Nu blir lokalen på Kungsgatan där Synsam låg en gång i tiden optikerbutik igen. Om drygt en månad, den 1 december, hoppas Peder Nordenstam att Solguns optik kan öppna butik i grannlokalen. Butikslokalen är stor och luftig och gör det möjligt för Solguns optik att modernisera och ge bättre service.- Vi har fått fler och fler kunder som upptäckt vårt unika sortiment, säger Peder Nordenstam. Vår butikslokal idag räcker inte riktigt till längre – vilket i och för sig är ett positivt problem.
Det var för ett år sedan Peder Nordenstam tog över ägarskapet för Solguns optik. Med sig hade han många nya ideér och unika kontakter. Affärsidén är, att till förmånliga priser, satsa på hög kvalitet och komfort. Genom Peter Nordenstams eget grossistföretag kan butiken också erbjuda ett specialsortiment som är unikt för Lindesberg.
– Vi är glada för att kunderna har upptäckt våra unika bågar vilket har medfört att det tidvis faktiskt är ganska trångt här oss. Eftersom vi vill ge bästa service så blev den här lösningen, med en ny lokal alldeles intill vår gamla, väldigt lyckad.
Den nya lokalen, som Synsam för flera år sedan hyrde, är bra mycket större. Peder Nordenstam kommer att bygga ut så att det blir två undersökningsrum och modernisera all utrustning. Därutöver ska golv och väggar fräschas upp.
– Det kommer att ta lite tid att bygga och renovera. Eftersom den nya lokalen är mycket luftigare kommer vi att kunna exponera våra bågar bättre. Som tur är fungerar vår ordinarie butiksinredning väldigt bra där så behöver vi inte köpa nytt.
Peder Nordenstam vill fortsätta att satsa på sin optikerbutik i Lindesberg. Hans avsikt är att fortlöpande erbjuda kunderna nya, unika bågar och satsa på modern teknik.
– Vi har en stabil kundkrets som vi är jätteglada över. Och vi märker nu att fler och fler Lindesbergare upptäcker våra speciella märken vilket gör att det känns både lätt och roligt att investera för framtiden.
Att drivmedelskedjan din-X riktar in sig på mindre orter känner nog var bilist omedvetet till om denne åkt runt i landet. Nästan alltid finns det en din-X-mack i någon liten ”håla” man passerar (förmodligen ser det väl olika ut i olika delar av landet, men man kan ju inte begära att man ska känna till allt som är utsocknes).
Efter sju sorger och åtta bedrövelser är det så äntligen dags för 20Tian att slå upp sina dörrar och ta emot sina första kunder. Det har varit en process som blivit bra mycket krokigare och mer arbetsam än vad Linda Sköldenström ens kunde föreställa sig från början.
På tisdagsförmiddagen var det full aktivitet i Lindesberg arena, där artisterna till Strålande Jul repeterade sina låtar inför eftermiddagens inspelningar. Strax innan klockan 10 klev megastjärnorna och flickfavoriterna Marcus och Martinus in på scenen, och gav prov på deras otroliga röstresurser. Efter 45 minuters repetition fick LindeNytt en pratstund med killarna.
Längs en vackert smyckad del av Kungsgatan, prydd med brinnande marschaller, startade inspelningarna av årets Strålande Jul, som kommer att sändas på julafton i TV4. Shetlandsponnyn Blacky och hans ägare Helena Randefelt, med tomtenissar på varje sida, promenerar förbi ett julpyntat Stadshotell.
– Vi tar det en gång till, säger Emil Nylander som håller i kameran.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.
Förberedelserna inför Strålande Jul är i full gång, där mer än 35 granar har sågats ner för att sedan pryda scenen under konserten. Det är dock mer än granar som ska färdigställas inför tisdagens två föreställningar, ljuslyktor och julgransfötter byggs, paket slås in och mer än 2000 julkulor kompletteras med snören för upphängning.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
På fredag 31 oktober, klockan 10:00, släpps cirka 1000 ytterligare biljetter till Strålande Jul. Lindesbergs kommun meddelar även att Rosa Kvartetten tillkommit och utökar nu uppställningen av artister under konserten.