Ett hundratal människor trotsade vädrets makter i söndags och gav sig ut på Lindessjöns is när föreningen Lindepirka och fiskebutiken Jakto arrangerade pimpeltävlingen Jaktorycket.-Vi är mer än nöjda och det är kul att så stora fiskar drogs upp också, säger Tomas Broman på Jakto.
Söndagens bravader på Lindessjön, summerar arrangörerna som en succé med anledning av det korta varslet och det väder som gudarna bjöd på denna dag. Totalt samlades över 100 personer i snöyran, dock var samtliga inte närvarande för att tävla utan vissa föredrog att bara titta på.
-Hade vi haft sol, hade det naturligtvis blivit mycket fler fritidsfiskare. Nu blev det dock flest sportfiskare, de som inte heller bryr sig så mycket om vädret när de väl har bestämt sig, skrattar Tomas.
Flera stora abborrar drogs upp under tävlingstimmarna. Och den största vägde strax över kilostrecket (1020 gram), uppdragen av tävlingsdeltagare Ingemar Larsson i veteranklassen.
-Det var förvånande många som fick stora abborrar faktiskt. Riktigt skoj!
Fisketävlingar av detta slag har blivit ett ovanligt inslag i Lindesbergs aktivitetskalender på senare år, men nu är det alltså nya vindar som sveper in över nejden. Eftersom det finns ett stort intresse så finns det anledning att göra mer dylika arrangemang, menar Tomas.
-Ja, vi har redan planer på nya tävlingar. Eventuellt blir det mete som gäller nästa gång och det under såväl våren som hösten. Där emellan kör vi naturligtvis igång fiskeligan också, berättar Tomas.
Resultat från söndagens tävling:
Junior
Isabelle Funke: 1130 g
Joakim Eriksson: 895 g
Viktor Karlsson: 165 g
Ida Erlandsson: 120 g
Elin Eman: 60 g
Dam
Siv Hård: 880 g
Yvette Borglund: 765 g
Eva Forslund: 135 g
Herr – Senior
Henrik Karlsson: 3880 g
Nils Ekbom: 2885 g
Henrik Lindgren: 2765 g
Niklas Gustavsson: 2390 g
Olle Eriksson: 2305 g
Robert Funke: 1495 g
Örjan Karlsson: 1445 g
Ulf Eriksson: 1340 g
P.O Eriksson: 1220 g
Kim Nordqvist: 425 g
Tomas Berglund: 340 g
Daniel Engman: 135 g
Herr – Veteran
Lindberg: 2450 g
Kurt Arne Larsson: 1945 g
Seppo Mäkinen: 1880 g
Harry Engman: 1820 g
Osmo Turonen: 1685 g
Bengt Österholm: 1435 g
Ingemar Larsson: 1295 g
K-G Magnusson: 1255 g
Jonny Skoglund: 1210 g
Simo Jauhianen: 1065 g
Veijo Hynenen: 1030 g
Ingvar Bergström: 1020 g
Fröviborna gick man ur huse under fredagseftermiddagen för att få en skymt av årets uppseendeväckande Luciatåg, arrangerat av Ullergården. Vackert utsmyckade traktorer åkte i kortege genom centrala Frövi, där man spred julkänsla och en stunds ljus i mörkret. LindeNytt kan här bjuda på en glimt från årets Luciatåg.
Under förra helgen var det julmarknad i Nora. Jag personligen önskade mig snö till denna tillställning, men så blev det tyvärr inte den här gången. Jag hade en tanke att fotografera själva marknaden, men jag ändrade mina planer och fokuserade istället på en av marknadens många aktiviteter – tomtetåget.
Nu släpper Solsting sin kompletta line-up inför sommarens festival: nio svenska band, både lokala och regionala, i varierande genrer – allt från punk till tung metal och indiepop. I line-upen finns bland annat en melloartist och ett Grammisnominerat metalband samt det välkända punkbandet Mimikry med ”Hjalle” och ”Heavy” som frontfigurer.
– Det är jättekul att vi har lyckats få med Mimikry, och vi tror att de kan dra en hel del besökare, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
På självaste Lucia, lördagen den 13 december, dedikerar Salong Diem i Lindesberg hela arbetsdagen till Barncancerfonden. Kunder som kommer till Wajih Daoud för att göra sig julfina inför den stundande högtiden, kommer även att hjälpa till i kampen mot barncancer, då samtliga intäkter under dagen går till Barncancerfonden.
– Jag kommer att byta ut mitt swishnummer mot Barncancerfondens, så att alla betalar direkt till dem, säger Wajih.
Den man i 70-årsåldern som under måndagen greps och senare anhölls, misstänkt för grovt olaga hot i Storå, har nu släppts. Åklagaren fattade beslutet att häva anhållningen under måndagskvällen, men misstankarna mot mannen kvarstår.
– Vi får se vart det landar, säger förundersökningsledare Emma Löthgren.
Den man som greps i samband med måndagens polisinsats i Storå, är efter förhör fortsatt frihetsberövad, uppger polisen.
– Mannen, som är i 70-årsåldern, är misstänkt för grovt olaga hot och är nu anhållen. Det är allt vi kan säga just nu, kommenterar Christina Hallin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
För 17:e året i ordningen är Musikhjälpen tillbaka med sin makalösa 144-timmars maratonsändning i både radio och tv, där man lyfter fram och samlar in pengar och stöttar människor som kämpar för rätten till ett värdigt liv. Årets tema är ”Alla barn har rätt att gå i skolan”, ett tema som fick anpassad grundskola på Lindbackaskolan att engagera sig. Redan efter första dagen hade man passerat sitt uppsatta insamlingsmål med råge, och nu siktar man ännu högre.
– Om vi når 20 000 kronor har personalen lovat att kallbada i Lindessjön, skrattar pedagogen Albin Fagrell.