Foto: Ida Lindkvist

Sista mötet innan ny mandatperiod

Idag, tisdag, var ordinarie ledamöter kallade till sammanträde med kommunfullmäktige. Klockan 17.00 samlades politikerna i Arenahallen för att gå igenom en uppsjö ärenden. 

Mötet inleddes med att Bengt Storbacka (S) överräckte en blomsterkvast till Bengt Evertsson (MP) för att gratulera hans framgångar inom radiopejlorientering. Därefter kunde allvaret börja. 

Den femtonde oktober tar formellt de nya ledamöterna i kommunfullmäktige plats och den tjugoåttonde oktober väntar det första fullmäktigemötet. 
Inför den allmänna frågestunden, då vem som helst har möjlighet att ställa frågor till våra politiker, var det inte någon som hade något på hjärtat. Det var överhuvudtaget inte någon överdriven uppslutning bland åhörarna. 
– Det finns ingen som ger sig till känna, konstaterade Storbacka och gick vidare till den första punkten på dagens ärendelista. 

När Anders Ceders (S) motion om att låta Kyrkberget bli en stadspark skulle godkännas för att skickas iväg för granskning av kommunstyrelsen, protesterade Agneta Nilsdotter (MP). 
– Vi vill skydda det som ett naturreservat, vi vill inte att den ska skickas vidare, sa Nilsdotter. Ceder förblev under tystnad och motionen godkändes strax därefter av övriga. 

På punkt tjugosju hade Inger Karlsson (-) fått svar på sin motion om utdrag ur belastningsregistret vid nyanställningar inom vård och omsorg. Det skulle avvaktas tills vidare och Inger var inte nöjd med svaret. 
– Det kan ta flera år, det finns inget förbud mot registerkontroll. Det går att tillämpa i kommunen. Det är viktigt att brottsligheten hålls nere bland äldre så de kan känna sig trygga. Det bör vara obligatorisk registerkontroll i vård och omsorg. 

Irja Gustavsson replikerade: 

– Vi avvaktar med utredningen. Vi vill veta vad för belastningsregister och vart gränsen ska gå. Vi jobbar för att styrka upp personalen. 

Efter en diskussion mellan de två krävde Inger Karlsson votering. Det slutliga resultatet landade på 34 ja, 3 stycken nej och 4 som valde att avstå från att lägga sin röst. 


Angående Storås tågstation så sa Kristina Pettersson (C) följande: 
– Det är många som väljer att åka miljövänligt från Storå station. Men det är svårt för funktionshindrade att ta sig fram. Rullstolar och rullatorer är svåra att hantera, de fastnar i underlaget. Kommer det att asfalteras eller hårdgöras? 

Ceder svarade:
– Resande med tåg har ökat jättemycket. Pengarna räckte inte till asfaltering men det kommer att göras så fort budgeten tillåter. 

Den sista punkten på dagens agenda bestod av ett extraärende, en fråga som Pär-Ove Lindqvist (M) riktade till Anders Ceder. 
– Som det är nu är det långa bygglovsväntetider. Det kan dröja mellan 12-18 månader. Ceder, kan vi sätta oss ner och reda i det? 



Ceder bytte plats med Pär-Ove vid talarmikrofonen och svarade på hans undran: 

– En enkel fråga kräver ett enkelt svar. Eftersom arbetet med det redan pågår – ja, vi kan titta lite extra på det. 

Mötet avslutades och som avrundning vankades det fika för politikerna. 
Publicerad 23 september 2014 klockan 20:41

Ida Lindkvist

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Julius Johansson och Rasmus Ström besiktar elnätet från ovan. Foto: Jennie Einarsson

De spanar av 180 mil ledningsnät från helikopter

På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.

8 april 2026 klockan 16:20 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Annons

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Traditionen lever vidare – Manskören Harmoni räddar Valborgsfirandet

Nyligen gav kommunen beskedet att årets Valborgsfirande i centrala Lindesberg var inst...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

FotoFredag: Häng med till Skinnarsågsfallet!
FOTOKRÖNIKA: Tidigare i veckan besökte jag en plats som jag brukar återvända till varje vår - Skinnarsågsfallet. Ett av Kilsbergens högsta ...
3 april 2026 av Sami Rahkonen
Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Färgglad påsk i Lindesberg – ny dekoration i rondellen
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs ...
2 april 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Genrebild. Foto: Camilla Lagerman

Bilar vandaliserade vid akutmottagningen i Lindesberg

Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.

2 april 2026 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nystart för Gåvoboden – skapar mötesplats i Vedevåg

Det är snabba ryck för Elin Olofsson och Gåvoboden, som bara några månader efter sin flytt i ...

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Polisen i Lindesberg utreder uppmärksammad ”äggjakt”

Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad "äggjakt". ...

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Artikel innehåller bildspel Bildextra: Smash Into Pieces

Rockbandet Smash Into Pieces, som nyligen medverkade i Melodifestivalen, är nu ute på turné i landet. På fredagen dök de upp i ...

Artikel innehåller bildspel Här överlämnar eleverna sin tavla till idolerna

På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fj...

Fler elever behöver klara matematiken i skolan

INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle f...

Här förbereds för 90 nya bostäder vid vattnet

Inom kort påbörjas markförberedelserna för de flerfamiljshus som planeras vid Sjövallen i Frövi. Det ...

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det ...

Årets pristagare och unga företagare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lindeskolans unga företagare prisades vid årets pitchtävling

Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.

25 mars 2026 klockan 16:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Nytt hot upptäcktes på Lindbackaskolan – ingen anmälan gjordes
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik fr...
25 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Föreningar kan inte ta över Sandströms – kommunen utreder tre alternativ
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man ...
25 mars 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

34,5 miljoner i plusresultat för kommunen: ”Jag känner mig optimistisk”
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den ...
24 mars 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-24

2026-03-23

2026-03-23

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-20

2026-03-19

2026-03-18

2026-03-17

2026-03-16

2026-03-16

2026-03-13

2026-03-13

2026-03-12

2026-04-09 10:10