Hösten 2011 slog Lindesbergs Skateboardförening upp portarna till den nya skatehallen i Dalkarlshyttan. Innan dess hade man lagt ner tiotusentals timmars ideellt arbete på att renovera den drygt 300 kvadratmeter stora lokalen för att hålla den i bra skick. Tio år senare meddelar föreningen att man står utan lokal från och med nästa sommar, då fastigheten ska rivas och ge plats för nybyggnation.
Intresset för skateboard har fått ett rejält uppsving under pandemin, inte bara i Sverige utan även på många andra platser runt om i världen, och till mångas stora glädje gjorde sporten debut som OS-gren under sommaren. Den kommande helgen avgörs dessutom Svenska Mästerskapen i Skateboard i Örebro.
– Det är ju en sport som man kan utöva utomhus vid fint väder, och inomhus håller man ett naturligt avstånd till varandra. När restriktionerna blev hårda så valde vi att hyra ut hallen för sällskap om max 8 personer, och det blev väldigt uppskattat, berättar Stefan Andersson, ordförande i Lindesbergs Skateboardförening.
Under de drygt tio åren som föreningen varit verksam har man hunnit med att hålla flertalet tävlingar och uppvisningar i hallen, däribland den årliga Dalkarlsdagen som lockade många nyfikna besökare. Men till sommaren 2022 står dessvärre föreningen utan anläggning, då den befintliga fastigheten som ägs av kommunala fastighetsbolaget FALAB/LIBO ska rivas till förmån för bostäder. Diskussioner har förts med tillväxtnämnden och förvaltningen om behovet av att finna en ny lösning, men ännu har man inte hittat någon ny lokal.
– Det känns otroligt tråkigt! Vi är en etablerad förening som sysselsätter många barn och ungdomar, och det känns inte alls bra att sätta oss i den här situationen utan att erbjuda någon möjlighet till ny anläggning, säger Stefan.
På kommunen menar man dock att man har undersökt möjligheterna, men inte lyckats hitta någon hållbar lösning på problemet.
– Vi har scannat av det kommunala utbudet av lokaler, men inte hittat någon, så vi har haft en dialog med dem. De har större möjlighet att hitta en lokal som de kan hyra och sedan söka driftsbidrag av kommunen, för de kan ju vända sig ut på den privata marknaden, säger tillväxtnämndens ordförande Magnus Storm (C).
Trots besvikelsen försöker föreningen ändå se positivt på framtiden. I stället för en ny inomhuslokal ser man större möjligheter med en anläggning utomhus.
– En betongpark utomhus ökar tillgängligheten och skateboardåkningen flyttar ut i offentligheten där den hör hemma. Betongparker har växt upp som svampar runt om i Sverige de senaste 10 åren. Vi är övertygade om att med ett gott samarbete mellan kommun, näringsliv samt föreningsliv bör ett sådant projekt vara genomförbart även i Lindesberg, kommunen säger ju att de vill ha en bredd på föreningslivet, avslutar Stefan.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på riksväg 68 i höjd med Gusselby.
– Det skall röra sig om en sidokrock enligt det jag kan läsa mig till just nu. Samtliga personer ska ha tagit sig ut ur bilarna och tas omhand av ambulanspersonal, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Nu har höstlovet börjat för kommunens barn och ungdomar och med det följer en mängd aktiviteter att ta del av. Under veckan anordnas allt från en spännande spökafton, halloweenpyssel och Pokémonkortbytardag till LAN, mängder av biofilmer och ett stort höstlovsdisco.
– En nyhet för i år är att vi också kommer att ha en aktivitetsdag på Lindbackaskolan med innebandy, skridskoåkning, curling och korvgrillning, berättar Kenneth Andersson, fritidssamordnare i Lindesbergs kommun.
Fler lastbilar, fler tävlingsklasser och en hel dag extra. Efter premiärsuccén med över 4 000 besökare siktar Truckmeet Bergslagen på att fördubbla evenemanget – och intresset är redan stort, med anmälningar från flera nordiska länder.
– Det är så spännande! Vi öppnade anmälan för en vecka sedan och har redan 55 lastbilar anmälda, säger initiativtagare Henrik Ohlén.
Nu laddar Gåvoboden i Vedevåg för årets julklappsinsamling – med förhoppningen att hjälpa fler än någonsin. I år ska även skidor, pjäxor och skridskor bidra till att ge fler möjlighet att ge sig ut på vinteraktiviteter.
– Det handlar om att sprida glädje och bidra med lite sinnesro till familjer i juletid, säger Elin Olofsson, från Gåvoboden.
I förra veckans FotoFredag så skrev jag att det fanns planer på att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare hade besökt. Så tidigare denna vecka bestämde jag mig för att vandra till ett vindskydd i detta naturreservat. Jag hade givetvis min kamera nedpackad och redo för detta äventyr.
Gruvgatan i Lindesberg kommer inte längre att vara öppen för biltrafik som skall till och från Lindeskolan. Endast gång- och cykeltrafik kommer även fortsättningsvis kunna använda vägen som genomfart. Detta meddelar Lindesbergs kommun på onsdagen.
Den 2:a januari 2027 inleds licensjakten på varg. I Örebro län får så många som 36 vargar skjutas. Det stora antalet motiveras bland annat med att årets jakt uteblev på grund av en överklagan.
– Licensjakten är ett viktigt verktyg för att minska de negativa konsekvenserna för människor och tamdjur i områden med hög vargtäthet, säger landshövding Lena Rådström Baastad i ett pressmeddelande.