Mormor försöker hålla jämna steg när Julia Thalberg provar på Bamsegympan. Foto: Jennie Larsson
Daniel Shirzad och Nadine Rackare hjälps åt med kamelen Leia. Agnes Lindberg 6 år från Frövi passar på att klappa. Foto: Jennie Larsson
I år var det fler utställande företag än tidigare. Foto: Jennie Larsson
Bamsegympan passade bra för barn med spring i benen. Foto: Jennie Larsson
Göran Stolpe, Oscar Thurin och Maja Löfsäter myser i kaninhörnan. Foto: Jennie Larsson
Både små och stora barn uppskattade hoppborgen. Foto: Jennie Larsson
Brandbilen uppskattades mycket av barnen. Foto: Jennie Larsson
Underhållning för stora och små när Ove Hoffner bjöd på teater. Foto: Jennie Larsson
Strålande familjedag i Frövi
Mormor försöker hålla jämna steg när Julia Thalberg provar på Bamsegympan. Foto: Jennie Larsson
Daniel Shirzad och Nadine Rackare hjälps åt med kamelen Leia. Agnes Lindberg 6 år från Frövi passar på att klappa. Foto: Jennie Larsson
I år var det fler utställande företag än tidigare. Foto: Jennie Larsson
Bamsegympan passade bra för barn med spring i benen. Foto: Jennie Larsson
Göran Stolpe, Oscar Thurin och Maja Löfsäter myser i kaninhörnan. Foto: Jennie Larsson
Både små och stora barn uppskattade hoppborgen. Foto: Jennie Larsson
Brandbilen uppskattades mycket av barnen. Foto: Jennie Larsson
Underhållning för stora och små när Ove Hoffner bjöd på teater. Foto: Jennie Larsson
Strålande familjedag i Frövi
Besökare möttes av strålande solsken när den uppskattade familjedagen i Frövi drog igång idag för andra året, här bjöds på allt från nyslungad honung till kamelmys vid stora idrottshallen i Frövi.
Det fanns något för alla idag på Frövis familjedag, som arrangerades av föreningar och företag i gemensamt nätverk för Frövi i samarbete med Lindesbergs kommun.
Alva Ahlström 7år från Lindesberg fick provsmaka nyslungad honung. Foto: Jennie Larsson
Bengt Lundin från Ervalla Biodlarförening bjöd besökarna på nyslungad honung, och upplyste om vilken viktig roll bin har i vårt ekosystem. -Bin har en enorm betydelse för polinering och all växtlighet, och idag passar vi på att visa upp föreningen och bjuda på honung. Det är kul att så många är nyfikna, säger Bengt.
Kusinerna Alva och Rasmus var ett par av de som fick provsmaka.
-Jag tyckte den nyslungade honungen var godare än den man brukar köpa på affären. Den är sötare och mer krämig förklarar Rasmus.
Nadine Rackare från Ervalla visade upp sin fina kamel Leia som verkade tycka om uppmärksamheten. -Barnen som har varit förbi här har varit väldigt modiga och matat med hö, Leia verkar väldigt hungrig idag, skrattar Nadine. -Det är andra gången som Leia är ute bland folk, senast var i Örebro under Musikhjälpen, berättar Nadine.
Plötsligt bryts sorlet från besökarna med ett högt ljubel. -Jaaa nummer sju!! är det någon som ropar. Det är Troja Linder 9 år som lyckats dra en vinstlott i lotteriet som Röda korset anordnat. Många små vinster ligger på ett bord och efter en lång stunds fundering väljer hon ut en liten vas som vinst.
Turtjejen Troja Linder drog en vinnarlott i Röda korsets lotteri. Foto: Jennie Larsson
Inger Hammarström som är ordförande i Frövis gymnastikförening passar på att uppmana alla som är intresserade av att ställa upp som ledare till gymnastiken att ta kontakt. – Tyvärr har vi inte kunnat ha någon gymnastik densista terminen, då vi saknar ledare, och det är så synd då det är så viktigt!
Den sockersöta kaninen ”Ville” fick många barn och vuxna att komma fram och klappa lite. Maja Löfsäter och Oscar Thurin Nilsson passar på att gosa lite. Göran Stolpe från Arboga är med för andra året och ställer ut sina olika sorters raskaniner. -Alla kaniner har stamtavla, och jag åker runt och tävla med dessa berättar Göran. Just nu ligger jag också 4:a i vad man kallar för SM i dessa samanhang.
Plötsligt töms området på barn och alla samlas framför scenen där Ove Hoffner drar igång med barnteater. Om det var vuxna eller barn som skrattade mest är svårt att avgöra.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
Benjamins minne är en hyllning till Benjamin Hejub, som gick bort i cancer 10 år gammal. Foto: Privat
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att hedra minnet av pojkarnas vän och lagkamrat som gick bort i cancer endast 10 år gammal.
– Det är viktigt för mig, och det här gör jag för Benjamin och för Barncancerfonden, säger Aleksander Lazarevic.
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges starkaste man. Dessutom håller man tävlingar med fina priser, gratis provträning samt en hel del annat.
– Vårt fokus är bra utrustning i en väldigt välanpassad miljö, säger Eddie Bergkvist.
Under måndagens sena timmar bjöds stora delar av landet på en mäktig uppvisning över himlavalvet, när norrskenets gröna skimmer dansade över skyarna. LindeNytt efterlyste läsarbilder, och vilken respons det blev! Av bilderna att döma kunde det färgsprakande fenomenet ses över hela kommunen, och även en bit utanför, och många var snabba med kameran.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.
Säsongspremiär för HockeyEttans nya struktur
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den...
Hundratals invånare anslöt till måndagens stora invigning av Idun vårdcentral i Storå, nu i privat regi med Mia Konradsson vid rodret. Tillsammans med hela personalstyrkan hälsade hon samtliga välkomna innan hon klippte det vita bandaget som idag fick agera band vid invigningen.
– Jag vill tacka för all hjälp vi har fått, och för förtroendet att vi får öppna en vårdcentral här, sade hon innan bandaget gick itu.
INSÄNDARE/DEBATT: Vi i Miljöpartiet de Gröna i Lindesbergs kommun har tagit del av utredningen om Vedevågs skola. Den visar fördelar och nackdelar med avveckling. Aspekter vid avveckling är enligt enkät bättre arbetsmiljö, elever får fler kompisar i samma åldrar, dock ökad oro för stökigare miljö, otrygghet, mindre individanpassning, samt minskad fritid pga. transporter för elever och vårdnadshavare.
29 september 2025 klockan 09:45 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är det äntligen klart. Storå vårdcentral öppnar igen. Under det nya namnet Idun vårdcentral bjuds alla in den 29 september kl. 14.30 till öppet hus för att se lokalerna, möta personalen och tillsammans fira att vårdcentralen är tillbaka.
26 september 2025 klockan 08:54 av
LindeNytt Redaktion Visa hela artikeln
Lindesbergs kommun gör nu en insats för att hjälpa de lokala företagen att hitta rätt kompetens. En förstudie inleds med syfte att kartlägga företagens behov genom intervjuer, och därigenom lägga grunden för en aktivitetsplan som ska främja tillväxt.
– Ingen kommun kan ensam lösa framtidens kompetensutmaningar. Det är i samarbetet med företagen vi hittar lösningarna – och med det jäklar anamma som finns här kan vi i det lilla skapa något riktigt storslaget, säger Zila Conejeros, enhetschef på arbetsmarknadsenheten i Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
Kvinna häktad misstänkt för mordbrand
Strax innan klockan 16 på torsdagen larmades polis och räddningstjänst till en adress i Rockhammar, strax söder om Lindesberg, där en villa brann...
Kalle Söderlund: Vad vill de?
INSÄNDARE/DEBATT: På kommunfullmäktige den 8 september skulle en viktigt fråga avgöras: Vedevågs skolas framtid. Vad hände egentligen med ...