Foto: Ida Lindkvist

Sista mötet innan ny mandatperiod

Idag, tisdag, var ordinarie ledamöter kallade till sammanträde med kommunfullmäktige. Klockan 17.00 samlades politikerna i Arenahallen för att gå igenom en uppsjö ärenden. 

Mötet inleddes med att Bengt Storbacka (S) överräckte en blomsterkvast till Bengt Evertsson (MP) för att gratulera hans framgångar inom radiopejlorientering. Därefter kunde allvaret börja. 

Den femtonde oktober tar formellt de nya ledamöterna i kommunfullmäktige plats och den tjugoåttonde oktober väntar det första fullmäktigemötet. 
Inför den allmänna frågestunden, då vem som helst har möjlighet att ställa frågor till våra politiker, var det inte någon som hade något på hjärtat. Det var överhuvudtaget inte någon överdriven uppslutning bland åhörarna. 
– Det finns ingen som ger sig till känna, konstaterade Storbacka och gick vidare till den första punkten på dagens ärendelista. 

När Anders Ceders (S) motion om att låta Kyrkberget bli en stadspark skulle godkännas för att skickas iväg för granskning av kommunstyrelsen, protesterade Agneta Nilsdotter (MP). 
– Vi vill skydda det som ett naturreservat, vi vill inte att den ska skickas vidare, sa Nilsdotter. Ceder förblev under tystnad och motionen godkändes strax därefter av övriga. 

På punkt tjugosju hade Inger Karlsson (-) fått svar på sin motion om utdrag ur belastningsregistret vid nyanställningar inom vård och omsorg. Det skulle avvaktas tills vidare och Inger var inte nöjd med svaret. 
– Det kan ta flera år, det finns inget förbud mot registerkontroll. Det går att tillämpa i kommunen. Det är viktigt att brottsligheten hålls nere bland äldre så de kan känna sig trygga. Det bör vara obligatorisk registerkontroll i vård och omsorg. 

Irja Gustavsson replikerade: 

– Vi avvaktar med utredningen. Vi vill veta vad för belastningsregister och vart gränsen ska gå. Vi jobbar för att styrka upp personalen. 

Efter en diskussion mellan de två krävde Inger Karlsson votering. Det slutliga resultatet landade på 34 ja, 3 stycken nej och 4 som valde att avstå från att lägga sin röst. 


Angående Storås tågstation så sa Kristina Pettersson (C) följande: 
– Det är många som väljer att åka miljövänligt från Storå station. Men det är svårt för funktionshindrade att ta sig fram. Rullstolar och rullatorer är svåra att hantera, de fastnar i underlaget. Kommer det att asfalteras eller hårdgöras? 

Ceder svarade:
– Resande med tåg har ökat jättemycket. Pengarna räckte inte till asfaltering men det kommer att göras så fort budgeten tillåter. 

Den sista punkten på dagens agenda bestod av ett extraärende, en fråga som Pär-Ove Lindqvist (M) riktade till Anders Ceder. 
– Som det är nu är det långa bygglovsväntetider. Det kan dröja mellan 12-18 månader. Ceder, kan vi sätta oss ner och reda i det? 



Ceder bytte plats med Pär-Ove vid talarmikrofonen och svarade på hans undran: 

– En enkel fråga kräver ett enkelt svar. Eftersom arbetet med det redan pågår – ja, vi kan titta lite extra på det. 

Mötet avslutades och som avrundning vankades det fika för politikerna. 
Publicerad 23 september 2014 klockan 20:41

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Moderaterna vill utveckla Lindesbergs lasarett till beredskapssjukhus

Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.

13 oktober 2026 klockan 15:33 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

Annons


Liberalernas partiledare Simona Mohamsson tillsammans med den lokala partikollegan Anders Hedlund. Foto: Camilla Lagerman

Efter rekordvalet – Liberalernas partiledare besökte Storå

Liberalerna gjorde ett rekordval på många ställen i landet, bland annat i Storå, där partiet fick närmare 20 procent av rösterna till regionen. För att uppmärksamma detta besökte partiledaren Simona Mohamsson orten på tisdagsmorgonen, där hon passade på att träffa lokala liberaler och besöka vårdcentralen samt Storåskolan.
– Jag är här som partiledare, och det därför jag är här för att lyfta det här liberala exemplet, så jag kommer ta med mig det här och se hur vi kan lära oss från det ni har gjort här lokalt. Vi vill ju såklart ha var femte väljare nationellt också, säger Mohamsson.

13 oktober 2026 klockan 11:55 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

De ska styra Region Örebro län – så svarar S på frågor om Lindesbergs lasarett

Vid en pressträff under måndagseftermiddagen meddelades att fyra ...

Staffan Blixt överraskades med stipendium: ”Är det på riktigt?”

Den mångfacetterade konstnären och läraren Staffan Blixt var under måndagen ...

JUST NU: Nya regionstyret presenteras

Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades ...

Fr.v i bild: Michael Lindström, avfallstrateg samt Markus Henriksson och Lars Lindkvist, renhållningsarbetare på Lindesberg kommun. Foto: Lindesbergs kommun

Hushållens restavfall har minskat med 20 ton per månad: ”Stolt över alla invånare”

Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.

12 oktober 2026 klockan 13:33 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Bilden är arrangerad. Bild: Polismyndigheten

Polisen varnar äldre för fräcka bedrägerier

Under helgen har flera äldre personer blivit utsatta för fullbordade- eller så kallade försöksbrott i samtliga tre län som ingår i region Bergslagen. Nu går Polisen ut med en varning, och en uppmaning: ”Du behöver inte vara artig – lägg på luren!”

12 oktober 2026 klockan 09:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen...
9 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

FotoFredag: Höstsymbolen
FOTOKRÖNIKA: Då var det fredag igen och i denna veckas fotokrönika har jag och min kamera fokuserat på ett organ som är en del av en växt. En av...
9 oktober 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
8 oktober 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bild: Lindesbergs kommun

Kommunen vänder sig till folket för att tillsammans skapa ett starkt varumärke

Vad är det som gör Lindesbergs kommun till en unik plats? Vad ska vi vara stolta över? Nu börjar arbetet med att ta fram ett platsvarumärke tillsammans med dem som lever, verkar och engagerar sig i kommunen.
– Ett starkt platsvarumärke handlar om att tydliggöra vilka vi är, vad vi vill och varför människor ska vilja leva, verka och investera här. Det stärker kommunens attraktivitet och skapar stolthet hos dem som redan bor här, säger kommundirektör Henrik Arenvang i ett pressmeddelande.

7 oktober 2026 klockan 14:56 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Fredrik Norman

Industribrand i Frövi: ”Lugnt på platsen”

En brand uppstod på Billerud i Frövi under onsdagsmorgonen. Enligt uppgifter från SOS Alarm rör det sig om en mindre brand vid en sodapanna.
– Det skall ha läckt olja, som har fattat eld. Branden är nu släckt, det är lugnt på platsen, uppger larmoperatör vid 09.20-tiden.
Larmet inkom klockan 08.40.

7 oktober 2026 klockan 09:29 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Sundman tar plats i riksdagens försvarsutskott

I dag, den 6 oktober, har riksdagen utsett vilka ledamöter som kommer att ingå i riksdagens 15 utskott. I ett ...

Bygget av centrala bostäder överklagas på nytt

Byggstarten för kommunens nya bostäder i Rådhusparken har försenats på grund av flera överklaganden. Idag...

Efter två raka säsonger i Division 3 så tar IFK Lindesbergs damlag klivet upp till Division 2 till den kommande säsongen. Foto: IFK Lindesberg

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens respektive serie slutade båda med seger, vilket ger en ljuvlig eftersmak. Förutom att herrarna kan börja ladda upp inför ett kvalspel mot en återkomst i Division 4 så står det samtidigt klart att Lindedamerna är klara för en kommande säsong i Division 2.
– Den första gången sedan 80-talet som Lindesberg har en damtrupp i Division 2, så det är verkligen historiskt, säger Martin Eriksson.

5 oktober 2026 klockan 08:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”

Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på ...

FotoFredag: Höst på riktigt!

FOTOKRÖNIKA: Nu är hösten äntligen här - min favoritårstid!

Kommunens nya hemsida ska underlätta för invånarna

Nu ska det bli enklare att hitta rätt på Lindesbergs kommuns webbplats. En ny startsida, tydligare genvä...

Virala TikTok-trenden – ung kvinna fick dödshot

Bilder och filmer sprids nu på sociala medier av barnbokskaraktären "Cat in the hat", i minst sagt ...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Lindesbergs lasarett. Foto: Fredrik Norman

Lindesbergs lasarett – ett utbildningssjukhus som måste finnas kvar

INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.

30 september 2026 klockan 09:30 av LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln

SiS avvecklar Bergsmansgården – framtiden för Granhult oviss
Statens institutionsstyrelse, SiS, planerar att avveckla Bergsmansgården i Fjugesta utanför Örebro. Beslutet är fattat för att man inte kan ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig brand i Storå – villa helt utbränd
En granne upptäckte på tisdagsmorgonen att det brann i en närliggande fastighet, och slog larm. När räddningstjänsten anlände till platsen var ...
29 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Kraftig villabrand i Storå
JUST NU: Räddningstjänst, polis och ambulans är på plats i Storå med anledning av en kraftig brand i en villa. Polisens presstalesperson, Anders...
29 september 2026 av Fredrik Norman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-09-28

2026-09-28

2026-09-27

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-25

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-24

2026-09-23

2026-09-23

2026-09-22

2026-10-13 21:31