Hösten 2011 slog Lindesbergs Skateboardförening upp portarna till den nya skatehallen i Dalkarlshyttan. Innan dess hade man lagt ner tiotusentals timmars ideellt arbete på att renovera den drygt 300 kvadratmeter stora lokalen för att hålla den i bra skick. Tio år senare meddelar föreningen att man står utan lokal från och med nästa sommar, då fastigheten ska rivas och ge plats för nybyggnation.
Intresset för skateboard har fått ett rejält uppsving under pandemin, inte bara i Sverige utan även på många andra platser runt om i världen, och till mångas stora glädje gjorde sporten debut som OS-gren under sommaren. Den kommande helgen avgörs dessutom Svenska Mästerskapen i Skateboard i Örebro.
– Det är ju en sport som man kan utöva utomhus vid fint väder, och inomhus håller man ett naturligt avstånd till varandra. När restriktionerna blev hårda så valde vi att hyra ut hallen för sällskap om max 8 personer, och det blev väldigt uppskattat, berättar Stefan Andersson, ordförande i Lindesbergs Skateboardförening.
Under de drygt tio åren som föreningen varit verksam har man hunnit med att hålla flertalet tävlingar och uppvisningar i hallen, däribland den årliga Dalkarlsdagen som lockade många nyfikna besökare. Men till sommaren 2022 står dessvärre föreningen utan anläggning, då den befintliga fastigheten som ägs av kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO ska rivas till förmån för bostäder. Diskussioner har förts med tillväxtnämnden och förvaltningen om behovet av att finna en ny lösning, men ännu har man inte hittat någon ny lokal.
– Det känns otroligt tråkigt! Vi är en etablerad förening som sysselsätter många barn och ungdomar, och det känns inte alls bra att sätta oss i den här situationen utan att erbjuda någon möjlighet till ny anläggning, säger Stefan.
På kommunen menar man dock att man har undersökt möjligheterna, men inte lyckats hitta någon hållbar lösning på problemet.
– Vi har scannat av det kommunala utbudet av lokaler, men inte hittat någon, så vi har haft en dialog med dem. De har större möjlighet att hitta en lokal som de kan hyra och sedan söka driftsbidrag av kommunen, för de kan ju vända sig ut på den privata marknaden, säger tillväxtnämndens ordförande Magnus Storm (C).
Trots besvikelsen försöker föreningen ändå se positivt på framtiden. I stället för en ny inomhuslokal ser man större möjligheter med en anläggning utomhus.
– En betongpark utomhus ökar tillgängligheten och skateboardåkningen flyttar ut i offentligheten där den hör hemma. Betongparker har växt upp som svampar runt om i Sverige de senaste 10 åren. Vi är övertygade om att med ett gott samarbete mellan kommun, näringsliv samt föreningsliv bör ett sådant projekt vara genomförbart även i Lindesberg, kommunen säger ju att de vill ha en bredd på föreningslivet, avslutar Stefan.
Startskottet för studentveckan har officiellt gått, och under lördagskvällen samlades Lindeskolans avgångselever för den traditionsenliga balen på Nora Stadshotell. Höga klackar, böljande klänningar och stiliga kostymer minglade på röda mattan i solskenet som strålade ikapp med studenternas leenden. LindeNytt kan här bjuda på ett bildspel från kvällens festligheter.
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ett av landets sexton bästa lag inom sporten. Efter att en vakant plats hade öppnat upp sig inom den högsta serien så tog IFK Lindesberg chansen och kommer till vintern att spela mot landets bästa futsallag.
– Det ska bli spännande men samtidigt lite läskigt, säger lagkapten Frida Gustavsson.
Under det senaste kommunstyrelsemötet, som hölls förra veckan, fick oppositionspartierna Socialdemokraternas och Centerpartiets budgetförslag flest röster. Förslaget ställdes mot den styrande minoritetens budgetförslag från Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna och vann efter votering med siffrorna 8–5. Två ledamöter valde att avstå, Anders Persson (LPO) och Nils Detlofsson (L).
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.
FOTOKRÖNIKA: Nu när sommaren har anlänt är det hög tid för närbildsfotografering på allt intressant som årstiden erbjuder.
UPPDATERAD kl. 12:26. Det brinner just nu i ett garage i området Gusselhyttan utanför Lindesberg. Polis, ambulans och räddningstjänst är på plats.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.