Lindemarken (i år den 14 sept.) är som alltid en tid då mycket folk är i rörelse i centrum och roar sig långt in på småtimmarna. Tidigare år har Göransonska Krogen försökt att få tillstånd till att ha öppet en timme längre för att tillgodose folkets önskan om längre öppettider, åtminstone under denna dag på året. Men det har varit svårt. Socialnämnden ger avslag efter avslag på ansökningarna och nu verkar luften ha gått ur GK-gänget. –Nja, vi har inte ansökt om längre öppettider i år, tycker det är ganska lönlöst och bortkastade pengar. Så det lutar åt att vi kör som vanligt på Lindemarken, säger Perry Liljeswahn, delägare i krogen.
Längre öppettider har varit något som diskuterats mycket de senaste åren, men den debatten har nu tystnat. Tidigare hade man alltså rätt att ha öppet till kl 02:00, men det ändrades alltså senare till dagens öppettider. Den dåvarande socialnämnds ordföranden Anders Ceder berättade då att längre öppettider kan vara på gång igen, då utan utskänkningstillstånd den sista timmen innan stängning. Pubägare LindeNytt var i kontakt med då tyckte förslaget var bra, det är inte serveringen av alkohol man vill köra längre, man vill ha ett lugnt avslut på kvällen vid stängningsdags. -Har man öppet till kl 02:00 så blir det mycket lugnare när man ska stänga eftersom folk redan vid 01:00-01:30 själva väljer att gå. Som det är nu ska ju tyvärr alla ut samtidigt, och är det drygt 100 personer i lokalen så blir det lätt stökigt när alla vill ut i samma veva, förklarar Perry.
Mycket av de bråk och misshandelsfall som uppstår i närheten av krogarna kan enligt många, bland annat poliser, undvikas på ett enkelt sätt. Eftersom det i de flesta fall är i köerna som det börjar, så är det köerna man ska försöka få bort. Om krogen på ett lugnt sätt kan tömma lokalen på gäster successivt under den sista timmen eller timmarna så har man åstadkommit mycket. Och är det inte så i slutänden att alla vill att media inte längre ska behöva skriva sina artiklar och notiser med det återkommande temat ”misshandel”.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
INSÄNDARE/DEBATT: Hur omsorgspersonalens arbetsmiljö är i vår kommun är vår allas angelägenhet då den drabbar inte bara den enskilde arbetaren utan oss alla. För även som anhörig, vän, bekant, brukare/vårdtagare/kund/boende eller kommande vårdtagare påverkar den oss alla både direkt och indirekt.
En man i 30-årsåldern greps av polisen under torsdagsförmiddagen vid Hemköp i centrala Lindesberg, misstänkt för ringa stöld och misshandel.
På söndag eftermiddag hålls en debatt gällande hälso- och sjukvården i den norra länsdelen, i Lindeskolans aula. Politiker från regionens Hälso- och sjukvårdsnämnd kommer finnas på plats för att debattera och svara på frågor, bland annat från allmänheten. Initiativtagare är opinionsgruppen som kämpar för vården i norra länet.
När Staffan Hörnberg gick i pension under sommaren stod det klart att hans efterträdare i rollen som gymnasiechef för Lindeskolan skulle bli Joakim Peimer. Efter två veckor på jobbet med nya kollegor och en mängd lära-känna-samtal, är det nu dags att möta eleverna som gör sin första skoldag på gymnasiet.
– Jag är av övertygelsen att alla vi som jobbar på det här bygget är lika mycket värda, oavsett vilken roll man har är vi viktiga runt våra ungdomar, säger han till LindeNytt
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa bilder tagna under en längre fotorunda, som jag och en vän gjorde för bara några dagar sedan. Häng med!