Lindemarken (i år den 14 sept.) är som alltid en tid då mycket folk är i rörelse i centrum och roar sig långt in på småtimmarna. Tidigare år har Göransonska Krogen försökt att få tillstånd till att ha öppet en timme längre för att tillgodose folkets önskan om längre öppettider, åtminstone under denna dag på året. Men det har varit svårt. Socialnämnden ger avslag efter avslag på ansökningarna och nu verkar luften ha gått ur GK-gänget. –Nja, vi har inte ansökt om längre öppettider i år, tycker det är ganska lönlöst och bortkastade pengar. Så det lutar åt att vi kör som vanligt på Lindemarken, säger Perry Liljeswahn, delägare i krogen.
Längre öppettider har varit något som diskuterats mycket de senaste åren, men den debatten har nu tystnat. Tidigare hade man alltså rätt att ha öppet till kl 02:00, men det ändrades alltså senare till dagens öppettider. Den dåvarande socialnämnds ordföranden Anders Ceder berättade då att längre öppettider kan vara på gång igen, då utan utskänkningstillstånd den sista timmen innan stängning. Pubägare LindeNytt var i kontakt med då tyckte förslaget var bra, det är inte serveringen av alkohol man vill köra längre, man vill ha ett lugnt avslut på kvällen vid stängningsdags. -Har man öppet till kl 02:00 så blir det mycket lugnare när man ska stänga eftersom folk redan vid 01:00-01:30 själva väljer att gå. Som det är nu ska ju tyvärr alla ut samtidigt, och är det drygt 100 personer i lokalen så blir det lätt stökigt när alla vill ut i samma veva, förklarar Perry.
Mycket av de bråk och misshandelsfall som uppstår i närheten av krogarna kan enligt många, bland annat poliser, undvikas på ett enkelt sätt. Eftersom det i de flesta fall är i köerna som det börjar, så är det köerna man ska försöka få bort. Om krogen på ett lugnt sätt kan tömma lokalen på gäster successivt under den sista timmen eller timmarna så har man åstadkommit mycket. Och är det inte så i slutänden att alla vill att media inte längre ska behöva skriva sina artiklar och notiser med det återkommande temat ”misshandel”.
I förra veckan arrangerades allmänhetens kräftfiske i Lindesberg. Nu har resultatet av den totala fångsten sammanställts.
– Det fångades visserligen fler kräftor jämfört med i fjol, men det var betydligt fler småkräftor i burarna den här gången, berättar Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
INSÄNDARE/DEBATT: I moderaternas plan för de kommande fyra åren står att läsa under rubriken Attraktiv kommun: ”Dagens fritidsby vid mellersta infarten ligger på ett guldläge för exploatering och etablering av affärsverksamhet”. Man vill att en utredning ska visa fördelarna med en flytt av fritidsbyns verksamheter till en ny centralare geografisk plats!
Under lördagen fylldes staden av färger, musik och kärlek när omkring 150 personer deltog i Lindesbergs allra första prideparad. Med fanbäraren Anette Lavette i spetsen tågade deltagarna längs Kungsgatan för att uppmärksamma och stödja HBTQI+-personers rättigheter och allas lika värde.
Räddningstjänst, samt polis och ambulans, larmades under lördagskvällen till ett bostadsområde på Hagaberg i Lindesberg, där det enligt uppgift brann på en balkong. Räddningstjänsten kunde snabbt släcka branden, och har nu lämnat platsen.
INSÄNDARE/DEBATT: Under de senaste åren har vi som bor i Lindesbergs kommun och norra länsdelen fått se hur Lindesbergs lasarett steg för steg försvagats. Beslutet att avveckla akutkirurgin är ett av de mest allvarliga politiska besluten som fattats för vår del av länet. Beslutet drevs igenom av Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna, med stöd av Vänsterpartiet, i Region Örebro län. Det är viktigt att väljarna känner till detta i höstens val.
Fredagen den 14:e augusti råder vistelseförbud på Stora Lindessjön, Lilla Lindessjön och dess avrinningsområde Bottenån från riksväg 68 samt Dalkarlshytteån. Anledningen är att det idag arrangeras kräftfiske för allmänheten. Detta innebär att alla typer av ”fartyg” förbjuds med undantag för arrangörens fisketillsynsbåtar.
– Förbudet gäller från klockan 14.30 till midnatt, uppger Kurt Ahlström, ordförande för Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening.
Fredagens kräftfiske startar klockan 15.00 och pågår fram till klockan 00.00.
INSÄNDARE/DEBATT: Inför valet 2022 tog Socialdemokraterna tillsammans med opinionsgruppen för Lindesbergs lasarett i hand på ett fullvärdigt akutsjukhus på Lindesbergs lasarett. Mindre än ett år senare kom beskedet om en ny utvecklingsplan där akutmottagningen på sikt kommer att avvecklas. När S nu går ut och säger att de står upp för Lindesbergs lasarett och en akutmottagning dygnet runt bör du därför vara väldigt kritisk.
Välpolerade lastbilar, tusentals besökare, Western Bunny och en spektakulär ljusshow. När Truckmeet Bergslagen arrangerades för första gången fylldes Fornaboda travbana av både lastbilar och entusiaster från när och fjärran – och premiären blev en succé.
– Vi har haft en väldigt rolig stund här och njutit av många fina lastbilar, säger en familj från Holland som stannar till på ett spontanbesök.