Starkast bland Systembolagets lagervaror, med sina 68%, gör Valkyria Absinthe succé. Nyheten på starksprithyllan tillverkas i Stråssa av Sankta Annas Bränneri AB och intresset för produkten har varit överväldigande, berättar grundarna Göran Bäuerle och Henrik Larsson. -Vi har redan blivit kontaktade av en importör i Tyskland, så det lutar åt export ut i Europa tidigare än vi hade vågat hoppas på, berättar Göran.
Sankta Annas Bränneri i Stråssa är ingen storindustri direkt. Man tillverkar bara 50 liter åt gången av den gröna och mytomspunna spritdrycken ”absinthe”, vilket motsvarar 200 flaskor. Men ambitionerna är desto större och man vidhåller ett koncept som ger kvalitet och resultat därefter.
-Vi har satsat på att få fram en riktigt bra produkt, en noggrant förädlad dryck framställd av jättefina råvaror. Att vi hade lyckats med själva produkten, det visste vi redan innan lanseringen. Men att intresset skulle vara så här stort, det kom som en total överraskning, säger Göran.
Deras Valkyria Absinthe lanserades 1 december och under den veckan räknade man med att få leverera totalt 24 flaskor ut till butikerna i fem olika län i Mellansverige.
-Intresset visade sig mycket större än vi hade räknat med. Det gick ut totalt 176 flaskor under den veckan, berättar Göran.
Lagret skulle ha räckt i 3 månader, men gick alltså åt på en vecka.
-För oss var det naturligtvis jätteroligt, men det innebar att vi fick väldigt bråttom att göra nya råvarubeställningar och sätta igång en ny produktion mycket tidigare än väntat, skrattar Göran.
Absinthe har fått sin namn av malörten, på latin: Artemisia absinthium. Den tillverkas av ren sprit och en lång rad örter. Blandningen är naturligtvis hemlig, men som dryckens namn påpekar har malörten en central roll.
-Jag kan inte gärna avslöja receptet, ler Göran och fortsätter:
-Det är dock ingen hemlighet att följade fem örter finns med i vår absinthe: malört, anis, fänkål, stjärnanis och citronmeliss. Den gröna färgen får drycken av gröna blad från en annan ört, berättar Göran.
Absinthe var mäkta populärt i slutet av 1800-talet men förbjöds dock i början av 1900-talet, detta sedan en lång rad lögner och myter svärtat ner dess namn. På senare år har drycken återfått lite av den tidigare hedern och det var den trenden som fångade Göran Bäuerles och Henrik Larssons intresse.
-Vi såg en trend ute i Europa, att absinthen var på väg tillbaka. Drycken var ju enormt populär i slutet av 1800-talet och i början av 1900-talet, förhoppningsvis kommer den uppnå samma status igen, säger Göran.
Vid lanseringen fick man trots allt något av en bekräftelse på den trend man talar om. Och det dröjde inte lång tid innan en importör från Tyskland tog kontakt med dem.
-Det var lite lustigt. Vi hade just börjat prata om en framtida export, då ringer telefonen och en importör från Tyskland presenterar sig, ler Göran Bäuerle.
Sankta Annas Bränneri på nätet:
www.facebook.com/sanktaannasbranneri
För bara två månader sedan var arenarestaurangen bara ett tomt skal, nu är den nyrenoverad, fylld med nya upplevelser, redo att ta emot sina första gäster. På fredagskvällen är det premiäröppning för Main Event i Lindesberg.
– Det känns bra, hela helgen är vi fullbokade, säger Jesper Johansson glatt.
I denna veckas fotokrönika tänkte jag skriva och visa lite bilder från ett efterlängtat möte som jag fick ute i skogen för ett tag sedan, men först till någonting mindre roligt. För några dagar sedan så läste jag något väldigt tragiskt och oroväckande. Var femte år uppdateras rödlistan, en lista som visar fågelarters risk att dö ut i landet, nu finns ett nytt och uppdaterat förslag för rödlistan och för mig som älskar fåglar och speciellt ugglor så blir jag bara ledsen och arg. I Sverige är ugglor hårt drabbade. Två arter av ugglor, fjälluggla och tornuggla, klassas nu som utdöda i Sverige. Ytterligare tre arter ugglor, hökuggla, pärluggla och hornuggla får sämre status. Minskad gnagartillgång i ett varmare klimat är två viktiga orsaker.
För ungefär två år sedan öppnade Gantulga Bat-Ulzii sin japanska sushirestaurang, Nagomi, i Lindesberg. Sedan dess har kundkretsen ständigt ökat, och man kände att lokalen började bli för liten. Imorgon fredag öppnar man i sin helt nyrenoverade lokal, bara ett stenkast bort från den gamla.
– Det blir roligt, det är mycket jobb, men det blir bra, säger Gantulga.
Stämningen är varm och välkomnande på Hillstreet – det skrattas och kramas. På bänken står en kaka redo att skäras upp och kaffebryggaren ger ifrån sig de sista slurpande ljuden – ett tydligt tecken på att kvällens språkcafé snart ska börja. Snart diskuteras allt mellan himmel och jord. Hur har helgen varit? Händer det något roligt i veckan? Heter det en eller ett Silviakaka?
– Det är inte bara för dem som vill lära sig svenska, utan för alla som vill träffa människor, umgås och kanske hitta nya vänner, förklarar initiativtagaren Anwar Ghoubari från Wemake.
Under söndagen gick Noraborna till valurnorna för att avlägga sin röst på hur man ställer sig i frågan om vindkraftsetableing i Älgfallet. Utfallet blev ett solklart nej, med 61 procent av rösterna. Frågan ska nu vidare till kommunfullmäktige.
Med knappt två veckor kvar till inspelningen av Strålande Jul i Lindesberg arena, meddelar Lindesbergs kommun att man fått stuva om i artistuppställningen. Den forne mellovinnaren John Lundvik ersätts av en annan mellovinnare, Martin Stenmarck.
– John Lundvik har dessvärre fått förhinder, vi vet inte riktigt vad som har hänt, men Martin Stenmarck ersätter honom, berättar kommundirektör Henrik Arenvang.
En butik i Gusselby har under natten till söndag utsatts för en stöld av hästsadlar. Enligt polisen har en eller flera gärningspersoner tagit sig in i butiken genom att krossa ett fönster.
– I nuläget finns det ingen misstänkt, vi har varit på plats och genomfört en teknisk undersökning, kommenterar Lars Hedelin, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Strax före klockan åtta på fredagsmorgonen larmades räddningstjänsten ut till en befarad villabrand utanför Lindesberg. Väl på plats kunde man snart konstatera att det inte rörde sig om någon brand – utan ett väderfenomen.