Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Per Erikssons stiftelse har som ändamål att bidra med ekonomiskt stöd till organisationer som arbetar för behövande barn och ungdomar i den delen av länet som hör till Västmanland. Bidraget till Lindesbergs föreningsliv är något man nu ser fram emot att följa resultatet av.
”Vi är mycket glada över att kunna bidra till behövande barn och unga i Lindesbergs kommun och tror att pengarna kommer att göra stor nytta för samhället. Bidraget kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar. Genom dessa insatser får barn och unga en meningsfull fritid, som i sin tur gynnar hela lokalsamhället. Vi ser fram emot att följa föreningens utveckling och den positiva förändring det kan bidra till.
”Genom idrottsaktiviteter och sociala insatser skapar föreningen en meningsfull fritid för över 450 barn, unga och vuxna i området Hagaberg i Lindesbergs kommun”, skriver stiftelsen i ett pressmeddelande.
Bergslagens IF:s ordförande, Ali Yamal Yassin, säger i en kommentar att detta gör skillnad på riktigt.
”Ett stort tack till Per Erikssons stiftelse som är med och gör skillnad på riktigt. Ert stöd bidrar till att Bergslagens IF kan fortsätta arbeta förebyggande och skapa en ljus och hållbar framtid för över 450 barn, unga och vuxna. Vi är evigt tacksamma för ert bidrag och engagemang.”
En man i 90-årsåldern har avlidit i en drunkningsolycka i Arbogaån i Fellingsbro. Detta bekräftas av polisen.
– Man fick upp den här personen på land och satte genast igång med återupplivande åtgärder – men tyvärr gick hans liv inte att rädda, kommenterar Mattias Henriksson, vakthavande befäl vid polisen.
Nu när det har varit rejält varmt och fuktigt under en längre period, så har det också lett till mer åska. Just åskoväder är någonting som jag fascineras av och vill gärna försöka fotografera när tillfälle ges. Under förra veckan kämpade jag med just detta. Att försöka fånga åskan på bild.
Den svenska sommarens själ kan nog beskrivas som en salig blandning av aktivitet och vila, av hav och strand och däremellan besök på hembygdsgårdar och kulturella evenemang med inslag av musik och dans. Kanske är sommaren dock mest personifierad i den röda stugan och den blomstrande, surrande landsbygden med betande kor och levande lantbruk. För att uppleva något liknande här i trakterna behöver man verkligen inte fara långt. Varför inte delta i en traktorsafari en het sommarkväll? LindeNytt hakade på när det begav sig!
En kvinna i 75-årsåldern har polisanmält att hon har utsatts för ett bedrägeri. Hon uppger för polisen att hon blev kontaktad av en för henne okänd gärningsperson, som lyckades lura till sig en större summa pengar.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett fjärde år. Datumet är satt till lördagen den 16 augusti, då Martin Almgren återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
I helgen 12-13 juli vankas ett ypperligt tillfälle att fynda det lilla extra och leta efter gömda skatter när Bergslagens Loppishelg går av stapeln för sjunde året i rad. Runt 200 loppisar deltar i årets upplaga som sträcker sig från Monicas loppis i Älvhöjden i norr till Uggelkilens loppis, Fellingsbro, i söder.
Kommunens initiativ tillsammans med Lindessjöns FVO, där man erbjuder gratis fiske som sommarlovsaktivitet har visat sig vara en succé. Sedan premiären i torsdags har lovlediga ungdomar samlats vid Dalkarshyttan i hopp om att fånga några ädla fiskar. Just denna tisdag var dock inte firrarna på hugget.
– Jag tror det är för varmt idag, men de tycker bara det är roligt att få fiska, säger Viveca som tagit med sig sina systersöner på fisketur.