Arkivbild Foto: Timmy Lundegård

Söndagstävlingar på Fornaboda travbana

Dammet har lagt sig efter den stora travfesten i Lindesberg, bara några dagar efter att deras största tävlingsdag var det dags för alla funktionärer att gå tillbaka till vanligheterna på Fornaboda Travbana som under söndagsförmiddagen körde sin andra Breddloppsdag för säsongen.
Under dagen bjöds de 538 personerna i publiken på 10 varmblodslopp, 1 kallblodslopp och dessutom 2 ponnylopp som avslutade dagen.

Samtidigt som de större travtävlingarna under söndagen kördes på den norska travbanan Jarlsberg strax utanför, den mindre orten, Tönsberg så var det två travbanor i Sverige som körde tävlingar under förmiddagen, däribland Fornaboda Travbana som anordnade säsongens andra breddloppsdag.

Inför de totalt 13 loppen fanns det massvis av förväntansfulla hemmaekipage som stod laddade för att försöka bjuda på en efterlängtad hemmaseger.

Många bra försök mot en hemmaseger blev det och många fick med sig fina placeringar i loppen men efter mycket väntan kom den efterlängtade hemmasegern.

Segern kom i ett av de två ponnyloppen som avslutade dagen där 12-åriga Max Nordmark Tybeck tillsammans med sin shetlandsponny Jivlo haft hand om ledningen under hela vägen ända in i mål och trots en närgången konkurrent mot slutet så bjöd Max och Jivlo på en, vad man kallar inom travet, för en ”spets och slut-seger”.

Detta var Max Nordmark Tybecks andra hemmaseger för säsongen då han under en tidigare tävlingsdag segrade med sin andra ponny Kraterns Poseidon, även detta under en Breddloppsdag.

Bland de större ekipagen var det Kopparbergskusken Jimmi Ehlers som var närmast att köra hem en hemmakusk-seger då han, tillsammans med Mantorp-tränade Share Market, inledde från ett tråkigt läge och hamnade en bit bakom de främre konkurrenterna.
Duon kom senare att placera sig som tvåa i andra spår, vilket kan liknas med positionen utvändigt ekipaget som ligger i rygg på ledaren, för att därifrån gå ut i tredje spår för att påbörja en attack mot ledaren, trots attacken kom de aldrig i närheten av segrande Livi Money Maker som bara var bäst för dagen och Ehlers fick nöja sig med en andraplats i loppet.

Dagens vinnare:

Lopp 1: Ninepoints Googoo – Andreas Lövdal (Mikael Hedström)

Lopp 2: Livi Money Maker – Per Nilsson (Morgan Ivarsson)

Lopp 3: Cson Marje – Anna Isabelle Karlsson (Hans Karlsson)

Lopp 4: Butterfly Ima – Sofia Adolfsson (Åke Lindblom)

Lopp 5: Disney – Göran Lihv

Lopp 6: Ricke – Markus Hamberg

Lopp 7: Charmören – Viktor Lyck (Benny Ohlsson)

Lopp 8: Bransbys Juke Box – Carl-Erik Lindblom (Bo Hellkvist)

Lopp 9: Edformed – Carl Philip Lindblom (Åke Lindblom)

Lopp 10: Dream Of Meadows – Tobias Modig (Ingvar Persson)

Lopp 11: Eld Riga – Sofia Adolfsson (Tommy Edström)

Parenteserna anger hästens tränare

Nästa tävlingsdag: Söndag 14:e juli, Första start kl. 14.00

Publicerad 8 juli 2019 klockan 10:23

Timmy Lundegård , timmy@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Den gamla förskolan är nu endast ett minne blott, när Uffes pizzeria öppnar. Foto: Camilla Lagerman

Här får Hagaberg sin första pizzeria – premiär på torsdag

När förskolan Grönsiskan stängde sina dörrar för sista gången i början av året, påbörjades en helt ny resa för dess gamla lokaler. Efter otaliga timmars hårt slit får Hagaberg snart sin första egna restaurang, när Uffes pizzeria öppnar på torsdag.
– Jag har ju hållit på med det här sedan jag var 16 år gammal, det är det här jag brinner för, berättar Uffe Kocamaz.

15 juli 2025 klockan 14:46 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons

Det är upplagt för ännu en magisk sommarkväll när Martin på sjön går av stapeln. Arkivfoto: Jennie Einarsson

Sommarsuccén Martin på sjön tillbaka i augusti

Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.

14 juli 2025 klockan 15:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Efter ett guldkantat yrkesliv har Jerrys passion för hantverk fortsatt hemma i villan

Själv beskriver han sig skämtsamt som en 82-årig, enögd Parkinsongubbe...

Internationella träkonstnärer ställer ut hos Tormek

Trädet står i fokus – som form, idé och kreativ drivkraft – när Tormek bjuder in till sommarutstä...

Mobilbutik i Marieberg Galleria öppnar filial i Lindesberg

Inom kort kan lindesbergarna få tillgång till snabb och smidig hjälp med sina mobiltelefoner, när...

Ingela Björkman, HR-chef på Sparbanken Bergslagen och Jonathan Rudman från StartCentrum tillsammans med årets Drömjobbare. Dlin Hasso saknades dessvärre vid fototillfället. Foto: Privat

Årets Drömjobbare redo att testa sina vingar

För fjortonde sommaren i ordningen genomför Sparbanken Bergslagen sitt projekt Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17-22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år handlar det om bivaxdukar, nagelförlängningar samt renovering och försäljning av möbler.

27 juni 2025 klockan 14:42 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Arenarestaurangen begärs i konkurs: ”Med stor sorg”
Knappt ett år efter att Rickard Bädicker tog över Kajsa & Pinnens Bowling efter Lars-Åke Johansson, begärs företaget i konkurs vid Örebro ...
26 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Gåvoboden utan lokal – öppnar tillfälligt i en trädgård
Efter att gratisbutiken Gåvoboden i Lindesberg stått utan lokal i en månad, har man nu hittat en tillfällig lösning över sommaren för att kunna...
24 juni 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Dåligt väder sätter käppar i hjulen för Trollrallyt
På nationaldagen var det tänkt att årets upplaga av lådbilstävlingen Trollrallyt skulle gå av stapeln. En illavarslande väderprognos har dock f...
3 juni 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Wajihs gåva till studenterna – ett riktigt klipp: ”Blir så himla glada”

Inför årets studentfirande vill Wajih Daoud på Salong Diem i Lindesberg fira sina trogna kunder, som springer ut från gymnasiet en sista gång, med en gratis klippning inför den stora dagen.

30 maj 2025 klockan 14:00 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Hög stämning bland både besökare och utställare. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Hyrmaskinsdagen lockade till nyfikenhet och skratt

Under en klarblå himmel och strålande sol flockades nyfikna besökare till årets upplaga av Hyrmaskinsdagen under onsdagen. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.

28 maj 2025 klockan 17:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Pizzeria Milano firar storslaget jubileum med party

I juni 2005 tog han över Pizzeria Milano i Lindesberg, efter förra ägaren Michel Shahrestan. Nu, två ...

Nu flyttar Gåvoboden – men saknar lokal att flytta till

I morgon, lördag den 24 maj, håller Gåvoboden i Lindesberg öppet för sista gången i sin ...

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

Lindesberg i den absoluta botten när företagare sagt sitt

I 25 år har Svenskt Näringsliv tagit pulsen på företagsklimatet i Sveriges kommuner. Efter att 100 företagare i Lindesberg gett sin syn på läget står det nu klart att det sammanfattande omdömet för företagsklimatet i kommunen är det lägsta sedan 2002.
– Det ser inte bra ut när företagen, på en sexgradig skala, sätter 2,58 i betyg på vilket sammanfattande omdöme man vill ge företagsklimatet i kommunen, säger Karl Hulterström från Svenskt Näringsliv.

20 maj 2025 klockan 12:29 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Han blir ny VD för FALAB/LIBO: ”Nu börjar ett nytt kapitel”

I januari meddelade Roger Sixtensson sin avgång som VD för FALAB/LIBO, efter en rad ...

bildspel Bildspel: Vårfesten blev en stor succé

Som avslutning på lördagens Vårmönstring arrangerades Vårfesten på Brasseri All In. DJ Misceo, Drängarna och The ...

bildspel Folkfest när Vårmönstringens cruising mullrade fram

Det blev en riktig folkfest när Vårmönstringens sedvanliga cruising dundrade fram genom centrala ...

Vårfesten vädersäkras med 300 kvadratmeter stort tält

Imorgon, lördag är det dags för den omåttligt populära Vårmönstringen, som varje år lockar ...

Juryn föll för Voldemars fällstege i Ungdoms-SM

Med flinka fingrar och hög precision tog Voldemars Lasmanis hem guldet i Ungdoms-SM i CAD-konstruktion. Hans ...

Drängarna gästar Lindesberg under Vårfesten. Foto: Pressbild

Två vinnare av biljetter till Vårfesten är utsedda

Klockan 12.00 på torsdagen stängde LindeNytts tävling där två fribiljetter till den stora Vårfesten stod på spel. Deltagandet var otroligt högt och de flesta svarade också rätt på tävlingsfrågan.

17 april 2025 klockan 14:32 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Tävling: Vinn biljetter till Vårfesten i Lindesberg
I samband med Vårmönstringen den 10 maj, arrangeras utomhusfestivalen Vårfesten, som i år huserar på Brasserie All In och gästas av kultbandet ...
15 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Beskedet: ”Tydlig förbättring av tågtrafiken i år”
Tåg i Bergslagen meddelar att man ser en tydlig förbättring av trafiken jämfört mot i fjol, då inställda avgångar och minskad trafik på...
10 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Preliminär tidsplan satt – då kan Storå vårdcentral övertas
I november 2024 beslutades det att Mia Konradsson, genom företaget Konradsson och Bäck Primärvård AB, skulle ta över driften av vårdcentralerna ...
5 april 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-04-04

2025-04-03

2025-03-28

2025-03-27

2025-03-26

2025-03-20

2025-03-19

2025-03-18

2025-03-13

2025-03-13

2025-03-11

2025-03-07

2025-02-27

2025-02-25

Evenemangstips
RSS
Polishändelser i Örebro län
2025-07-17 04:40