Starkast bland Systembolagets lagervaror, med sina 68%, gör Valkyria Absinthe succé. Nyheten på starksprithyllan tillverkas i Stråssa av Sankta Annas Bränneri AB och intresset för produkten har varit överväldigande, berättar grundarna Göran Bäuerle och Henrik Larsson. -Vi har redan blivit kontaktade av en importör i Tyskland, så det lutar åt export ut i Europa tidigare än vi hade vågat hoppas på, berättar Göran.
Sankta Annas Bränneri i Stråssa är ingen storindustri direkt. Man tillverkar bara 50 liter åt gången av den gröna och mytomspunna spritdrycken ”absinthe”, vilket motsvarar 200 flaskor. Men ambitionerna är desto större och man vidhåller ett koncept som ger kvalitet och resultat därefter.
-Vi har satsat på att få fram en riktigt bra produkt, en noggrant förädlad dryck framställd av jättefina råvaror. Att vi hade lyckats med själva produkten, det visste vi redan innan lanseringen. Men att intresset skulle vara så här stort, det kom som en total överraskning, säger Göran.
Deras Valkyria Absinthe lanserades 1 december och under den veckan räknade man med att få leverera totalt 24 flaskor ut till butikerna i fem olika län i Mellansverige.
-Intresset visade sig mycket större än vi hade räknat med. Det gick ut totalt 176 flaskor under den veckan, berättar Göran.
Lagret skulle ha räckt i 3 månader, men gick alltså åt på en vecka.
-För oss var det naturligtvis jätteroligt, men det innebar att vi fick väldigt bråttom att göra nya råvarubeställningar och sätta igång en ny produktion mycket tidigare än väntat, skrattar Göran.
Absinthe har fått sin namn av malörten, på latin: Artemisia absinthium. Den tillverkas av ren sprit och en lång rad örter. Blandningen är naturligtvis hemlig, men som dryckens namn påpekar har malörten en central roll.
-Jag kan inte gärna avslöja receptet, ler Göran och fortsätter:
-Det är dock ingen hemlighet att följade fem örter finns med i vår absinthe: malört, anis, fänkål, stjärnanis och citronmeliss. Den gröna färgen får drycken av gröna blad från en annan ört, berättar Göran.
Absinthe var mäkta populärt i slutet av 1800-talet men förbjöds dock i början av 1900-talet, detta sedan en lång rad lögner och myter svärtat ner dess namn. På senare år har drycken återfått lite av den tidigare hedern och det var den trenden som fångade Göran Bäuerles och Henrik Larssons intresse.
-Vi såg en trend ute i Europa, att absinthen var på väg tillbaka. Drycken var ju enormt populär i slutet av 1800-talet och i början av 1900-talet, förhoppningsvis kommer den uppnå samma status igen, säger Göran.
Vid lanseringen fick man trots allt något av en bekräftelse på den trend man talar om. Och det dröjde inte lång tid innan en importör från Tyskland tog kontakt med dem.
-Det var lite lustigt. Vi hade just börjat prata om en framtida export, då ringer telefonen och en importör från Tyskland presenterar sig, ler Göran Bäuerle.
Sankta Annas Bränneri på nätet:
www.facebook.com/sanktaannasbranneri
Vid upprepade tillfällen har kortläsaren vid Storå bibliotek utsatts för skadegörelse. Efter den senaste incidenten, som inträffade i slutet av förra året, har man därför hållit stängt för Meröppet i väntan på att införa kameraövervakning. Nu flaggar man för att man kommer att behöva hålla stängt även över sommaren, men förhoppningen är att man ska kunna öppna igen till hösten.
– Det är inte hållbart att vi sätter upp en ny kortläsare och sedan blir den sönderslagen efter en vecka, förklarar Oskar Larsson, bibliotekarie.
Skolavslutningen är precis avklarad och nu väntar ett långt sommarlov för Lindesbergs kommuns barn och ungdomar. Under tisdagen var det många som passade på att kicka igång sommarlovskänslan med kommunens lovaktiviteter vid Fröjevi Idrottsplats i Frövi. När LindeNytt kommer på besök möts vi av ett strålande väder och en härlig stämning fylld av stoj och skratt.
Fredagens stora studentfirande på Lindeskolan bjöd givetvis på glädje, eufori och hög stämning. Men det fanns också ett sting av sorg i allt det glada och festliga. Fredagens student var inte bara sista dagen med gänget för studenterna, det var även gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista framträdande i sin högt uppskattade yrkesroll, då han nu går i pension.
En dag fylld av traditioner och glädje väntar runt hörnet. Dans kring midsommarstången, lekar och andra festligheter står på programmet när årets traditionsenliga midsommarfiranden i Lindesbergs kommun äger rum på fredag den 19 juni. LindeNytt har samlat information om de många firandena för att guida invånarna till festligheterna.
FOTOKRÖNIKA: Under denna vecka har jag varit på jakt efter en specifik fågelart. Det är nämligen så att jag den senaste tiden har lagt märke till att fler och fler individer av just denna fågelart äntligen har anlänt till ett somrigt Sverige.
Storåskolans skolavslutning i Guldsmedshyttans kyrka fick i år en extra festlig inramning, då Barn- och utbildningsnämndens ordförande, Lillemor Bodman, delade ut årets pedagogiska pris till en mycket överraskad teknik- och textilslöjdlärare vid namn Nicola Hedlund. Under rungande applåder och hejarop från elever, personal och föräldrar fick Nicola ta emot prischecken om 25 000 kronor.
På tisdagsförmiddagen upptäcktes att speedwayföreningen Linde MSK hade haft ovälkommet besök vid sin anläggning i Lindesberg. Gärningspersonerna har på ett mycket brutalt sätt slitit upp bommar vid både infarter och flera byggnader, vilket orsakat omfattande skador.
– Vi arbetar ideellt, underhåller och fixar för att hålla anläggningen i ordning och satsa på ungdomarna. Sedan händer det här, suckar Casimier Nilsson, ordförande i Linde MSK.
På Norrtullstorget i Lindesberg invigs söndagen den 14 juni klockan 11.00 konstnärsduon Perman K. Bäckströms installation. Verket ”Imaginary Spaces – Myscenium” tar avstamp i skogens mycel – det osynliga nätverk av trådar som binder samman träd – och ställer frågan: Vad är det som binder oss samman i staden och i samhället? Installationen är en del av OpenArt Links 2026.