Lennart Axelsson, socialdemokratisk riksdagspolitiker från Nora var under förmiddagen hos Tormek i Lindesberg på företagsbesök. ”Jag kände faktiskt inte till Tormek tidigare men mitt intryck är att det är ett fantastiskt välskött företag”, säger Lennart Axelsson. Med på mötet med ledningen för Tormek var också Anders Ceder, socialdemokraternas ledare i Lindesberg.
Tormeks ägare Karin Jansson och bolagets VD Håkan Persson fick idag på förmiddagen besök av riksdagsledamot Lennart Axelsson och kommunstyrelsens ordförande Anders Ceder. Båda kom i egenskap som socialdemokratiska politiker.
Håkan Persson gladdes åt besöket och var nöjd över att kunna visa upp företaget och samtidigt få ge uttryck för synpunkter och tankar om hur det är att driva en mindre företag i Sverige idag. Han fick också en förhoppning om att de synpunkter man förde fram under samtalet också påverkar en smula.
– Man lyssnade och jag fick också känslan av att man var intresserat av våra synpunkter och åsikter, säger Håkan Persson.
Lennart Axelsson är socialdemokratisk riksdagsledamot sedan år 2000, då han övertog platsen efter Hans Karsson som blev EU-parlamentariker. Under sex år satt han sedan i skatteutskottet innan han bytte position och blev ordinarie ledamot av socialutskottet.
– Men i hemmaregionen är man alltid lokal allmänpolitiker, och som sådan rör jag mig mest i den norra länsdelen, berättar Lennart Axelsson.

Därför är det för Axelsson inga konstigheter i att han vid olika tillfällen besöker det lokala näringslivet. Dessutom pågår det inom det socialdemokratiska partiet i oktober månad en riksomfattande aktivitet som manar alla partiets riks- och kommunpolitiker att besöka så många företag och näringsidkare som möjligt. Med besöken vill man ta del av företagens villkor och förutsättningar, och ta reda på vad som är dåligt och vad som är bra.
Daniel Stray och Lennart Axelsson
– Företagsbesök är utvecklande för en politiker, menar Axelsson.
En av de frågor som togs upp och diskuterades under besöket var hur man hos Tormek upplever regelverket och systemet kring sjukfrånvaro.
– När man diskuterar frågan med företagare så är mitt intryck att man upplever nuvarande system och regelverk som ett bekymmer, säger han.
Med på företagsbesöket hos Tormek var också socialdemokraternas starke man i Lindesberg, Anders Ceder. Och även lokalt har socialdemokraterna varit mer aktiva än annars med att besöka butiker och näringsidkare i Lindesberg.
– Alla är överens, även människor man möter som inte är näringsidkare, att den absolut viktigaste frågan i Lindesberg är att byggandet av bostäder kommer igång. Och att det blir byggt centralt, och gärna på höjden, säger Anders Ceder.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.