Snart klart för invigning av LindeGastro

För tre veckor sedan öppnade LindeGastro sin lunchservering med Karin Vidfelt i spetsen, och om bara lite drygt en vecka slår man upp portarna till det som namnet skvallrar om, nämligen gastropuben.

Det råder febril aktivitet innanför de pappbeklädda fönstren på LindeGastro när LindeNytt hälsar på under onsdagen. Hela pubområdet håller omsorgsfullt på att förvandlas till ett mysigt ställe där man kan träffas för att ta en öl, titta på sport, spela basket eller bowla, och visionerna för Lindesbergs första gastropub är stora.

– Vi vill skapa en lekfull mötesplats, för det är något som vi upplever att det saknas i Lindesberg. Det behöver inte vara så många måsten för att gå ut och ha roligt, istället för att behöva boka upp barnvakt en hel kväll kan man komma hit någon timme, äta gott och roa sig och sedan gå hem. Vi vill vara ett ställe som har låga trösklar och högt i tak, man ska känna att man kan komma som man är, kunna ta sig ett gott snack med bartendern och bara umgås, berättar Pontus Lindroth som är ett av ansiktena bakom LindeGastro.

Maten och drycken är dock bara en del av allt som kommer att rymmas innanför väggarna, även om det utgör grunden i hela verksamheten. Innan premiäröppningen nästa helg kommer en basketkorg finnas uppsatt så att man kan möta kompisarna i en uppgörelse om vem som sätter flest kast. Man kommer även att presentera Lindesbergs första shuffleboard, som kommer att ta plats inne i bowlinghallen. Dessutom sätts ett antal tv-monitorer upp för att kunna tillhandahålla ett stort utbud av sportsändningar, däribland livestreamad lokalsport.

– Under premiärkvällen kommer vi att visa LIF Lindesbergs första bortamatch för säsongen, och just lokalsporten har en enorm betydelse för vår verksamhet. Det är ett stort ansvar att ligga i arenan som är lite av hjärtat i föreningslivet, och vi vill vara en del av det, berättar Pontus.

Vilka är då personerna bakom LindeGastro? Pontus Lindroth har en lång och gedigen restaurangkarriär bakom sig, där han har tillbringat större delen av sin tid i vårt glada grannland Norge. Där har han hunnit med att arbeta som både hotellchef och köksmästare, tagit vinexamen på Stavangers universitet, ansvarat för Norges största vinkällare på Svalbard och sedan drivit en egen restaurang i Skien.

– Jag har alltid arbetat inom gourmet, och det är något vi strävar efter här med, att kunna leverera på nationell nivå, säger Pontus glatt.

Mikael ”Pipa” Karlsson är för de handbollsintresserade en välkänd figur, som till skillnad från Pontus inte har någon bakgrund inom restaurangbranschen, utan har istället arbetat med ekonomi och som tränare inom LIF Lindesberg.

Ett välkänt ansikte för många av restauranggästerna i arenan är Sandra Gustafsson, som var med och startade Restaurang Krydda för nästan fem år sedan. Efter två år lämnade hon företaget, och har under de senaste åren arbetat som florist och inredare, och nu axlar hon rollen som driftansvarig.

– Jag älskar att arbeta med och bland människor, och det känns mysigt att få träffa alla gamla gäster igen. Det här blir en härlig utmaning, skrattar Sandra.

Sandras bakgrund som florist kommer även att märkas av i flera av LindeGastros aktiviteter man kommer att arrangera, bland annat en kransbindarkurs med kombinerad vinprovning som kommer äga rum under slutet av året, där man kommer att få binda sin egen julkrans.

– Sedan kommer jag också att hålla vinkurser lite längre fram, det kan vara en rolig grej att ta med kompisgänget på, avslutar Pontus med ett brett leende.

Publicerad 3 september 2020 klockan 13:41

Camilla Lagerman , camilla@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.

17 april 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons



Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg

I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet Drängarna. Nu har två av LindeNytts läsare chansen att vinna varsin biljett till eventet, genom att svara rätt på tävlingsfrågan.

15 april 2025 klockan 10:09 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”

Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i ...

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas

I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck ...

Nya planer på att återstarta industritekniska programmet på Lindeskolan

Den 17 april 2019 blev Industritekniska programmet på Lindeskolan certifierat som ett...

Arkivfoto: Fredrik Norman

Nu växer samarbetet mellan biblioteken i länet

Bergslagsbibblan växer med fem nya kommuner. Under april och maj ansluter ytterligare fem bibliotek från nio av länets kommuner till Bergslagsbibblan. Målet är att förbättra och erbjuda en mer likvärdig och hållbar biblioteksservice till invånarna i kommunerna.
– Det innebär att invånarna kommer att få bättre tillgång till media, och vi kommer kunna erbjuda snabbare leveranser mellan biblioteken som ingår i samarbetet, förklarar Helena Blixt, samordnare på Lindesbergs stadsbibliotek.

3 april 2025 klockan 14:57 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Björn Johansson gör segergest efter bronset. Foto: privat

Björns pistageglass kammade hem SM-brons: ”Väldigt roligt”

På fredagseftermiddagen stod det klart att det lokala glassföretaget ”En får tacka” i Danshyttan, Storå, återigen tilldelats en ädel valör i Glass-SM, som gick av stapel vid Stockholmsmässan under dagen. Med sin unika fårglass kammade man hem ett brons i kategorin ”Pistage”. 
– Det känns väldigt roligt, det är en ny smak som jag inte har gjort förut, men den gick hem, säger Björn Johansson till LindeNytt.

28 mars 2025 klockan 19:47 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

VVS-företag varnar för telefonbluff: ”Jättetråkigt”
Det lokala företaget Lindesbergs VVS/EL AB uppger att de återigen har blivit utsatta för bedragare som via telefon utger sig för att representera ...
27 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Årets unga företagare prisades på Lindeskolans pitchtävling
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett ...
26 mars 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Linda öppnade butik där prislappen alltid är 10 kronor
En ny secondhandbutik har öppnat i Korskyrkan i Frövi. Här kan du fynda en skön vårjacka eller varför inte ett par snygga skor för blott en ...
20 mars 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Trion bakom Linde Sjökrog. Shavan Zakholi, Selçuk Nar och Tjodolf Sommestad. Foto: Camilla Lagerman

Café Oscar blir Linde Sjökrog: ”Våga knuffa ambitionsnivån”

Fredagen den 28 mars nyöppnar Café Oscar, nu med nytt namn, nya visioner och en ny kock. Dessutom har företaget fått en ny delägare i form av Tjodolf Sommestad, som kommer in med friska idéer.
– Det ska bli jättespännande. Linde Stadshotell är ju en viktig verksamhet för en småstad som Lindesberg, och jag har varit intresserad av den branschen sedan länge, berättar Tjodolf för LindeNytt.

19 mars 2025 klockan 12:06 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Om några månader kommer Daniel och Carina Larsson inviga den nya ELON-butiken vid Charlottenlunds Handelsområde. Foto: Jennie Einarsson

ELON växer – och flyttar hit

Etableringarna kring Charlottenlunds Handelsområde duggar tätt – nu ansluter även ELON i Lindesberg med sin butik. Samtidigt gör man en storsatsning och utökar både butiksytan och personalstyrkan.
– Vi vill kunna ge kunderna ännu bättre service och ett ännu större sortiment, säger Daniel Larsson, som driver ELON i Lindesberg och Arboga tillsammans med sin fru Carina Larsson.

18 mars 2025 klockan 15:48 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

Transportprogrammet tackar branschen: ”Vardagshjältar”

De senaste årens hårda besparingskrav på Lindeskolan har slagit hårt mot flera av skolans...

bildspel Lyckad premiäröppning för Mejks livs

Redan en stund innan Mejks livsmedelsavdelning öppnade dörrarna på torsdagsförmiddagen köade nyfikna besökare utanf...

bildspel Kika in i Mejks nya livsmedelsavdelning

På torsdag klockan 10:00 slår Mejk upp portarna till sin helt nya livsmedelsavdelning. En yta om 1500 kvadratmeter som ...

Markus Andreasson, platschef Cummins Meritor, Fredrik Jansson, chef Affärsområde Värme Linde energi, Joakim Johansson, VD Linde energi. Foto: Jennie Einarsson

Mångmiljonsatsning på fjärrvärme ska göra Cummins Meritor till en grönare fabrik

Med en mångmiljonsatsning på lokal fjärrvärme tar Cummins Meritor i Lindesberg ett stort steg mot att bli en fossilfri fabrik.
– Det är ett viktigt projekt för oss i den här fabriken, men också för Cummins som stort. Hållbarhet och klimatavtryck blir allt viktigare, även för en lastbilstillverkare, säger fabrikschef Markus Andreasson.

7 mars 2025 klockan 16:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hon är energibolagets nya marknadschef: ”Hittat hem”

Efter 15 år med ledande befattningar inom ett brett spektrum av branscher, kliver ...

Årets bokfest är igång: ”Tangerar förra året”

Årets bokrea är i full gång, och redan en halvtimme innan Blombergska Bokhandeln i Lindesberg...

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet...

Kommunen bjuder in näringslivet att ta emot sommarjobbare

Varje sommar anordnar Lindesbergs kommun ett antal platser för feriearbete till ungdomar i kommunen ...

Indiska smaker intar Blå Hallen när Sukh slår upp portarna

Sedan mitten av 2023 har "Blå Hallen" i Folkets Hus stått tom, efter att den förra hyresgästen ...

Här bygger LIBO 69 lägenheter i centrala Lindesberg

Två stycken fyravåningshus med sammanlagt 69 lägenheter. Med start i maj månad skall detta ...

Foto: Camilla Lagerman

Nytänkande innovatörer prisades för sina energismarta idéer

Under tisdagen hölls finalen för ”Innovation day 2025” på Lindeskolan. Sensorstyrd gatubelysning, småskalig biogasproduktion och berglagring av värme var bara några av de smarta idéer som skulle kunna göra Lindesberg till en mer hållbar plats. Vann gjorde dock ett team smarta elever som kommit fram till att lägesenergin i vattnet i ett vattentorn skulle kunna nyttjas för att alstra ström.

12 februari 2025 klockan 13:57 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Från cancersjukdom till uppfyllda drömmar med egen butik
I den vita lilla stugan på gården i Torphyttan frodas kreativiteten hos makarna Anna och Johan Falkensjö, där de i slutet av förra året öppnade...
10 februari 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Nu står Storå på tur
INSÄNDARE/DEBATT: Den 3 februari 2025 markerar en betydelsefull dag för invånarna i Frövi och Fellingsbro. Det är dagen då Freya vårdcentral ö...
3 februari 2025 av LindeNytt Redaktion
Visa hela artikeln

bildspel Här klipps band(ag)en för nystarten av Freya vårdcentral
På fredagen ringlade en lång kö längs Järnvägsgatan i Frövi – det var dags för den efterlängtade invigningen av Freya vårdcentral. Nu i ...
31 januari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-01-31

2025-01-21

2025-01-14

2024-12-31

2024-12-23

2024-12-16

2024-12-12

2024-12-10

2024-12-09

2024-12-06

2024-12-03

2024-12-01

2024-12-01

2024-11-29

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-04-19 07:30