Ikväll infann sig en känsla av förhoppning, förväntan och avsked i Folkets Hus. Stolarna är tagna, lokalen är fylld. Estetprogrammets treor, avgångsklassen, höll sin avslutningskonsert, antagligen den sista konserten tillsammans någonsin. Det var med känsla och eftertanke som de framförde sina väl valda låtar och musikstycken.
De är uppklädda, Lindeskolans estettreor, aftonen till ära. De har kostym, klänning, klackar och glitter. Tre år tillsammans. Under tre år har de tillsammans som klass kämpat med läxor och prov, skolarbeten och engelska glosor. Tillsammans har man skrattat, upplevt, stöttat, hjälpt och lärt känna varandra. Esteteleverna utstrålar något som vittnar om att det här är en tight klass, och därför var inte den här konserten endast bra, musikalisk och trevlig; den skänkte också sin beskärda del av vemodighet.
– Det är med glädje och sorg vi har den här avslutningskonserten idag, sammanfattade Ingeborg Hjelmberg, lärare och programsamordnare, och fortsatte:
– Jag till tacka elevernas anhöriga för att vi fått låna de här fina eleverna!
Tre år på estetprogrammet har gett eleverna god scenvana och det är inte någon som skyltar med nervositet. Den här scenen har de stått på förut, och under gymnasietiden har de tillsammans bjudit på sådant som konserter, luciatåg och musik- teaterföreställning. Det var många av eleverna som med omsorg valt den låt de skulle framföra vid kvällens konsert.
– Att välja låt var verkligen inte lätt, trots att jag funderat sedan ettan. Den här är till min fina klass, tack för de här tre åren, sa Melinda Larsson och framförde James Morrisons ”I won’t let you go”.
Konserten rullade på och förutom sång framförde eleverna musik med sitt instrument. Bland annat spelade Nellie Luth ”Bella’s Lullaby” från Twilightfilmen på piano. Även Linda Palm använde sig av instrument när det var hennes tur.
– När man väljer låt inför the big night så tänker man att man ska köra något coolt. Sedan kommer man på att man har tvärflöjt… Så istället har jag valt en låt som har stor betydelse för mig, det är en låt som min pappa har skrivit, berättade Linda varpå hon, kompad av Jesper Hugosson, lät tonerna flöda ur flöjten. Hade man aldrig tidigare blivit berörd av en tvärflöjt, så var det stor chans att ikväll var första gången.
Eliana Eldsfors bestämde sig redan första året på gymnasiet att framföra Kents ”Håll ditt huvud högt”. Ewelina Jungmarker fick på grund av en envis halsinfektion idag byta sin tilltänkta partydänga till ”I can’t make you love me”. Sofia Rydelius fick taket att lyfta med ”Bound to you”.
– Eftersom det är min sista konsert med estetprogrammet så tyckte jag att den passade bra eftersom jag vet att jag alltid kommer att ha ett starkt band med min klass, sa Sofia.
Längst fram på scenen ligger deras gnistrande vita studentmössor uppradade. De ligger där som en ständig påminnelse om att det här var deras avslutningskonsert, sista gången enade inför en publik, och att det snart är dags för nya, spännande äventyr.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Nu förbereder kommunen en minnesplats för veteraner på grönytan vid Bottenån, intill den lilla bron till Loppholmarna. Man har nu påbörjat ett markarbete för att gjuta ett fundament där en minnessten ska resas vars syfte är att hedra personer som har bidragit i fredsbevarande arbete.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det handlar bland annat om att asfaltera den befintliga grusvägen vid småbåtshamnen, installera belysning, flytta cykelvägen närmare sjön och sanera marken. Därefter ska två byggrätter läggas ut till försäljning, och förhoppningen är nu att en privat aktör vill ta vid.
– Det är en väldigt attraktiv plan på en vacker plats nära vattnet som har stor potential, så vi tror att den kommer att locka när vi lägger ut den till försäljning, säger Torsten Blomé, mark- och exploateringsansvarig i Lindesbergs kommun.