I början av juni gick den första färden med Söne Buss nya direktlinje mellan Kopparberg och Stockholm. En direktlinje utan några krångliga byten och stopp i Guldsmedshyttan, Lindesberg, Frövi, Fellingsbro, Arboga. Och under tiden som bussen letar sig uppåt den kungliga huvudstaden kan passagerarna luta sig tillbaka, nyttja det fria nätet, lägga dagens makeup eller ta en välbehövlig tupplur.
På Söne Buss talade man i flera år om hur det saknades bra direktförbindelser mellan dessa trakter och Stockholm. Men först startade man en linje mellan Västervik och Stockholm.
– Vi hade inte kört kommersiell trafik tidigare, men det utvecklades väl och då bestämde vi att vi kör igång med Lindesberg också, och i detta hade vi en dialog med kommunerna som tyckte att det var väldigt intressant, berättar Christian Plyhm, Söne Buss VD.
Första turen
Den femte juni lät man den första turen, med Bergslagen Express, mellan Kopparberg och Stockholm gå.
– I början är det inte många som åker, men det ökar successivt, men jag såg på statistiken att vi hade bra beläggning idag så det tar sig! Man får räkna med två, tre månader som inkörningsperiod. Det tar tid att etablera en linje. Det är ingen mening att annonsera, sådant här sprids mun till mun, någon som har åkt talat om det för sina kompisar.
– Det svåraste är att nå ut i Stockholmsområdet, där är det mycket svårare att synas, konstaterar Plyhm.
Man slipper byten
Som det ser ut i dagsläget krävs flertalet byten för att man ska ta sig från Kopparberg, och såväl Lindesberg, till Stockholm, och så förstås likadant tillbaka. Att tåg går fortare än buss rent hastighetsmässigt ser inte Christian som någon självklar fördel. Han fortsätter och säger:
– Man vill ha en direktanslutning, det tar lite längre tid med bussen än med tåg, men man slipper byta. Och det är gratis Internet på bussen så man kan fördriva tiden. Vi har fått väldigt positiv respons av både resenärerna och kommunerna!
På fredagar avgår bussen från Lindesbergs station klockan 9.10, för att sedan vara framme i Stockholm vid tolvslaget. Bussen vänder åter 16.30 och är tillbaka i Lindesberg strax före 19.30.
På söndagen är det annorlunda busstider och då får man kliva på Bergslagen Express klockan 14.10 för att nå destination Stockholm 17.10. Sedan åker bussen tillbaka drygt en timme senare, 18.30 och når Lindesberg 21.20.
Två dagar till en början
– Nu har vi fredagar och söndagar, för det är då vi vet att behovet är störst. Utvecklas det väl så är vi positiva till att köra fler dagar i veckan. Vi får in mycket synpunkter och idéer och vi tar till oss av det, kanske vill man ha flera dagar, och så vidare, säger Christian.
Än så länge är inte linjen permanent och skriven i sten, utan man startar till en början med ett år för att prova på konceptet.
– Vi kommer att göra en utvärdering halvvägs så får vi se hur det faller ut. Jag tror att vi kommer köra den här permanent, men man vet aldrig, men det är i alla fall inte bara en sommargrej!
HÄR! kan man läsa mer och passa på att boka sin resa med Bergslagen Express.
Måndagen den 1 april 2024 fick de beskedet som alla föräldrar fruktar – deras son hade omkommit i en fruktansvärt tragisk olycka. På dagen ett år senare vill föräldrarna rikta ett stort tack till alla som funnits där i sorgens mörkaste dagar, i saknaden av Andreas.
Nu väntar tre dagar i följd med dagstemperaturer omkring 16 grader. Det må vara första april just idag, men uppgiften kommer från SMHI och publicerades redan under gårdagen och är därmed inget skämt. I samband med denna ”värmebölja” flaggas för att det råder stor risk för gräsbränder i stora delar av landet.
De är de allra första vårfåglarna. De börjar att ropa under natten redan under den tidiga vårvintern. Jag talar om ugglorna. Nu är det nämligen deras högtid, en tid man kan höra dem ropa i våra skogar.
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera dem och erbjuda spolning av avloppssystem. Företaget vill nu varna allmänheten att vara på sin vakt om de blir uppringda av någon som erbjuder VVS-tjänster i deras namn.
– Det är jättetråkigt, vi vill verkligen inte att någon ska gå på det här, säger Lina Aronsson, butiksansvarig på Lindesbergs VVS/EL.
Den nya gatubelysningen i området Torphyttan har väckt frågor från allmänheten. Ett par av armaturerna ger nämligen ifrån sig ett rött sken istället för det normala vita. Det finns dock en förklaring till fenomenet. LindeNytt har varit i kontakt med Mats Ivarsson, som är ansvarig för belysningen i Lindesbergs kommun. Han bekräftar att det inte är något fel på armaturerna, utan att det finns en anledning till att man har valt ett rött ljus på den aktuella platsen.
Det var kärleken till hårdrock som förde de fyra bandmedlemmarna i Frövi/Örebro-bandet SITURE samman. Hösten 2022 påbörjade de sin resa tillsammans och i januari i år vann de distriktsfinalen i musiktävlingen Livekarusellen. Nu på fredag släpper de sin debutsingel ”This Clarity” – en låt som bandet beskriver som fartfylld, melodisk och formad med inspiration från band som At The Gates.
– Det är egentligen svårt att sätta en titel på musiken vi spelar, men man skulle kunna säga att det är melodisk heavy metal, säger trummisen Lukas Hammarström och basisten Johannes Bergman.
För fjärde året i rad arrangeras den populära och festliga gå- eller löptävlingen i Gammelbo i norra kommundelen. Förberedelserna är nu i full gång inför lördagen den 5 juli då loppet går av stapeln – denna gång under ett nytt namn, ”Gammelbo Stock och Sten”, och med en skrämmande twist. Årets tema är nämligen ”skräck”, och modiga deltagare uppmanas att komma utklädda som karaktärer från en Stephen King-roman eller kanske med en blodig motorsåg i handen.
– Eftersom temat är skräck kommer det att finnas en massa överraskningar längs banan i samma anda. Vad dessa överraskningar innebär kan jag inte avslöja, men det kommer bli både roligt, läskigt och läskande, säger Johanna Ställberg, en av arrangörerna.
En brand har utbrutit i ett uthus på en gård i området Hult strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm kommer räddningstjänsten inte göra annat än bevaka branden.
– Det är ett mindre uthus utan direkt värde, därför kommer det att få brinna ner istället för att man ska försöka att rädda det, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.