– Vi är väldigt nöjda med att elever, föräldrar och personal, säger att det är tryggt i Ekbackens skola. Och vi är supernöjda med att Lindesbergs kommun får beröm av Skolinspektionen för kvalitetsarbetet i skolan.
Det säger Åsa Jönsson, rektor på Ekbackens skola i Fellingsbro. Hon suger åt sig av den positiva uppmärksamhet som Lindesbergs skolor har fått. I den granskning som Skolinspektionen gjorde för 2013 av 100 kommuner, så var Lindesberg en av bara åtta kommuner som inte fick kritik för kvalitetsarbetet i skolan. Inspektionen noterade ett fungerande kvalitetsarbete på samtliga skolor i Lindesberg, säger Åsa Jönsson. Organisationen Sveriges kommuner och landsting, SKL, är imponerad och har hört sig för om de kan komma på studiebesök till Lindesberg. Lärarförbundets tidning Chef och ledarskap har också uppmärksammat det här kvalitetsarbetet.
Annars det just detta och bristen på trygghet och studiero som landets skolor oftast brukar få kritik för. På Ekbackens skola visar elevenkäterna att på dessa områden får man toppbetyg. Det skolan siktar in sig särskilt på – skolans vision – är trygghet, arbetsro och maximal kunskapsutveckling.
– Vårt kvalitetsarbete följer en årscykel då vi tittar på kunskapsresultat, trivsel, undervisningsmaterial, lokaler – ja allt. Sedan analyserar vi resultatet och ser vad vi vill bevara och vad vi vill förbättra, säger Åsa Jönsson. Så t ex märkte vi ett tag att det var stora brister i elevernas uthållighet. De gav upp om det blev uppförsbacke. Vi analyserade och kom fram till att det är OK med uppförsbacke, men att vi måste jobba uppför backen och vi är envisa att man gör klart och inte lämnar ofärdigt.

Anders Persson (C), vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, gläds åt satsningen på kvalitet i skolan. Foto: Hans Andersson
– Som jag ser det, så har vi i kommunen ett bra sätt att hålla koll på kvaliteten i skolorna. På ett systematiskt sätt tar vi reda på hur det är och om det är problem kan vi på ett systematiskt sätt hitta en lösning. Det här går som en röd tråd – från förskola till gymnasiet, säger Anders Persson (C) vice ordförande i Barn- och utbildningsnämnden, vars ledamöter där här veckan fick information om ”goda exempel”. Tidigare den här månaden har skolpolitikerna haft ”kvalitetsdagar”.
Skolorna rapporterar på sina hemsidor hur de bedriver kvalitetsarbetet. Ekbacken skriver att man ” kommer att behålla och vidareutveckla allt det goda genom att ständigt aktualisera och fördjupa oss i frågor kring elevernas kunskapsutveckling, trygghet och arbetsro ” och Åsa Jönsson säger att trivsel är en hörnsten i kvalitetsarbetet.
– Eleverna på Ekbackens skola har mycket goda resultat när det gäller matte, medan när det gäller engelska och svenska, så är vi inte riktigt nöjda, säger Åsa Jönsson. Men med det systematiska kvalitetsarbetet som ständigt pågår, så ser vi nu att resultaten vänder. I år har vi särskilt fokus på läsning och läsförståelse. Vi kan år efter år konstatera att det vi sätter fokus på – det förändras i rätt riktning. Så kvalitetsarbetet lönar sig verkligen.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
– Att etablera oss i Lindesberg faller sig naturligt, då det förtätar vår närvaro i Västmanland och Närkeområdet, säger vd Fredrik Hennings.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
INSÄNDARE/DEBATT: De tre regionråden Steen, Barsom och Englund skriver den 11 september i en debattartikel att Lindesbergs lasarett ska fortsätta vara ett utbildningssjukhus. Det kan då synas märkligt att de redan har beslutat att lägga ner den akuta kirurgin i Lindesberg. Det är en synnerligen viktig del av läkarnas grundutbildning liksom specialistutbildning till kirurg.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Lindesbergs kommun går nu vidare med att sälja Sandströms föreningslokaler. Efter en besiktning, som visat på omfattande brister och höga kostnader för nybygge och renovering, har kommunen beslutat att undersöka möjligheten att hitta en ny ägare istället.
– Vi kommer att gå vidare med en försäljningsprocess för att se om vi hittar någon som vill utveckla och ta ansvar för fastigheten och marken för att säkerställa byggnadens överlevnad, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I dag, den 25 september, blev den slutliga rösträkningen klar i Örebro län efter valet. Länsstyrelsen i Örebro län har kontrollräknat samtliga länets röster till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Dessutom är listan över personröster nu verifierad.
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.