Inom kort öppnar Rixvideo en helt ny butik i lokalen som skoaffären Skoshopen tidigare huserade i. Samtidigt finns planer på att restaurangen Wokhouse eventuellt skall överta videobutikens gamla lokaler i framtiden. Och med risk för att bli tjatig så finns planer om ytterligare en etablering i samband med att Bergslagens El & Kylservice flyttar till Handelshuset.-Det är kul att företagen satsar och gör det rejält, kommenterar fastighetsägaren Egeryds Fastigheter vars företagskvarter på Kristinavägen blomstrar för fullt.
Under den gångna helgen öppnades den nya butiken Rolles Art Shop i samma fastighet. Roland Mähls satsning blev startskottet för en rad ”nyöppnanden” som nu stundar (läs artikel om Rolles Art). Redan till nästa helg kommer Rixvideo att öppna sin nya butik på hörnan där Skoshopen låg innan flytten till Kungsgatan.
Rixvideos flytt innebär bättre exponering och fräschare butik. Dessutom behövde man inte längre så stora ytor som den gamla butikslokalen hade att erbjuda. Idag är det DVD-skivor som gäller och det tar inte lika mycket plats som de gamla kassetterna gjorde.
Egeryds Fastigheter har stöttat butiksägarna till max.
-Det är kul att våra lokala företagare satsar och gör det ordentligt på en gång. Och självklart ska vi vara med och stötta dem.
-Rixvideo kommer att bli en mycket fräsch butik – med ett solarium i källardelen precis som tidigare, kommenterar Per Egeryd.
Per Egeryd har även haft en positiv diskussion med ägarna av restaurangen Wokhouse på övervåningen. Bägge parter är överens om att Rixvideos tidigare lokal vore mycket lämplig för Wokhouse att bedriva verksamheten i.
-Det här är långt ifrån klart och är alltså bara en idé vi har. Om det verkligen blir av så kommer restaurangen ner på markplan och får bättre förutsättningar att utvecklas, säger han.
Just nu har Egeryds även kontakt med intressenter som önskar hyra lokalen på fastighetens södra gavel – som lämnas av Bergslagens El & Kylservice.
-Det är två stycken som vill ha den. Den ena är en etablerad företagare och den andra en som nu önskar starta eget.
På tisdagsmorgonen kunde morgonpigga lindesbergare se det uppseendeväckande arbetet med att lyfta tillbaka den numera renoverade tornspiran på det så kallade ”tornhuset” i centrala Lindesberg.
– Det som gör det svårare nu är att den ska ner i hålet mellan ställningarna, och det blåser, så jag hoppas att allt går bra, säger Glen Hedblad, fastighetstekniker på Byggnadsfirman Lund.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Framtiden är oviss för fastigheten Sandströms i Lindesberg där ett tiotal föreningar huserar. En besiktning visar stora brister i byggnaden, och livslängden för fastigheten kan vara så lite som sju år om endast tillfälliga åtgärder görs – samtidigt kan en nybyggnation kosta över 70 miljoner kronor. Nu hoppas kommunen att föreningarna ska vilja gå ihop för att ta över ansvaret för lokalen.
– I Kopparberg har flera föreningar gått ihop och driver Folkets Hus. Vi hoppas på något liknande här, säger Tillväxtnämndens ordförande, Conny Ärlerud.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
På tisdagens extrainsatta sammanträde i kommunstyrelsen tog man upp den styrande minoritetens förslag om att undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i Lindesbergs kommun. Det blev en lång debatt, där de flesta hade åsikter i frågan. Slutligen blev det röstning, där det blev avslag till förslaget, med siffrorna 7 för och 8 emot.
– Det finns ingen anledning att säga nej till att ansökan skickas iväg. Vi har ju inget att förlora, det är ju Naturvårdsverket som skulle bekosta förstudien, om vår ansökan ens skulle beviljas, sade Anders Persson (LPO).
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Under lördagen delades det tredje stipendiet i ordningen ut till minne av keramiker Gunilla Dovsten. Gunillas make, Mats Herminge, välkomnade alla till ceremonin, som i år hölls i Stripa där årets stipendiat är född och uppvuxen. Därefter avslöjade han att den kända stick- och garndesignern ”Stickmaja” blivit utsedd till 2026 års stipendiat.
– Det känns oerhört fint och hedrande att stå här i Stripa och ta emot detta pris, säger Maja Karlsson.
Vid Arbetsmiljöverkets inspektion av Hemtjänsten Kärnans verksamhet i slutet av förra året framkom en rad brister. Bland annat att rutinerna kring rapportering av ohälsa, olycksfall eller tillbud inte fungerar i praktiken och att det förekommer ett högre antal tillbud än vad som inrapporteras. Bristerna är dock långt fler än så, enligt två undersköterskor som arbetar inom verksamheten, som nu berättar för LindeNytt hur det egentligen ser ut.
– Jag vill inte ha mina föräldrar inom Lindesbergs hemtjänst, säger Lisa.