”

Till helgen har man möjllighet att hitta fin inspiration till sitt trädgårdsarbete. ...

Ingen kvinna ska behöva fly från kommunen för att bli fri

INSÄNDARE/DEBATT: När en kvinna i Lindesberg behöver lämna en våldsam relation ska hon inte beh...

Artikel innehåller bildspel Gruvstrejkens öden skildras i drömsk uppsättning i Stripa

Förra sommaren satte Spektakelteatern upp sin föreställning Strid! Strejk! Stripa!, som skildrade...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu ska Mosebacke utredas på nytt för verksamhet
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda mö...
23 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fjortonde raka året med Ullermuller: ”Riktigt kul”
Lördagen efter att midsommarfirandet är klart så laddar Ullersäter upp för traktorfest. Ullermuller har blivit en stor familjeaktivitet med en ...
23 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Man gripen misstänkt för inbrott på krog
Natten till måndag greps en man i 40-årsåldern i centrala Lindesberg, misstänkt för stöld genom inbrott i krogen Brasserie all in på Kungsgatan...
22 juni 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Sami Rahkonen

FotoFredag: Glad Midsommar!

Jag vill inleda med att önska er alla en riktigt härlig midsommarhelg! Hoppas ni alla får det riktigt gott. Vidare vill jag nämna att FotoFredag nu har varit ett stående inslag på LindeNytt i hela två års tid. En härlig resa har det varit – och jag hoppas att ni alla har uppskattat detta och fortsätter att följa med mig ut på mina fotoäventyr framöver. Med anledning av detta jubileum kommer jag i nästa krönika att fokusera på just detta samt hur krönikan har förändrat mitt liv till det bättre. Mycket bättre! Galet mycket bättre! Mer om detta i kommande krönika.

Ännu en gång: Glad Midsommar på er alla!

19 juni 2026 klockan 19:09 av Sami Rahkonen Visa hela artikeln

Så var kommunens första Demokratikväll

Under onsdagskvällen genomfördes den allra första Demokratikvällen, signerad Lindesbergs kommun. En kväll där ...

Efter alla skadegörelser – nu väntar kameraövervakning

Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter...

Sommarlovskänslan på topp vid Fröjevi Idrottsplats

Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ...

Gymnasiechef Staffan Hörnberg fick en kunglig avtackning. Foto: Camilla Lagerman

Kunglig avtackning för Lindeskolans regent

Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.

16 juni 2026 klockan 17:19 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Oppositionens budget vinnare i fullmäktige

Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade ...

Laddat för sommaraktiviteter vid Siggebohyttans bergsmansgård

Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong ...

Artikel innehåller bildspel Sista dagen med gänget – och sista studenten med Staffan

Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stä...

Här firas midsommar i Lindesbergs kommun

En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra ...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studentkortegen 2026

Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik fl...

Artikel innehåller bildspel Bildspecial: Studenternas utspring

Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina ...

Foto: Fredrik Norman

Ny korsning ska avlasta villagata från trafik

Med start måndag 15 juni inleds ombyggnationen av korsningen vid Djupdalsgatan och Nyborgsgatan i Lindesberg. Korsningen ska nu breddas för att anpassas för genomfartstrafik. I samband med att arbetet drar igång hänvisas gående till den västra delen av Djupdalsgatan, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.

12 juni 2026 klockan 09:49 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

FotoFredag: Tornseglare på jakt i magiskt ljus
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke ...
12 juni 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Nicola Hedlund tilldelades årets pedagogiska pris
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor ...
11 juni 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Webb-TV: Karnevalen 2026
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstä...
11 juni 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-06-11

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-09

2026-06-08

2026-06-06

2026-06-05

2026-06-05

2026-06-04

2026-06-04

2026-06-03

2026-06-02

2026-06-02

2026-06-01

2026-06-29 07:56