Solsting gjorde succé – 300 besökare på premiärfestivalen
I lördags gick premiären av rockfestivalen Solsting av stapeln och förvandlade Hillstreets innergård till ett levande festivalområde. Närmare 300 besökare dök upp under dagen, som bjöd på strålande sol, skön musik och en fantastisk stämning.
– Det kunde verkligen inte ha blivit bättre, det gick över förväntan, säger Leo Larsson från festivalgruppen.
Festivalen blev en totalsuccé – långt över vad arrangörerna vågat hoppas på – och lockade inte bara lokalbor. Besökare kom bland annat från Stockholm, Karlstad, Örebro – och förstås från Lindesberg med omnejd. Även åldrarna varierade, vilket skapade en härlig blandning i publiken, berättar Leo Larsson.
– Att vi nådde nästan 300 personer första gången vi arrangerade det här känns helt otroligt. Det var ett bra antal och det kändes stort för oss. Allt gick som planerat – och toalettpappret räckte till alla också, skrattar Leo.
När mörkret föll förvandlades Hillstreets innergård med hjälp av ljusslingor till ett stämningsfullt festivalområde. Foto: Solsting
Stämningen i publiken var på topp och banden som spelade var mycket nöjda. Leo berättar att man fått mycket beröm – både för hur välordnat allt var och för själva upplevelsen.
– Flera band sa att de knappt kunde tro att det var första gången vi arrangerade festivalen. Det var extra roligt att se hur banden stannade kvar hela kvällen, lyssnade på varandra och minglade med publiken. Det skapade en riktigt fin gemenskap, säger Leo.
Tyra Lindkvist fick chansen att ta ett kort tillsammans med Uddevallabandet Recoil. Foto: Privat
Redan innan festivaldagen hade flera andra band hört av sig med önskemål om att få spela – något som bådar gott inför framtiden.
– Tyvärr fick inte alla möjlighet att spela, men det visar att det finns ett stort intresse. Vi siktar absolut på att göra Solsting till en årlig tradition. Det vill vi verkligen, säger Leo.
Ett glatt gäng arrangörer. Foto: Solsting
Arrangörerna skickar ett särskilt tack till sponsorerna: Sparbanksstiftelsen Bergslagen, Linde Energi, Segra Merch, Klubb Maze, Lindesbergs kommun, Studiefrämjandet, ES Byggservice AB, ELON och Bolist. Man vill även tacka Brasserie All In, som stod för matserveringen, för ett gott samarbete.
– De har verkligen varit fantastiska, och vi riktar ett stort tack till dem. De har möjliggjort det här för oss. Vi hoppas att de är sugna på att vara med och göra det här nästa år också, avslutar Leo.
Som tidigare rapporterats larmades räddningstjänsten till centrala Lindesberg under natten till onsdag. En personbil stod i lågor på parkeringen vid livsmedelsbutiken Willys.
– Vi misstänker att branden är anlagd och ärendet är rubricerat som grov skadegörelse genom brand, kommenterar Anders Dahlman, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Räddningstjänstens gamla iläggningsramp längs Strandpromenaden har nu omvandlats till en plats där invånare och besökare ges möjlighet att komma ner i vattnet på ett tryggt och säkert sätt.
– Vi hoppas att många får glädje av denna satsning och att Lindessjön blir en ännu mer inkluderande plats för avkoppling och gemenskap, säger Monica Lind, enhetschef anläggning, i ett pressmeddelande.
Rampen är en idé sprunget ur ett medborgarförslag som inkom till Tillväxtförvaltningen under förra året.
Räddningstjänsten har larmats till en adress i centrala Fellingsbro med anledning av ett utsläpp av farligt ämne.
– Det rör sig om cirka 20 liter villaolja som har läckt ut i samband med påfyllnad, uppger larmoperatör vid SOS Alarm som svarar för Räddningsregion Bergslagen.
Äldre man död i drunkningsolycka
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
- Man fick upp den här personen p...
SMHI har på torsdagseftermiddagen gått ut med en gul varning inför fredagsdygnet. Varningen gäller för stora delar av Götaland och delar av västra och inre Svealand, där det lokalt kan bildas kraftiga regnskurar med inslag av åska.
Nu kan lindesbergarna njuta av en tur i solen på Lindessjön utan att behöva äga en egen båt eller kajak. Genom en enkel och smidig bokning kan man nämligen hyra en kajak och bege sig ut på vattnet, med Loppholmarna som utgångspunkt.
– Supersmidigt om man vill ut på sjön en stund eller kanske passa på att paddla till Lövåsen och lyssna på Martin Almgren i sommar, säger Johan Persson som är en av franchisetagarna till Kayakomat.
UPPDATERAD KL. 18.25. Ett drunkningslarm inkom vid 17-tiden på torsdagen från sjön Råsvalen strax utanför Lindesberg. Enligt SOS Alarm hade en tom båt upptäckts driva omkring ute på sjön. Vid 18-tiden kunde man dessbättre avsluta ärendet då båtens ägare var anträffad – på land och vid god vigör.
SOS Alarm hade vid 18.20-tiden inga uppgifter gällande omständigheterna, om ägaren fallit ur båten och tagit sig in till land eller om båten helt sonika lossnat från sin förtöjningsplats.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.