Efter dagens premiäröppning återstår åtta Hantverksdagar i Vasselhyttans bygdegård. Det är Vasselhyttans bygdegårdsförening som hjälps åt att hålla dörrarna öppna den dryga veckan, och snudden på ett trettiotal utställare har bokat och fyllt sin plats i lokalen.
På ett av de 29 borden ligger hemtillverkade örhängen uppradade, konstruerade av älgtänder, rönnbär, tallkottar och blomsterbönor. Det finns mycket att titta på och spatserar man vidare i gångarna kan man hitta halsband gjorda av nysilverskedar, marknadsnougat och lingonlimpa. Varför inte en baddräkt till Barbie eller raggsockar med dekorerat skaft till vintern. Hantverksdagarna i Vasselhyttan började idag och att det är en populär destination råder det ingen tvekan om.
– Det har varit invasion, timmarna har bara gått, det har inte varit långsamt. När vi öppnade dörrarna i morse hann jag inte ens tända lyset innan folk var inne, säkert 50, 60 stycken. Vi tittade ut i lokalen och undrade var alla kommit ifrån, och då var klockan inte ens ett, men de hade hittat hit!, säger Yvonne Eriksson, ordförande i Vasselhyttans bygdegårdsförening, som tillsammans med medlemskamraterna börjar bli lite trötta.
– Det har varit en riktig rusch, de som har kommit hit har också fikat, pratat och umgåtts. Så det har varit en trevlig öppningsdag. Även om inte alla handlar så har de i alla fall varit in och tittat, tillägger Yvonne och fortsätter:
– Det är jättejättemånga återkommande, och det var en tjej idag som sa att hon tyckte det var så roligt att komma hit och att de bockat för det i almanackan. Det är många som kommer som man bara ser en eller två gånger om året, det är jätteroligt! Det måste vara kul för det är så mycket jobb, och alla önskemål från hantverkarna som vill stå där, och jag här, ler Yvonne.
Ett bord med gratisböcker till besökarna finns också framställt, där man kan välja ut ett eller några exemplar att plocka med sig hem.
– Då kan man se vissa komma tillbaka på torsdag, fredag och byta, även fast man inte behöver göra så. Så det är riktigt uppskattat!, tycker Yvonne.
Yvonne fortsätter berätta att de 29 utställarna bjuder på stor variation och en uppsjö av hantverk av alla dess slag.
– Det är hembakat, tavlor, honung, stickat, virkat och vävt. Det finns smycken och godis, ja, det är ett blandat utbud, jättekul! De kommer från allt emellan Ludvika, härnejden, Nora och Lindesberg. Vi pratade förut om hur många år vi hållit på, och kom fram till att det måste vara över 20, säkert närmare 25, men 20 plus i alla fall.
Men som det allt som oftast är inför sådana här stora arrangemang krävs en hel del förberedelser och engagemang, något som föreningen inte saknar.
– Det har varit ett riktigt pusslande. Vi har bakat i omgångar till caféet och lite till försäljningen. Det har ju blivit så viktigt med gluten och laktos, så där har vi försökt att uppdatera oss i år, så det finns något för alla, säger Yvonne.
Vasselhyttans Hantverksdagar har öppet i bygdegården mellan klockan 13-17 till och med 19 juli.
På fredagsmorgonen i förra veckan fick elever som klev på skolbussen i Bohr utanför Lindesberg ett oväntat besked under resan. Vid den sista hållplatsen informerade nämligen busschauffören om att det inte skulle gå någon buss hem igen och att eleverna behövde lösa detta på egen hand. Anledningen var på grund av ett vägarbete på sträckan. Nu riktar vårdnadshavaren Ann Skoglund skarp kritik mot hur bussbolaget hanterat ärendet.
– Jag blir skitförbannad, vi fick ingen information alls om detta! Som tur var hade min dotter med sig sin mobil och fick tag på mig, säger Ann Skoglund.
Skinkan ska griljeras, julklappar ska slås in, och sopor ska hämtas. Julafton är nämligen i år en helt vanlig arbetsdag för renhållningsarbetarna i Lindesbergs kommun, som jobbar ända fram till klockan 22.00. Detta har skapat stor frustration och besvikelse bland personalen som berörs.
– Enligt vårt nya kontrakt ska vi jobba alla dagar, så nu ska vi ut och störa julfriden för folk, säger en av renhållningsarbetarna som vill vara anonym.
Denna vecka blir det ingen fotokrönika – istället vill jag passa på att önska er alla en God Jul! /Sami Rahkonen
Under torsdagseftermiddagen hölls den officiella invigningen av det 40 ton tunga konstverket Fallen Rocks. Konstverket uppfördes i mitten av november i år vid Strandpromenaden bakom badhuset Energikällan och består av 39 stenar i olika bergarter och storlekar som tillsammans bildar en labyrint.
– Det är ett konstverk men även vår historia. Jag är otroligt stolt över att vi har fått konstverket till Lindesbergs kommun, sade kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M) innan han klippte det glittriga bandet.
Lördagen den 13 december dedikerade Wajih Daoud hela sin arbetsdag på Salong Diem i Lindesberg till Barncancerfonden. Ett initiativ som han genomförde för fjärde året i rad, och som under onsdagskvällen kommer uppmärksammas av TV4.
– Det känns roligt, men lite nervöst, skrattar Wajih.
Ikväll, den 17 december, genomför Manskören Harmoni sin årliga julkonsert tillsammans med Vox Cantare och Linde Symphonic Band i Lindeskolans Aula. I samband med detta tänder Lindesbergs Rotaryklubb cirka 350 marschaller som kommer lysa upp vägen från Lindeskolans Aula längs med strandpromenaden, som en del i deras insamling till det krigsdrabbade Ukraina.
– Vi tänder dem för alla människor i Ukraina som behöver vårt stöd, berättar Anders Svensson från Rotaryklubben.
För lite drygt en vecka sedan släpptes biljetterna till nästa års Caprice. Nu meddelar arrangören att det i stort sett är lapp på luckan – men att man kommer släppa nya platser inom kort.
– Det är naturligtvis jätteroligt! Det återstår endast ett 40-tal biljetter till vardera föreställning, berättar Mats Wedell, ordförande för Manskören Harmoni.
Fyra kulturskapare i Region Örebro län hyllades på fredagen för sina insatser under en högtidlig prisceremoni på Regionfullmäktiges sammanträde. En av dessa var Vedevågs filmskapare Malin Dahl från Backa Studios, som belönades med ett kulturstipendium på 20 000 kronor.
– Det är jättekul och väldigt ärofyllt, jag känner mig hedrad. Jag delar det här priset med min parhäst Johnny Wernersson, säger Malin Dahl vid prisceremonin.