I fredags omhändertog polisen en man som uppträtt stökigt vid servicehuset Linden på Norrtullstorget. Mannen och hans bekanta var påtagligt berusade och störde ordningen, personalen kände ett sådant obehag att man tvingades låsa entrédörren. Polis tillkallades och omhändertog en man som förutom uppträtt berusat hade en stor kniv på sig. Han släpptes efter förhör på fri fot.
En 36-årig man ringde i helgen till polisen och berättade att han ägde ett vapen han inte hade någon licens på. Han berättade för polisen att han mådde mycket dåligt p.g.a. sitt olaga vapeninnehav. Mycket riktigt hade 36-åringen en revolver i sitt hem och polisen konstaterade att tre patroner av magnumtyp satt i trumman. Han uppger för polisen att han fått tag på revolvern genom en bekant.
En fest i centrala Lindesberg slutade natten till lördag med flera fall av misshandel. Tre ynglingar besöker festen trots att de inte är välkomna, något som de snabbt blir varse av då de kommer dit. De lämnar då festen för att några timmar senare komma tillbaka. De bankar då hårt på dörren och efter en stund kommer en kille och öppnar. En av ynglingarna ska då ha riktat ett slag i ansiktet på honom och därefter slagit honom i huvudet med en flaska så han förlorade medvetandet. En kompis till den drabbade försöker då hjälpa till men även han får en omgång av de objudna gästerna. En tredje person i bostaden blir även den slagen med en snöskyffel och en flaska. Två av de tre ynglingarna är nu misstänkta för hemfridsbrott, misshandel och skadegörelse. De har nu gjort en motanmälan där de säger att det är de som har blivit misshandlade.
I fredags blev en matgäst på en av stadens restauranger bestulen under sitt besök där. Kvinnan hade satt sig vid ett av borden då kort därpå två för henne obekanta personer sätter sig ner hos henne. De presenterar sig och börjar prata. När kvinnan sen ska lämna restaurangen upptäcker hon att hennes väska är borta. Förutom div betalkort så hade hon 9000 kr i kontanter i väskan. Enligt polisen har de misstänkta sagt sig vara hemmahörande i Oppboga.
I oktober avbryter Baettr produktionen vid Guldsmedshytte Bruk, och därmed varslas samtliga anställda. Över 120 personer står nu till arbetsmarknadens förfogande, och flera företag har redan hört av sig för att rekrytera.
– Det känns väldigt positivt att företag ser kompetensen de anställda har, säger VD Torbjörn Lantz.
Gång- och cykeltunneln under Bergslagsvägen i norra delen av Lindesberg, kommer att vara avstängd under perioden 8-12 september. Anledningen är ett planerat underhållsarbete, meddelar Lindesbergs kommun.
Under torsdagen förra veckan meddelade Baettr att man kommer att avveckla sin verksamhet i Guldsmedshyttan i oktober. Det kommunala elbolaget Linde energi har nu påbörjat en analys av konsekvenserna. Även om man redan nu vet att fjärrvärmeleveranserna till kunderna kan säkras med hjälp av andra bränslen – är mycket fortfarande oklart. Beskedet att produktionen på Guldsmedshytte bruk upphör, menar Linde energis VD, Joakim Johansson, är ett oerhört slag mot såväl kommunen som tätorten.
– Fy fasen, vad tråkigt. Vi har en del frågor att reda ut framöver. Vi har ännu inte fått tag i Baettr, men förhoppningen är att vi ska kunna ha ett möte tillsammans i slutet av veckan, säger Joakim Johansson, vd för Linde Energi AB.
REPLIK: Socialdemokraterna i Lindesberg verkar vara oförmögna att samordna sina åsikter och därför skriver de två svar på samma debattartikel. Vi väljer att svara på dem båda samtidigt.
På torsdagsmorgonen slog Elon för första gången upp dörrarna till sin nya butik – i större kostym. Den här gången flyttade man dock inte så långt, bara till motsatt sida av byggnaden.
– Nu är vi på rätt sida, där vi vill vara. Nu är vi en del av handelsområdet på riktigt, säger Daniel Larsson.
När nyheten kom under torsdagseftermiddagen, att Guldsmedshytte Bruk avvecklar sin verksamhet, var det många som chockades av beskedet. Kommunstyrelsens ordförande, Tomas Klockars (M), som själv har en anställning i företaget, fick ta del av informationen via media.
– Det var en stor chock, jag visste ingenting, utan såg det i media, berättar han för LindeNytt.
REPLIK: Det är viktigt att vara tydlig! Ansvaret för de fruktansvärda övergrepp som ibland sker inom äldreomsorgen är aldrig de äldres. Ansvaret ligger inte heller på en särskild grupp människor och kan aldrig baserat på var dom är födda. Ansvaret ligger på samhället och på politiken – på att se till att äldreomsorgen har rätt kompetens, rätt resurser och rätt arbetsvillkor. Våra äldre har rätt till omsorg som bygger på respekt, värdighet och trygghet.
I våras gjorde Emil Asserholt Lundin från Gusselby ett digitalt kunskapsprov inför Svenska Mästerskapen i däckbyte – och i tisdags kom beskedet: Emil är en av de tio finalister som om knappt två veckor gör upp om det allra första SM-guldet i denna gren.
– Det är jättespännande! Jag kunde aldrig tänka mig när jag satt där och gjorde provet att det skulle gå så här bra, säger Emil Asserholt Lundin.