När juletiden kommer är det bråda tider på anrika Hult Säteri. Över tusen gäster brukar under advent besöka den vackra gården och äta ägaren Mäla Ekströms klassiska julbord. Som bonus får de njuta av en historisk miljö som är över 600 år gammal. -Vi är stolta över att Hult Säteri lever vidare, säger Mäla Ekström. Här har släkten efter släkten arbetat med jord och skog. Nu berikar vi arvet med mat och möten.
Hult Säteri, som har anor från 1300-talet, ligger strax söder om Lindesberg, några kilometer öster om väg 50, mot Örebro. Här har man hittat dokument och lämningar som visar att gården brukades redan på 1300-talet och att det under några hundra år även fanns ett järnbruk.

Under början av 1700-talet blev dåvarande ägaren Nils Larsson adlad och Hult blev ett säteri som fick sin utkomst i framförallt jord- och skogsbruk. När säteriet var till salu för elva år sedan var det också skogen som lockade Mäla och maken Ronny Ekström.
– Vi är entreprenörer och driver jord- och skogsbruk samt en maskinstation, säger Mäla Ekström. Vi förvärvade skogen och då följde det stora vackra huset med. Och där och då bestämde vi att öppna hotell- och restaurangrörelse på säteriet.
Den imponerande mangårdsbyggnaden, vars äldsta delar är från 1600-talet, har varsamt renoverats till tidstypiskt tidigt 1800-talsstil. Ägarna har använt samma byggteknik och byggmaterial som brukades på den tiden.
– Vi har använt naturmaterial som kalkputs, linoljefärg och äggoljetempera för att återskapa husets genuina miljö. Detta gör också att huset är helt miljövänligt.

Hult Säteri, med fem årsarbetare, tar emot konferenser, boende och restauranggäster året om på beställning. Här finns nio gästrum och plats för tjugo konferensgäster. Nu är det bråda dagar med att färdigställa mat och ta hand om alla gäster som vill äta julbord. Det är Mäla Ekström själv som är kock.
– För mig är det viktigt att råvarorna är närproducerade och odlade i samklang med naturen. Det är ett klassiskt traditionellt julbord och jag gör gärna rätter baserat på vilt.
Säteriet lockar även många konferensgäster som vill förkovra sig i den vackra miljön. Mäla Ekström erbjuder även gästerna olika aktiviteter, som exempelvis grottvandring i Skärmarbodabergen med middag och övernattning.
– Vår affärsidé är att erbjuda mat, boende och upplevelser för alla sinnen. För mig är därför mötet med gästerna den stora drivkraften, säger Mäla Ekström. Den absolut roligaste perioden under året är nu, under adventstiden, när vi ska ta emot alla förväntansfulla gäster.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.