Har du ett stall med hästar? Då ska de vara registrerade hos Jordbruksverket senast den första oktober. Detta enligt den nya EU-förordningen, Animal Health Law. AHL presenterades i våras, där syftet är att det ska vara lättare att kunna spåra smittor vid sjukdomsutbrott.
Från den första oktober ska landets samtliga hästar och hästanläggningar vara registrerade hos Jordbruksverket. Detta enligt den nya EU-förordningen Animal Health Law, som är en djurhälsoförordning som presenterades under mars tidigare i år.
Syftet med ”AHL” är att säkerställa en bättre och snabbare smittspårning vid sjukdomsutbrott. Något som gör det enklare att bekämpa djursjukdomarna.
– Även om jag inte är den största hästmänniskan så tycker jag att anledningen bakom beslutet är bra. Ju mer koll man har inom djurlivet tycker jag är bra, oavsett vilket djur som det gäller. Det känns som att det behövs en viss koll för att allt ska fungera, samtidigt som det kan vara ett bra sätt att undvika fel och missförstånd, säger registreringsansvarige hos Linde Ridskola.
Oavsett om det handlar om ett större hästantal i en stor anläggning eller om en enstaka häst i ett mindre stall, så ska samtliga hästar och hästgårdar registreras. Något som Linde Ridskola själva har jobbat med inför månadsskiftet.
– Vår anläggning är registrerad och även alla våra hästar, utom en som saknar viktiga nummer. Men det kommer att lösa sig inom kort.
– Har man en svenskregistrerad häst så kommer man inte att ha några större problem. Hästens UELN-nummer (identitetsnummer) är det enda som kan vara svårt att hålla koll på, men har man alla uppgifter så tycker jag att det går bra. Det kommer att finnas en del uppgifter gällande anläggningarna som kommer att behövas, men finns de tillgängliga så är inte heller det något problem. I övrigt tycker jag att allt har fungerat klockrent.
Registreringen kan göras genom en blankett. En manuell registrering kan däremot ta längre tid och görs därför enklast genom Jordbruksverkets hemsida.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
I februari 2020 öppnade Hanna Christoffersson sitt hundpensionat hemma på Källhagens gård i Aspensäng, där hon även driver ett hunddagis. Nu, sex år senare, utökar hon verksamheten med ytterligare 20 dagisplatser i centrala Lindesberg, där hon även öppnat en butik med produkter för våra fyrbenta vänner.
Lördagen den 9 maj är det dags för årets upplaga av den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar tusentals besökare till Lindesberg. För fjärde året arrangeras också Vårfesten, även denna gång på och i anslutning till Brasserie All In. I år slår man på stort, när den norska dundersuccén Kuselofte blir kvällens huvudakt.
– Nu satsar vi och växlar upp, så vi hoppas på gehör och att det blir en riktigt rolig kväll, säger Oliver Lindberg.
Eva Nestell på Nestell Design i Lindesberg arbetar som grafisk formgivare, där hon designar loggor och hemsidor till olika företag. Under våren satte hon upp ett personligt mål för sig själv, att kunna kalla sig prisbelönt designer. Något hon nu kan göra – dubbelt upp.
– Det gav mig en otrolig boost i det jag gör, en bekräftelse på att jag gör något bra, säger hon till LindeNytt.