Lindemarken (i år den 14 sept.) är som alltid en tid då mycket folk är i rörelse i centrum och roar sig långt in på småtimmarna. Tidigare år har Göransonska Krogen försökt att få tillstånd till att ha öppet en timme längre för att tillgodose folkets önskan om längre öppettider, åtminstone under denna dag på året. Men det har varit svårt. Socialnämnden ger avslag efter avslag på ansökningarna och nu verkar luften ha gått ur GK-gänget. –Nja, vi har inte ansökt om längre öppettider i år, tycker det är ganska lönlöst och bortkastade pengar. Så det lutar åt att vi kör som vanligt på Lindemarken, säger Perry Liljeswahn, delägare i krogen.
Längre öppettider har varit något som diskuterats mycket de senaste åren, men den debatten har nu tystnat. Tidigare hade man alltså rätt att ha öppet till kl 02:00, men det ändrades alltså senare till dagens öppettider. Den dåvarande socialnämnds ordföranden Anders Ceder berättade då att längre öppettider kan vara på gång igen, då utan utskänkningstillstånd den sista timmen innan stängning. Pubägare LindeNytt var i kontakt med då tyckte förslaget var bra, det är inte serveringen av alkohol man vill köra längre, man vill ha ett lugnt avslut på kvällen vid stängningsdags. -Har man öppet till kl 02:00 så blir det mycket lugnare när man ska stänga eftersom folk redan vid 01:00-01:30 själva väljer att gå. Som det är nu ska ju tyvärr alla ut samtidigt, och är det drygt 100 personer i lokalen så blir det lätt stökigt när alla vill ut i samma veva, förklarar Perry.
Mycket av de bråk och misshandelsfall som uppstår i närheten av krogarna kan enligt många, bland annat poliser, undvikas på ett enkelt sätt. Eftersom det i de flesta fall är i köerna som det börjar, så är det köerna man ska försöka få bort. Om krogen på ett lugnt sätt kan tömma lokalen på gäster successivt under den sista timmen eller timmarna så har man åstadkommit mycket. Och är det inte så i slutänden att alla vill att media inte längre ska behöva skriva sina artiklar och notiser med det återkommande temat ”misshandel”.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika tänkte jag visa både nya och gamla bilder som bjuder på mycket färg. De bilder jag har samlat ihop skildrar alla våra fyra årstider.
Ett tekniskt fel hos Valmyndigheten har gjort att omkring 4 000 väljare kan ha blivit felaktigt avprickade vid förtidsröstningen och riskerar att underkännas. Felet har drabbat röstningslokaler i nästan hela landet och i Lindesbergs kommun inväntar man fortfarande besked huruvida kommunen är berörd.
– Just nu är vi i det skedet att vi inväntar information från Valmyndigheten, säger Johanna Fjällman, valsamordnare i Lindesbergs kommun.
Vårens vinnare av kommunens två näringslivspriser, Lindemaskiner och Solhems Handelsträdgård, har nu fått en plats i det offentliga rummet. Under tisdagen invigdes ”Pristrädet” utanför den gamla Kristinaskolan, där de första hjärtformade löven, som representerar pristagarna, nu ska fästas.
Bergslagens IF lägger ner sin seniorverksamhet på herrsidan. Beslutet kommer efter en turbulent tid för föreningen, som nu väljer att lägga hela sitt fokus på barn- och ungdomsverksamheten.
I höst får förskolebarn i Lindesbergs kommun utforska bokstäver och kreativitet tillsammans med konstnären Ida Rosén Branzell. Med naturmaterial som pinnar, löv och stenar ska de skapa ett helt alfabet av fantasivarelser.
– Det blir ett lekfullt sätt att arbeta med bokstäver, och barnen får själva bestämma hur deras figur ska se ut. Här finns inga regler, säger Ida Rosén Branzell.
INSÄNDARE/DEBATT: Jag skriver det här både som anhörig till en person på särskilt boende i Lindesbergs kommun och som anställd i kommunen. Jag har arbetat dagligen i det system som nu kritiseras i media i snart två år. Därför känner jag att bilden som nu målas upp av systemet behöver nyanseras.
Nu ska Lindesbergs kommun rensa bort trasiga och övergivna cyklar. Syftet är att underlätta framkomligheten för gående, synskadade och rörelsehindrade.
Efter flera år utan en fungerande iläggningsplats och ett kostsamt motorhaveri hoppas Lindesbergs Turistbåtförening nu på att motgångarna snart är över. Med hjälp av Lindesbergs Båtklubb och Lindesbergs kommun ska den felbyggda rampen under viadukten byggas om – och förhoppningen är att M/S Råsvalen åter ska kunna sjösättas på ett enklare och billigare sätt.
– Vi har väntat i flera år på en ny ramp, det får bli tredje gången gillt, säger Agnetha Johnsson ordförande för Lindesbergs Turistbåtförening.