Starkast bland Systembolagets lagervaror, med sina 68%, gör Valkyria Absinthe succé. Nyheten på starksprithyllan tillverkas i Stråssa av Sankta Annas Bränneri AB och intresset för produkten har varit överväldigande, berättar grundarna Göran Bäuerle och Henrik Larsson. -Vi har redan blivit kontaktade av en importör i Tyskland, så det lutar åt export ut i Europa tidigare än vi hade vågat hoppas på, berättar Göran.
Sankta Annas Bränneri i Stråssa är ingen storindustri direkt. Man tillverkar bara 50 liter åt gången av den gröna och mytomspunna spritdrycken ”absinthe”, vilket motsvarar 200 flaskor. Men ambitionerna är desto större och man vidhåller ett koncept som ger kvalitet och resultat därefter.
-Vi har satsat på att få fram en riktigt bra produkt, en noggrant förädlad dryck framställd av jättefina råvaror. Att vi hade lyckats med själva produkten, det visste vi redan innan lanseringen. Men att intresset skulle vara så här stort, det kom som en total överraskning, säger Göran.
Deras Valkyria Absinthe lanserades 1 december och under den veckan räknade man med att få leverera totalt 24 flaskor ut till butikerna i fem olika län i Mellansverige.
-Intresset visade sig mycket större än vi hade räknat med. Det gick ut totalt 176 flaskor under den veckan, berättar Göran.
Lagret skulle ha räckt i 3 månader, men gick alltså åt på en vecka.
-För oss var det naturligtvis jätteroligt, men det innebar att vi fick väldigt bråttom att göra nya råvarubeställningar och sätta igång en ny produktion mycket tidigare än väntat, skrattar Göran.
Absinthe har fått sin namn av malörten, på latin: Artemisia absinthium. Den tillverkas av ren sprit och en lång rad örter. Blandningen är naturligtvis hemlig, men som dryckens namn påpekar har malörten en central roll.
-Jag kan inte gärna avslöja receptet, ler Göran och fortsätter:
-Det är dock ingen hemlighet att följade fem örter finns med i vår absinthe: malört, anis, fänkål, stjärnanis och citronmeliss. Den gröna färgen får drycken av gröna blad från en annan ört, berättar Göran.
Absinthe var mäkta populärt i slutet av 1800-talet men förbjöds dock i början av 1900-talet, detta sedan en lång rad lögner och myter svärtat ner dess namn. På senare år har drycken återfått lite av den tidigare hedern och det var den trenden som fångade Göran Bäuerles och Henrik Larssons intresse.
-Vi såg en trend ute i Europa, att absinthen var på väg tillbaka. Drycken var ju enormt populär i slutet av 1800-talet och i början av 1900-talet, förhoppningsvis kommer den uppnå samma status igen, säger Göran.
Vid lanseringen fick man trots allt något av en bekräftelse på den trend man talar om. Och det dröjde inte lång tid innan en importör från Tyskland tog kontakt med dem.
-Det var lite lustigt. Vi hade just börjat prata om en framtida export, då ringer telefonen och en importör från Tyskland presenterar sig, ler Göran Bäuerle.
Sankta Annas Bränneri på nätet:
www.facebook.com/sanktaannasbranneri
En villabrand utbröt sent på fredagseftermiddagen i området Granlidenplan i Guldsmedshyttan.
– En man i 70-årsåldern är avförd med ambulans för kontroll, jag har inga uppgifter som säger att han skall vara allvarligt skadad, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Under sina 10 år som gymnasiechef på Lindeskolan, har Staffan Hörnberg minst sagt gjort ett stort avtryck hos eleverna. Det numera ikoniska uttrycket ”Lindeskolan äger” myntade han, vilket nu är en självklarhet hos alla på skolan. Att Hörnberg nu gör sin sista termin är en stor förlust för skolan, menar representanter från elevkåren.
– Den personen som har haft störst inflytande för den här familjära känslan är ju Staffan, han är ändå högst uppsatt men tar sig alltid tid för eleverna, säger Daniel Flodstrom, elevkårens ordförande.
Efter 14 år som kulturarbetare i Lindesbergs kommun lämnar den välkända kulturprofilen Sara Sporre sin tjänst för nya utmaningar som kulturutvecklare i hemstaden Nora. Under åren har hon varit en drivande kultursekreterare och hållit i mängder av kulturprojekt i kommunen, såsom Vinterspår, nationaldagsfirandet och mycket mer.
– Det känns lite sorgligt, lite overkligt men också spännande att få göra något nytt – att få möta nya människor och en ny plats, säger Sara Sporre.
Under måndagens sammanträde i kommunstyrelsen lade Moderaterna fram ett förslag om att minska den politiska organisationen i kommunfullmäktige från 45 ledamöter och 29 ersättare till 41 ledamöter och 27 ersättare. Förslaget fick dock inte gehör från något annat parti.
– Kostnaden är inte det primära, det handlar om några tusenlappar, men signalvärdet att vi också utvecklar och anpassar den politiska organisationen enligt den övriga förändringen och utvecklingen vi ser i kommunen och Sverige, förklarar Tomas Klockars
Under två dagar i början av januari träffades Lindesbergs kommun och representanter från näringslivet för att inleda det nya året med ett närmare samarbete. Genom grupparbeten, diskussioner, Mentimeterfrågor och SWOT-analys kunde man tillsammans bland annat kartlägga vilka frågor som anses vara viktigast för kommunens utveckling samt vilka styrkor och svagheter man ser kopplade till kommunens framtid i relation till näringslivet. Nu redovisar Lindesbergs kommun dokumentationen från dagarna.
Sedan det beslutades att avfallsanläggningen i Södra Måle skulle avslutas och sluttäckas har Lindesbergs kommun försökt hitta en ny, mer stadsnära, plats för den återvinningscentral som ska ersätta den gamla. Flera platser har undersökts och pekats ut som förslag, men den mest lämpliga anser man nu vara belägen mellan R50 och R68. Imorgon, tisdag ska kommunstyrelsen fatta beslut om planbesked för att kunna upprätta en ny detaljplan för området.
Under den gångna veckan har Lindesbergs kommun fått kännedom om att obehöriga personer utger sig för att vara personal från hemtjänsten, detta skriver man på sin hemsida.
– Fråga alltid efter legitimation om du känner dig det minsta osäker, skriver man.
Pengar avsedda för barn och ungdomars aktiviteter, går nu istället till onödiga utgifter som en direkt konsekvens av de inbrott som drabbat föreningen Fellingsbro Frövi IK den senaste tiden.
– Det är inte vi vuxna som drabbas, utan det är barnen eftersom pengarna nu måste gå till reparationer istället för till verksamheten, berättar Esther de Haan, som är starkt engagerad i föreningen.