– Vi är väldigt nöjda med att elever, föräldrar och personal, säger att det är tryggt i Ekbackens skola. Och vi är supernöjda med att Lindesbergs kommun får beröm av Skolinspektionen för kvalitetsarbetet i skolan.
Det säger Åsa Jönsson, rektor på Ekbackens skola i Fellingsbro. Hon suger åt sig av den positiva uppmärksamhet som Lindesbergs skolor har fått. I den granskning som Skolinspektionen gjorde för 2013 av 100 kommuner, så var Lindesberg en av bara åtta kommuner som inte fick kritik för kvalitetsarbetet i skolan. Inspektionen noterade ett fungerande kvalitetsarbete på samtliga skolor i Lindesberg, säger Åsa Jönsson. Organisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL, är imponerad och har hört sig för om de kan komma på studiebesök till Lindesberg. Lärarförbundets tidning Chef och ledarskap har också uppmärksammat det här kvalitetsarbetet.
Annars det just detta och bristen på trygghet och studiero som landets skolor oftast brukar få kritik för. På Ekbackens skola visar elevenkäterna att på dessa områden får man toppbetyg. Det skolan siktar in sig särskilt på – skolans vision – är trygghet, arbetsro och maximal kunskapsutveckling.
– Vårt kvalitetsarbete följer en årscykel då vi tittar på kunskapsresultat, trivsel, undervisningsmaterial, lokaler – ja allt. Sedan analyserar vi resultatet och ser vad vi vill bevara och vad vi vill förbättra, säger Åsa Jönsson. Så t ex märkte vi ett tag att det var stora brister i elevernas uthållighet. De gav upp om det blev uppförsbacke. Vi analyserade och kom fram till att det är OK med uppförsbacke, men att vi måste jobba uppför backen och vi är envisa att man gör klart och inte lämnar ofärdigt.

Anders Persson (C), vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, gläds åt satsningen på kvalitet i skolan. Foto: Hans Andersson
– Som jag ser det, så har vi i kommunen ett bra sätt att hålla koll på kvaliteten i skolorna. På ett systematiskt sätt tar vi reda på hur det är och om det är problem kan vi på ett systematiskt sätt hitta en lösning. Det här går som en röd tråd – från förskola till gymnasiet, säger Anders Persson (C) vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, vars ledamöter där här veckan fick information om ”goda exempel”. Tidigare den här månaden har skolpolitikerna haft ”kvalitetsdagar”.
Skolorna rapporterar på sina hemsidor hur de bedriver kvalitetsarbetet. Ekbacken skriver att man ” kommer att behålla och vidareutveckla allt det goda genom att ständigt aktualisera och fördjupa oss i frågor kring elevernas kunskapsutveckling, trygghet och arbetsro ” och Åsa Jönsson säger att trivsel är en hörnsten i kvalitetsarbetet.
– Eleverna på Ekbackens skola har mycket goda resultat när det gäller matte, medan när det gäller engelska och svenska, så är vi inte riktigt nöjda, säger Åsa Jönsson. Men med det systematiska kvalitetsarbetet som ständigt pågår, så ser vi nu att resultaten vänder. I år har vi särskilt fokus på läsning och läsförståelse. Vi kan år efter år konstatera att det vi sätter fokus på – det förändras i rätt riktning. Så kvalitetsarbetet lönar sig verkligen.
På onsdagen inledde Linde Energi sin årliga besiktning av bolagets 180 mil långa elnät i Lindesberg och Närkes Kil. Som vanligt sker detta från helikopter för att få en överblick över ledningarna. Efter en tur över Fanthyttan tar man en kort paus innan det bär av igen. Rasmus Ström och Julius Johansson är två av elbolagets besiktningsmän som följer med i helikoptern och genomför inspektionen.
– Vi behöver gå över hela nätet, och då är det väldigt smidigt att göra det från luften, förklarar Rasmus Ström.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Under onsdagseftermiddagen utsattes fyra fordon för skadegörelse på parkeringen vid akutmottagningen i Lindesberg. En polispatrull beordrades ut till platsen, där man dokumenterade skadorna och sökte efter en misstänkt gärningsperson, men ingen misstänkt har gripits.
– Om man har gjort iakttagelser som kan vara av värde för utredningen får man gärna höra av sig till oss, säger Sophia Jiglind polisens presstalesperson i region Bergslagen.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.