– Vi är väldigt nöjda med att elever, föräldrar och personal, säger att det är tryggt i Ekbackens skola. Och vi är supernöjda med att Lindesbergs kommun får beröm av Skolinspektionen för kvalitetsarbetet i skolan.
Det säger Åsa Jönsson, rektor på Ekbackens skola i Fellingsbro. Hon suger åt sig av den positiva uppmärksamhet som Lindesbergs skolor har fått. I den granskning som Skolinspektionen gjorde för 2013 av 100 kommuner, så var Lindesberg en av bara åtta kommuner som inte fick kritik för kvalitetsarbetet i skolan. Inspektionen noterade ett fungerande kvalitetsarbete på samtliga skolor i Lindesberg, säger Åsa Jönsson. Organisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL, är imponerad och har hört sig för om de kan komma på studiebesök till Lindesberg. Lärarförbundets tidning Chef och ledarskap har också uppmärksammat det här kvalitetsarbetet.
Annars det just detta och bristen på trygghet och studiero som landets skolor oftast brukar få kritik för. På Ekbackens skola visar elevenkäterna att på dessa områden får man toppbetyg. Det skolan siktar in sig särskilt på – skolans vision – är trygghet, arbetsro och maximal kunskapsutveckling.
– Vårt kvalitetsarbete följer en årscykel då vi tittar på kunskapsresultat, trivsel, undervisningsmaterial, lokaler – ja allt. Sedan analyserar vi resultatet och ser vad vi vill bevara och vad vi vill förbättra, säger Åsa Jönsson. Så t ex märkte vi ett tag att det var stora brister i elevernas uthållighet. De gav upp om det blev uppförsbacke. Vi analyserade och kom fram till att det är OK med uppförsbacke, men att vi måste jobba uppför backen och vi är envisa att man gör klart och inte lämnar ofärdigt.

Anders Persson (C), vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, gläds åt satsningen på kvalitet i skolan. Foto: Hans Andersson
– Som jag ser det, så har vi i kommunen ett bra sätt att hålla koll på kvaliteten i skolorna. På ett systematiskt sätt tar vi reda på hur det är och om det är problem kan vi på ett systematiskt sätt hitta en lösning. Det här går som en röd tråd – från förskola till gymnasiet, säger Anders Persson (C) vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, vars ledamöter där här veckan fick information om ”goda exempel”. Tidigare den här månaden har skolpolitikerna haft ”kvalitetsdagar”.
Skolorna rapporterar på sina hemsidor hur de bedriver kvalitetsarbetet. Ekbacken skriver att man ” kommer att behålla och vidareutveckla allt det goda genom att ständigt aktualisera och fördjupa oss i frågor kring elevernas kunskapsutveckling, trygghet och arbetsro ” och Åsa Jönsson säger att trivsel är en hörnsten i kvalitetsarbetet.
– Eleverna på Ekbackens skola har mycket goda resultat när det gäller matte, medan när det gäller engelska och svenska, så är vi inte riktigt nöjda, säger Åsa Jönsson. Men med det systematiska kvalitetsarbetet som ständigt pågår, så ser vi nu att resultaten vänder. I år har vi särskilt fokus på läsning och läsförståelse. Vi kan år efter år konstatera att det vi sätter fokus på – det förändras i rätt riktning. Så kvalitetsarbetet lönar sig verkligen.
Det är kö vid det gamla apoteket på Norrtullstorget i Lindesberg, där förtidsröstningen pågår för fullt. Både nationellt och lokalt syns en tydlig ökning av intresset för att rösta i förväg. I Lindesbergs kommun har antalet förtidsröster preliminärt ökat med omkring 20 procent jämfört med valen 2022.
– En del kanske bestämmer sig när de står i kön, men det har inte vi gjort. Vi vet vad vi vill rösta på och vill nog göra något annat på valdagen, säger Arne och Birgitta Eriksson efter att de lämnat vallokalen.
Debatterna avlöser varandra inför valet, och på onsdagsförmiddagen arrangerades Politikerdagen på Lindeskolan, där eleverna fick chansen att ställa sina frågor till partirepresentanterna. De två huvudfrågorna som först skulle besvaras var inom områdena jämställdhet samt brott och straff.
– Syftet är att öka intresset för demokratin och faktiskt få folk att gå och rösta, säger Elvira Skoglund som var en av dagens moderatorer.
INSÄNDARE/DEBATT: Söndagens debatt på Lindeskolan gav väljarna i norra länsdelen ett ovanligt tydligt besked. Regionens styre med S, C, KD och V kommer att stänga akutkirurgin på Lindesbergs lasarett. Socialdemokraterna, som leder styret, tänker inte byta riktning.
UPPDATERAD kl 19:00. En trafikolycka har inträffat i Frövi, i närheten av tomatodlingen. En personbil uppges ha voltat och kört in i en lyktstolpe, totalt fem personer ska vara inblandade. Räddningstjänst och ambulans är på plats.
– Två personer är lastade i ambulanser, men tre ambulanser är fortfarande kvar på platsen, uppger operatör på SOS Alarm.
Inför Stjärnskottsfestivalen vid Björkhagaskolan så utlovades en hemlig artist som är en av Sveriges största artister. Arrangörerna levererade och den unga publiken fick ett liveuppträdande av rapparen Dani M. Alla i publiken sjöng med i de populära låtarna som tillsammans har lyssnats över 300 miljoner gånger på Spotify.
Tisdagen den 1 september bjuder fackförbundet Sveriges Lärare in till en skolpolitisk debatt i Lindeskolans aula. Syftet är att låta allmänheten få svar på sina frågor kring skolväsendets framtid i kommunen, från förskolan till gymnasiet. På plats finns kommunala representanter från de olika partierna, för att förhoppningsvis räta ut frågetecken inför valet.
– Just inom skolan kan ju politikerna påverka ganska mycket på kommunnivå, så det är ju väldigt viktigt vilka som sitter i barn- och utbildningsnämnden, säger Johan Wennman.
På lördag väntar en heldag med musik, fotboll och aktiviteter när Bergslagens IF arrangerar Stjärnskottsfestivalen 2026 i Lindesberg. Dessutom utlovas en hemlig gästartist – som enligt arrangören är en av Sveriges största.
– Vi vill inte avslöja vem det är, men jag kan säga att det är en av Sveriges största artister, säger arrangören Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.