Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
Plexikampen. Foto: Timmy Lundegård
1926 blev startskottet för Guldsmedshytte SK som till en början riktade in sig på skidåkning och fotboll. Foto: Timmy Lundegård
Först under 40-talet började föreningen att bli aktiva med ishockey. Foto: Timmy Lundegård
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård
Plexikampen. Foto: Timmy Lundegård
1926 blev startskottet för Guldsmedshytte SK som till en början riktade in sig på skidåkning och fotboll. Foto: Timmy Lundegård
Först under 40-talet började föreningen att bli aktiva med ishockey. Foto: Timmy Lundegård
Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Till helgen invigde Guldsmedshytte SK sitt 100-årsjubileum i Råsshallen. Förutom flertalet ungdomsmatcher som senare satte punkt med en A-lagsmatch mellan GSK och IFK Hallsberg, så kunde de gästande supportrarna även ta del av en unik utställning som visade både bilder, artiklar och minnen från föreningens 100-åriga historia.
– Jag tror att det var lite över 1 000 personer som var här inne i lördags, så det var många som var här och uppskattade utställningen. Det var nästan 600 personer på läktaren till seniormatchen men det var många fler som var här tidigare ändå, säger GSKs ordförande Patrik Nilsson som visar upp flera bildfyllda pärmar.
Under lördagens utställning fick man följa Guldsmedshytte SK från 1926 till 2000-talet. Foto: Timmy Lundegård
Lördagens jubileumsmatch hade fri entré där man även hade möjligheten att hjälpa föreningen med en valfri summa till Plexikampen. En insamling där man kan hjälpa Guldsmedshytte SK med att uppdatera ishockeyrinkens plexiglas som i dagsläget ses som för härdat. I stället för ett mjukare plexiglas som är vanligt i andra ishallar så är det nuvarande glaset i Råsshallen för hårt, vilket ökar risken för skador.
– Stora delar av det plexiglas som vi har idag består som sagt av härdat glas och det får man inte längre ha. Vi har dispens på det glaset som vi har idag men det går ut under kommande år. Därför tycker vi att det här är ett perfekt tillfälle för oss att sätta upp ett nytt och fräscht plexiglas. Det är samtidigt jätteviktigt att vi får det på plats. Ett sådant glas kommer däremot att kosta föreningen upp till 150 000 kronor i eget kapital, vilket är en rejäl summa för en sådan liten förening som GSK är, säger Patrik Nilsson.
Den digitala insamlingen, Plexikampen, tog sin början i fredags och har fått ett otroligt gehör. På bara någon dag har föreningen fått in 40 000 kronor och då monteringen av ett nytt plexiglas är tänkt att vara klart till augusti, så finns det ännu tid att hjälpa Guldsmedshytte SK för att nå det ekonomiska målet. Med ett nytt plexiglas så har man även tänkt att bjuda in Örebros SHL- och NDHL-lag för en träningsmatch i Råsshallen innan nästkommande säsong i de högsta serierna tar fart.
– Idén har funnits med oss ett tag. Vi har ju två killar, Gustav Backström och Niklas Nilsson, som är från Guldsmedshyttan och det skulle ju vara kul om de kunde komma och göra en match inför ”hemmapubliken”. Jag skapade en kontakt med laget när de kom till Lindehov under fjolåret för en träningsmatch och där berättade de att spelarna gärna kommer ut och spelar. Det är ju någonstans de här små föreningarna som föder de stora lagen med spelare.
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Sanna och Elisabeth, som arbetar inom park på fritid- och anläggningsenheten, vid korgen som är placerad i rondellen vid Lidl i Lindesberg. Foto: Lindesbergs kommun
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Vårstädningen drar igång i Lindesberg
Under nästa vecka kommer Samhällsbyggnadsförvaltningen att påbörja vårstädningen efter vinterns halkbekämpning. Arbetet inleds på de större ...
Bildextra: En kväll med Jon Henrik Fjällgren
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. ...