Idag, tisdag, var ordinarie ledamöter kallade till sammanträde med kommunfullmäktige. Klockan 17.00 samlades politikerna i Arenahallen för att gå igenom en uppsjö ärenden.
Mötet inleddes med att Bengt Storbacka (S) överräckte en blomsterkvast till Bengt Evertsson (MP) för att gratulera hans framgångar inom radiopejlorientering. Därefter kunde allvaret börja.
Den femtonde oktober tar formellt de nya ledamöterna i kommunfullmäktige plats och den tjugoåttonde oktober väntar det första fullmäktigemötet.
Inför den allmänna frågestunden, då vem som helst har möjlighet att ställa frågor till våra politiker, var det inte någon som hade något på hjärtat. Det var överhuvudtaget inte någon överdriven uppslutning bland åhörarna.
– Det finns ingen som ger sig till känna, konstaterade Storbacka och gick vidare till den första punkten på dagens ärendelista.
När Anders Ceders (S) motion om att låta Kyrkberget bli en stadspark skulle godkännas för att skickas iväg för granskning av kommunstyrelsen, protesterade Agneta Nilsdotter (MP).
– Vi vill skydda det som ett naturreservat, vi vill inte att den ska skickas vidare, sa Nilsdotter. Ceder förblev under tystnad och motionen godkändes strax därefter av övriga.
På punkt tjugosju hade Inger Karlsson (-) fått svar på sin motion om utdrag ur
belastningsregistret vid nyanställningar inom vård och omsorg. Det skulle avvaktas tills vidare och Inger var inte nöjd med svaret.
– Det kan ta flera år, det finns inget förbud mot registerkontroll. Det går att tillämpa i kommunen. Det är viktigt att brottsligheten hålls nere bland äldre så de kan känna sig trygga. Det bör vara obligatorisk registerkontroll i vård och omsorg.

Irja Gustavsson replikerade:
– Vi avvaktar med utredningen. Vi vill veta vad för belastningsregister och vart gränsen ska gå. Vi jobbar för att styrka upp personalen.
Efter en diskussion mellan de två krävde Inger Karlsson votering. Det slutliga resultatet landade på 34 ja, 3 stycken nej och 4 som valde att avstå från att lägga sin röst.
Angående Storås tågstation så sa Kristina Pettersson (C) följande:
– Det är många som väljer att åka miljövänligt från Storå station. Men det är svårt för funktionshindrade att ta sig fram. Rullstolar och rullatorer är svåra att hantera, de fastnar i underlaget. Kommer det att asfalteras eller hårdgöras?
Ceder svarade:
– Resande med tåg har ökat jättemycket. Pengarna räckte inte till asfaltering men det kommer att göras så fort budgeten tillåter.
Den sista punkten på dagens agenda bestod av ett extraärende, en fråga som Pär-Ove Lindqvist (M) riktade till Anders Ceder.
– Som det är nu är det långa bygglovsväntetider. Det kan dröja mellan 12-18 månader. Ceder, kan vi sätta oss ner och reda i det?

Ceder bytte plats med Pär-Ove vid talarmikrofonen och svarade på hans undran:
– En enkel fråga kräver ett enkelt svar. Eftersom arbetet med det redan pågår – ja, vi kan titta lite extra på det.
Mötet avslutades och som avrundning vankades det fika för politikerna.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Räddningstjänst och ambulans har larmats ut till industriområdet i Lindesberg. Enligt polisuppgift skall det röra sig om en kollision mellan en personbil och en EPA-traktor.
– Två personer tas omhand av ambulanspersonal, kommenterar Gabriel Henning, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Även polis är larmad och är på väg till olycksplatsen för att utreda händelsen. Olyckan inträffade strax före klockan 15 på måndagseftermiddagen.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
FOTOKRÖNIKA: I denna veckas krönika har jag samlat ihop en härlig blandning av olika motiv som jag har lyckats fånga på bild den senaste tiden.
Strax innan 14-tiden på onsdagen fick Räddningstjänsten rycka ut på ett larm om en befarad båtolycka vid Loppholmarna i Lindesberg. Väl på plats kunde man dock konstatera att det inte förelåg någon fara, då det var gymnasieelever ute på idrottslektion som hade vält med en kanot.
– Det här var ett bra larm, sade en av brandmännen på plats.
REPLIK: Tack för svar Conny Ärlerud. Eller är det egentligen ett svar på vår debattartikel? Din artikel tyder på att vi lyfte en känslig fråga, eftersom endast åtta och en halv rad i din artikel handlar om fritidsbyn. Endast två rader av dem innehåller en positiv beskrivning av den. De övriga handlar om nackdelar med dess läge.
Vid 16.30-tiden på måndagen larmades räddningstjänst och polis till Hällabacken, riksväg 50, strax norr om Lindesberg. Enligt polisen skall två personbilar vara inblandade i en kollision.
– Olyckan har skett i norrgående riktning där den ena bilen har kört in i den andra bakifrån, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.