I tisdags bekräftades att fågelviruset H5N1 nu finns i Sverige. Viruset hittades i döda fåglar i Oskarshamn, endast 25 mil från Lindesberg. Idag uppger räddningstjänsten att man står redo om eller när viruset sprider sig hit.
På miljökontoret är dock beredskapen och förberedelserna ganska dåliga idag och några direkta föreskrifter eller planer om hantering finns inte. Räddningstjänsten å andra sidan har utrustning som är mycket lämpade för hantering av virussmittade fåglar.
-Vi har ju våra kemskyddsdräkter och dessa klarar av betydligt värre saker än det här fågelviruset, säger brandmästare Sune Hellberg på räddningstjänsten i Lindesberg.
Men räddningstjänsten rycker inte automatiskt ut och tar hand om döda fåglar. Det görs endast om Länsstyrelsen ger order om det.
-Vi har ett samarbete med Länsstyrelsen och de håller oss underrättade om det här hela tiden. Skulle de säga åt oss att rycka ut – då gör vi det också. Men det skulle väl endast ske vid händelse av att en större ansamling döda fåglar hittas, förklarar Sune vidare.
Anders Ceder fick häromdagen en fråga i kommunfullmäktige angående viruset. Det var Centerpartiets ordförande Kurt Scharnke som skrivit en interpellation om fågelviruset och ville ha svar på om kommunen har tillräcklig, eller ens någon, beredskap om viruset kommer till Lindesberg. Så här svarar Ceder idag via ett brev:
Kurt Scharnkes interpellation ska jag besvara vid nästa kommunfullmäktige men redan nu kan jag informera om att det sedan en tid tillbaka pågår ett arbete i länet och i kommunen med en beredskapsplan för en eventuell pandemi. I vårt län sker arbetet genom landstinget, länsstyrelsen och respektive kommuns försorg. För kommunens del handlar det om att tillsammans med landstinget planera för användningen av hemtjänst och sjukvårdsresurser, vårdplatser och personalbemanning vid en eventuell pandemi. Viss erfarenhet finns från tidigare pandemier som asiaten i slutet på 50-talet och Hongkong i slutet på 60-talet.
Vi ställde också ett antal frågor till miljökontoret idag – dock utan att få några klara besked. Det rörde först och främst om några planerade åtgärder finns. Till exempel om man väljer att följa Tysklands exempel för att hindra smittspridning. I Tyskland har mycket hårda regler satts upp gällande husdjur. Katter skall hållas inne och hundar alltid hållas kopplade. Katter som springer lösa skjuts ihjäl. Följer inte katt- och hundägarna dessa regler kommer de att bötfällas. Man rekommenderas också att inte kela eller ha nära kontakt med katter!
I Lindesberg finns dock ingen sådan drastisk åtgärd planerad, men man uppger dock att det kan bli tal om liknande åtgärder om fågeldöd upptäcks och det bekräftas att viruset är orsaken till fågeldöden.
På torsdagen meddelade också SAKAB i Kumla att man står redo att ta hand om döda och smittade fåglar för destruering. Företaget har sedan 25 år tillbaka landets mest kompletta anläggning för destruering av farligt avfall.
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.