Elisabeth Svantesson (M) på besök tillsammans med tre medlemmar från MUF. Foto: Ida Lindkvist
Riksdagspolitiker träffade elever på Lindeskolan
Riksdagsledamot Elisabeth Svantesson (M) tog idag vägen förbi Lindeskolan för ett besök. Uppslutningen där eleverna fick chansen att träffa politikern var aningens skral, men den huvudsakliga anledningen till besöket, att få berättat för sig om Lindeskolans modell för nyanlända, gav desto mer.
Elisabeth Svantesson (M), riksdagsledamot och arbetsmarknadsutskottets vice ordförande, gästade under eftermiddagen Lindeskolan. Bosatt i Örebro som Elisabeth är, så är inte Lindesberg någon okänd plats för henne, utan har varit här flertalet gånger.
– Det huvudsakliga i besöket är att hon ska träffa de nyanlända som idag är över 280 stycken, en utmaning som Lindeskolan jobbar jättebra med, och det ska presenteras för Elisabeth, berättar Lillemor Bodman, lärare vid Lindeskolan.
Elisabeth ska först träffa elever i Kulturums aula, en samling som hon poängterar är frivillig. Och den blir ganska tunn och eleverna är få, vilket kanske inte är så konstigt med
Elisabeth Svantesson (M) välkomnades med tårta. Foto: Ida Lindkvist
tanke på de stundande studenttiderna.
– Hon får komma tillbaka i höst, det gick väldigt fort så jag hann inte gå ut med att hon skulle komma hit. Men jag är jätteglad att hon är här, hon är härligt engagerad i skolfrågor, kommenterar gymnasiechef Staffan Hörnberg.
Riksdagspolitikern pratar jobb; att vissa jobb försvinner samtidigt som nya jobb uppstår.
– Om 10 år kommer det finnas jobb som vi idag inte känner till, säger Elisabeth.
– Kraven på arbetsmarknaden höjs, och en del tycker att arbetsgivare ställer för höga krav. Man måste hänga med i det här, och även vi politiker måste hänga med.
Efteråt får Elisabeth några frågor, alltifrån om hur det är i riksdagen till en djupare fundering rörande personaloption.
Nästa hållplats är SFI. Här berättar man hur man löst det för 280 elever uppdelade på 13 stycken klasser. Eleverna som går här är
Modellen presenteras. Foto: Ida Lindkvist
mellan 16-20 år gamla. Man börjar med att gå en, två månader i introduktionsgruppen där man får lära sig hur skolan fungerar och hur olika saker går till i Sverige. De här 280 eleverna har alla varsitt specialanpassat schema som är helt och hållet individuellt. Eleverna kartläggs och ett schema sammanställs. Matematiken blir eleverna oftast klara med relativt snabbt, medan just svenskan tar desto längre tid. Här har man öppna dörrar oavsett dag och vecka och jobbar med stor flexibilitet mellan de olika stegen. Ungefär en timme varje vecka spenderas åt att planera och pussla för att få allt att flyta på.
– Här går elever som både har fått uppehållstillstånd och inte. Det är kontinuerlig in- och utskrivning. Tyvärr så är det kö, då kanske varken lärare eller lokaler finns i den omfattningen som behövs, säger Agneta Guhren, lärare.
– Idén med den här modellen är att titta efter elevernas tillgångar, inte deras tillkortakommanden. Vad man inte kan får man höra tillräckligt ändå. Modellen har successivt vuxit fram under 15 år, och jag vill ändå säga att vi ligger i framkant, säger Agneta.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Mimmi var väldigt nöjd efter massagen hos Emma. Foto: Camilla Lagerman
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Många spännande lyckohjul fanns att snurra under LindeDagen. Hos Orica var det en strid ström av besökare som ville testa lyckan. Foto: Jennie Einarsson
Det blev en minnesrik eftermiddag med många skratt och möten under årets upplaga av LindeDagen. Det bjöds på ett härligt försommarväder med en mängd aktiviteter, tävlingar, provsmakningar och framträdanden och mycket mer. Både strandpromenaden och Loppholmarna fylldes av besökare som fick uppleva det mesta av det bästa med Lindesberg. LindeNytt kan här bjuda på en bildspecial från den härliga folkfesten.
Det började med ett sommarcafé, men växte till ett företag som i dryga tio år huserat på Kungsgatan i Lindesberg. Den sista juni stänger man dock Café S:t Mary för gott, och flyttar istället verksamheten till församlingshemmet.
– På sikt hoppas vi kunna ha ett sommarcafé ut mot sjön igen, så som det började en gång i tiden, berättar verksamhetsansvarig Anna Lennartsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Så firar lokala orkestrar ”Blåsmusikens dag”
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds ...
FotoFredag: När mobilkameran får göra jobbet
FOTOKRÖNIKA: När jag är ute och fotograferar så brukar jag vanligtvis alltid ha systemkameran redo - men ibland, om det är en lång promenad till...
Bildextra: JA-Galan 2026
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.
Det bjöds på glitter, glamour och härlig stämning när Lindesbergs kommun arrangerade premiären av sin alldeles egna näringslivsgala – Jäklar anamma-galan. Under kvällen hyllades det lokala näringslivet och flera priser delades ut till företagare som utmärkt sig lite extra inom olika kategorier.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Vandringsleden Lindesjön runt fyller 20 år, och det kommer att uppmärksammas med ett stort jubileumsfirande. Den 25 maj anordnas en mängd aktiviteter för alla åldrar längs slingan. Bland annat blir det tipspromenad, fyra i rad-spel och invigning av den nya grillplatsen vid Loppholmarna.
SMHI utlovar ett varmt och strålande försommarväder, och det är som upplagt för en hejdundrande folkfest under lördagens stora Vårmönstring. Nytt för årets cruising genom centrala Lindesberg, är att man skärper reglerna för deltagande fordon, samt inför ett så kallat cruisingpass.
– Lindesberg har blivit för litet för antalet bilar som kommer, därför sållar vi lite hårdare i år för att skapa en jämnare och bättre upplevelse för alla deltagare, berättar Vårmönstringens ”drottning” Leila Toivonen.
Garage med fordon och solpaneler i brand
Det brinner i ett garage strax norr om Storå. Enligt uppgift skall bland annat flera fordon finnas inne i byggnaden.
- Jag har en uppgift om att det...