Inom kort öppnar Rixvideo en helt ny butik i lokalen som skoaffären Skoshopen tidigare huserade i. Samtidigt finns planer på att restaurangen Wokhouse eventuellt skall överta videobutikens gamla lokaler i framtiden. Och med risk för att bli tjatig så finns planer om ytterligare en etablering i samband med att Bergslagens El & Kylservice flyttar till Handelshuset.-Det är kul att företagen satsar och gör det rejält, kommenterar fastighetsägaren Egeryds Fastigheter vars företagskvarter på Kristinavägen blomstrar för fullt.
Under den gångna helgen öppnades den nya butiken Rolles Art Shop i samma fastighet. Roland Mähls satsning blev startskottet för en rad ”nyöppnanden” som nu stundar (läs artikel om Rolles Art). Redan till nästa helg kommer Rixvideo att öppna sin nya butik på hörnan där Skoshopen låg innan flytten till Kungsgatan.
Rixvideos flytt innebär bättre exponering och fräschare butik. Dessutom behövde man inte längre så stora ytor som den gamla butikslokalen hade att erbjuda. Idag är det DVD-skivor som gäller och det tar inte lika mycket plats som de gamla kassetterna gjorde.
Egeryds Fastigheter har stöttat butiksägarna till max.
-Det är kul att våra lokala företagare satsar och gör det ordentligt på en gång. Och självklart ska vi vara med och stötta dem.
-Rixvideo kommer att bli en mycket fräsch butik – med ett solarium i källardelen precis som tidigare, kommenterar Per Egeryd.
Per Egeryd har även haft en positiv diskussion med ägarna av restaurangen Wokhouse på övervåningen. Bägge parter är överens om att Rixvideos tidigare lokal vore mycket lämplig för Wokhouse att bedriva verksamheten i.
-Det här är långt ifrån klart och är alltså bara en idé vi har. Om det verkligen blir av så kommer restaurangen ner på markplan och får bättre förutsättningar att utvecklas, säger han.
Just nu har Egeryds även kontakt med intressenter som önskar hyra lokalen på fastighetens södra gavel – som lämnas av Bergslagens El & Kylservice.
-Det är två stycken som vill ha den. Den ena är en etablerad företagare och den andra en som nu önskar starta eget.