Peter Jilke var en av de första att provsmaka den nya ölen Ort 12. Foto: Jennie Einarsson
Premiär för Ort 12 – Stripabryggeriets nya pilsner
I samband med Stripabryggeriets pubkväll på fredagen så lanserade man den helt nya ölen Ort 12. En öl som enligt delägare Jan Magnusson påminner om nordbayersk pilsner.
– Det är vårt ideal när det gäller öl, förklarar han.
Historien om Stripabryggeriet startade egentligen redan 1979 när forskaren Jeff Irvine från USA anlände till Stripa med anledning av ett forskningsprojekt och träffade i samband med detta på bröderna Magnusson. På den tiden fanns det inte många som bryggde öl hemma och bröderna fick chansen att ta del av Jeffs bryggerikunskaper.
– Han lärde oss att brygga öl enligt hans sätt att göra det på och på den vägen är det. Vi har bryggt hemma under många år, berättar delägare Ove Magnusson.
Trion som står bakom Stripabryggeriet är Ove Magnusson, hans bror Jan Magnusson och Mats Jönsson.
Bröderna Jan och Ove Magnusson. Foto: Jennie Einarsson
– För några år sedan träffade vi på Mats Jönsson. Det var han som tyckte att vi skulle göra något mer av det här, och då slog vi till! Vi började att brygga öl mer kommersiellt, berättar Ove.
Sedan tidigare har trion tagit fram en egen Ale med namnet Rirum Tilt, vars namn kommer från en gammal rostig skylt som sitter på en port utanför bryggeriet.
– Thomas Rydén gjorde en akvarell med ett utsnitt från skylten där det står ”MOTORMASKINERIRUM OBEHÖRIGA ÄGA EJ TILLTRÄDE”. Utsnittet blev då Rirum Tilt på akvarellen, och det tyckte vi passade väldigt bra på våran Ale. Det är vår tanke att ha anknytning till gruvan, förklarar Ove.
Skylten som givit namn åt den första ölen Rirum Tilt sitter på en gammal port utanför Stripabryggeriet. Foto: Jennie Einarsson
I samband med fredagens pubkväll på Stripabryggeriet så släppte man ytterligare en egen öl med namnet Ort 12, även detta öl har fått sitt namn från en skylt från svunnen tid i Stripagruvan.
– Nu har vi tagit fram en ny pilsner som bådar gott, det passar ju bra med just pilsner till sommaren. Vi är väldigt glada över den här ölen, vi alla gillar den väldigt mycket, konstaterar Ove.
Namnet på den nya pilsnern har man tagit från den gamla skylten som letat sig upp ovan jord. Foto: Jennie Einarsson
Namnet Ort 12 är tagen från en skylt med namnet från en av de många gruvorter som finns under mark i Stripa. En gruvort är en bergstunnel, dessa namngavs för att man lättare skulle kunna orientera sig när man befinner sig i gångarna.
– På något sätt har den här skylten hamnat här ovan jord istället så vi skruvade upp den på väggen. Vi tycker det är ett bra namn av olika anledningar, ofta talar man om stamvörtstyrka i öl. Åker man till Tjeckien och dricker en god pilsner så har de ofta en stamvörtstyrka på 12%. Vi försöker ju göra bra pilsner och då passar Ort 12 väldigt bra, förklarar Ove.
Jan Magnusson hänger upp skylten utanför bryggeriet. Foto: Jennie Einarsson
– Det är en typ av öl som vi tycker om själva, den påminner om nordbayersk pilsner med dragningar åt Tjeckien och det är vårt ideal när det gäller öl. Jag kan rekommendera folk att komma hit och prova den. Tycker de som jag så kommer de vara nöjda, det är en sak som är säker, avslutar delägaren Jan Magnusson.
Ort 12 går för tillfället endast att köpa på plats på Stripabryggeriet. För den som vill testa så har Stripabryggeriet öppet fredag och lördag under hela sommaren, med undantag för midsommarhelgen.
Här kan du hitta mer information om evenemang och öppettider hos Stripabryggeriet.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Rosmarie Haapala och Rosa Åkerman öppnar för fjärde året dörrarna till Hälsomässan. Foto: Camilla Lagerman
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.
Lindesbergs kommun meddelar att man nu har beslutat om nästa års taxor för vatten, avlopp och avfall. Taxan för vatten och avlopp lämnas oförändrad jämfört med 2025, och de allra flesta hushåll får även en oförändrad avfallstaxa.
– Gör man ingen ändring i sitt abonnemang blir det ingen förändring av avfallstaxan, förklarar avfallsstrateg Michael Lindström.
Fyra eldsjälar prisades med energiklappen
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt...
Nu finns Strålande Jul att streama på TV4
Redan nu kan uppvärmningen till julafton börja, när TV4:s Strålande Jul finns att streama via TV4 play. 1 timme och 6 minuters julkänsla, med ...
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Linde energi kommer att höja elnätsavgifterna från och med den 1 januari 2026. Höjningen hänger samman med investeringar och ökade kostnader för att förnya och förstärka elnätet, uppger Peter Ström som är affärsområdeschef på det kommunägda elbolaget.
– Det handlar bland annat om att finansiera de investeringar vi behöver göra för att möta framtida krav inom energiomställningen, säger Peter Ström, Linde energi.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
28 november 2025 klockan 13:37 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergarna har sagt sitt, hedersgästen vid morgondagens sena föreställning av Strålande Jul blir Björn Persson. Totalt nominerades ett 15-tal personer, men Björn stod ut i mängden.
– Han var den enda som fick mer än en nominering, han fick faktiskt 6-7 stycken, med långa nomineringar, om det långa och betydelsefulla arbetet han har gjort, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.