En tvåtimmarskurs i att vara clown var idag möjligt för höstlovslediga barn att prova på i Kulturums aula på Lindeskolan. Kursen hölls av Tina Ruth, som gått clownutbildning i London, och också är känd som Clownen Klara. Med mycket värme och engagemang bjöd Tina på två glädjefyllda clowntimmar.
Tina Ruth har kanske inte den mest vanliga utbildningen i bagaget. Hon är nämligen utbildad clown och lärde sig clownyrket efter alla konstens regler vid Ecole Philippe Gaulier i London. Idag är hon först och främst amatörteaterkonsulent i Örebro län, men också egen scenkonstnär. Hon har jobbat mycket med clowneriet, men också som pedagog, vilket framgår under dagens kurs.
– Jag har alltid varit nyfiken på clowner. Man får ta varje tillfälle i akt, så jag passade på med det här i London, men jag har också gått flera kortare kurser, berättar Tina.
Så idag har Bergslagsspelen anordnat kursen: ”Prova på att vara clown”. Det var för två olika grupper, första tiden var för de som går i årskurs 4-6, för att sedan fortsätta med år 7-9. Två timmars, för vardera grupp, clowneri med möjlighet att stå på scen, uttrycka sig och synas och höras mer än vad man kanske annars är bekväm med i vanliga fall.
– Man får använda en pedagogik som passar åldersgruppen, säger Tina som uppmärksammar och uppmuntrar alla i gruppen.
I en av de olika övningarna de gör ska man sätta sig på en ledig stol när musiken
tystnar. Men det finns ett problem. Till de sju deltagarna finns bara sex stolar att samsas om. Den som blir utan stol i varje omgång får gå fram och ställa sig framför de andra, presentera sig och därefter göra något konkret. Kanske ett litet skutt, en piruett eller försöka gå ner i brygga.
– Jag heter Strumpan, bor i en sko, det luktar sådär, säger en flicka som inte fick fatt i någon stol, och gör därefter ett hopp upp i luften.
Hon ber de andra om applåder genom att vifta med händerna, och alla applåderar lydigt, men hon bestämmer också själv när applåderna ska upphöra. Tina berömmer varmt och hjärtligt. Hon vet att det inte är så lätt att stå inför publik och prata. Det spelar inte så stor roll för barnen som är med om det sitter tio eller femtio i publiken. Det pirrar lika mycket i magen ändå. Men alltmer de jobbar med de olika övningarna, desto mer märker man hur barnen växer i sina roller. De är utklädda med hatt och en röd clownnäsa, vilket bidrar till mer mod bland de unga skådespelarna.
– Det är lite läskigt med clown, men också kul. Det är bland det svåraste man kan göra på en teaterscen, men ni har varit jättemodiga, säger Tina till gruppen.
Barnen håller med, det har varit jätteroligt men även lite läskigt.
– Det var LOL, sa den enda killen som varit med och förklarade därefter att det betydde ”skratta högt”, vilket man får tolka som ett mycket bra beröm.
Tinas energi verkar vara oändlig och hon har verkligen lyckats med att bevara barnasinnet, något hon tycker är väldigt viktigt:
– Det är skönt i det samhälle vi lever i, alla ska vara så jäkla bra. När man är clown så är sämst bäst, man får vara dålig och stå för det. Det är underbart!
LIF Lindesberg och Main Event står som värdar när Lindesbergs egen Oktoberfest går av stapeln i Lindesberg arena. Underhållning, aktiviteter samt tysk-inspirerad mat och dryck står på agendan, fredagen den 23 oktober.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit sjuk och därför inte varit lika aktiv med kameran som jag brukar vara, men jag har trots detta orkat mig ut en sväng för att få lite frisk luft – och har då passat på att få uppleva naturen. I denna veckas krönika tänkte jag dela med mig av ett scenario som jag fick vara med om när jag åkte omkring i trakterna runt Nora.
Efter att samtliga 17 valdistrikt är räknade i kommunvalet i Lindesberg, står sig fortfarande mandaten från det tidigare preliminära resultatet. De största partierna, Socialdemokraterna, Sverigedemokraterna och Moderaterna tappar varsitt mandat. Samtidigt går de mindre partierna Liberalerna, Miljöpartiet och Landsbygdspartiet Oberoende framåt och dubblar sina mandat. Siffrorna är fortfarande preliminära.
För tre år sedan anslöt sig Grillköket i Lindesberg till kampen mot barncancer, då man under september månad donerade 50 procent av intäkterna från sina barnmenyer till ändamålet. Nu gör man det för fjärde gången, och hoppas att deras kunder återigen vill hjälpa dem att stötta insamlingen.
– Det enda jag vill är att hjälpa till, och jag hoppas att folk vill stötta, säger Walat.
Med endast ett valdistrikt kvar att räkna har Lindesbergs kommun ett preliminärt valresultat, där de två största partierna, Socialdemokraterna och Sverigedemokraterna, tappar kraftigt. Samtidigt går mindre partier, som Landsbygdspartiet Oberoende framåt.
– På vissa ställen skulle vi kanske ha synts mer, vi tappade jättemycket uppe i Storå, och det gick kanske till LPO. Vi har fokuserat på att vara ett parti för glesbygden, men den norra delen har vi inte hunnit med riktigt, säger Tom Persson (SD).
Från Löa hytta till Stripa gruva – under tio år har Bergslagens Spektakelteater låtit historiska miljöer bli scener för sina teateruppsättningar. Nu delar man med sig av minnen från det gångna decenniet i en jubileumsutställning i Aspafallet under helgen 26–27 september.
INSÄNDARE/DEBATT: Alla politiska partier säger sig förstå nödvändigheten av förebyggande arbete för att minska barn- och ungdomsbrottslighet.
Inga väljare i Lindesbergs kommun har påverkats av felet i förtidsröstningen. Det står klart efter Valmyndighetens analys av kommunen.