Ikväll infann sig en känsla av förhoppning, förväntan och avsked i Folkets Hus. Stolarna är tagna, lokalen är fylld. Estetprogrammets treor, avgångsklassen, höll sin avslutningskonsert, antagligen den sista konserten tillsammans någonsin. Det var med känsla och eftertanke som de framförde sina väl valda låtar och musikstycken.
De är uppklädda, Lindeskolans estettreor, aftonen till ära. De har kostym, klänning, klackar och glitter. Tre år tillsammans. Under tre år har de tillsammans som klass kämpat med läxor och prov, skolarbeten och engelska glosor. Tillsammans har man skrattat, upplevt, stöttat, hjälpt och lärt känna varandra. Esteteleverna utstrålar något som vittnar om att det här är en tight klass, och därför var inte den här konserten endast bra, musikalisk och trevlig; den skänkte också sin beskärda del av vemodighet.
– Det är med glädje och sorg vi har den här avslutningskonserten idag, sammanfattade Ingeborg Hjelmberg, lärare och programsamordnare, och fortsatte:
– Jag till tacka elevernas anhöriga för att vi fått låna de här fina eleverna!
Tre år på estetprogrammet har gett eleverna god scenvana och det är inte någon som skyltar med nervositet. Den här scenen har de stått på förut, och under gymnasietiden har de tillsammans bjudit på sådant som konserter, luciatåg och musik- teaterföreställning. Det var många av eleverna som med omsorg valt den låt de skulle framföra vid kvällens konsert.
– Att välja låt var verkligen inte lätt, trots att jag funderat sedan ettan. Den här är till min fina klass, tack för de här tre åren, sa Melinda Larsson och framförde James Morrisons ”I won’t let you go”.
Konserten rullade på och förutom sång framförde eleverna musik med sitt instrument. Bland annat spelade Nellie Luth ”Bella’s Lullaby” från Twilightfilmen på piano. Även Linda Palm använde sig av instrument när det var hennes tur.
– När man väljer låt inför the big night så tänker man att man ska köra något coolt. Sedan kommer man på att man har tvärflöjt… Så istället har jag valt en låt som har stor betydelse för mig, det är en låt som min pappa har skrivit, berättade Linda varpå hon, kompad av Jesper Hugosson, lät tonerna flöda ur flöjten. Hade man aldrig tidigare blivit berörd av en tvärflöjt, så var det stor chans att ikväll var första gången.
Eliana Eldsfors bestämde sig redan första året på gymnasiet att framföra Kents ”Håll ditt huvud högt”. Ewelina Jungmarker fick på grund av en envis halsinfektion idag byta sin tilltänkta partydänga till ”I can’t make you love me”. Sofia Rydelius fick taket att lyfta med ”Bound to you”.
– Eftersom det är min sista konsert med estetprogrammet så tyckte jag att den passade bra eftersom jag vet att jag alltid kommer att ha ett starkt band med min klass, sa Sofia.
Längst fram på scenen ligger deras gnistrande vita studentmössor uppradade. De ligger där som en ständig påminnelse om att det här var deras avslutningskonsert, sista gången enade inför en publik, och att det snart är dags för nya, spännande äventyr.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Lördagen den 14 februari firas Alla hjärtans dag, en dag då människor runt om hela världen visar lite extra uppskattning till den man håller kär. LindeNytt vill i år vara en del i firandet, och kommer därför under torsdagen den 12 februari, mellan klockan 14-16, att finnas på Varuhallstorget i Lindesberg, redo att fota. Ta med dig din käresta, din bästa kompis, din hund eller kanske din mormor, kärlek finns i alla former, och vi vill visa hur mycket kärlek Lindesberg har. Samtliga bilder kommer sedan att publiceras i ett ”kärleks-bildspel” under lördagen.
Närmare 800 000 tv-tittare har sett TV4:s Strålande Jul, som spelades in i Lindesberg arena 25 november förra året. Nu har Lindesbergs kommun gjort en analys över evenemanget för att se vad det inneburit, och vad det kostade i slutändan.
– Om vi klarade det här kanske vi klarar andra storslagna saker i det lilla, säger Henrik Arenvang.
Strax efter klockan 22 på fredagskvällen inträffade en kollision mellan en stadsbuss och ett stillastående lastbilssläp på industriområdet i Lindesberg.
– Vi upprättade en anmälan om vårdslöshet i trafik där busschauffören, en man i 60-årsåldern, blir misstänkt, berättar Christina Hallin presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk