Numera finns en möjlighet att själv anlita en sotare som ska sota pannan. Men i Lindesberg har inte någon fastighetsägare valt det alternativet och i resten av länet är det endast en handfull fastighetsägare som fixat alternativa sotare. En orsak kan vara blankettkrångel och höga utbildningskrav.- Man måste ansöka hos oss om att få en alternativ sotare till den vi har avtal med , förklarar Ulf Smedberg, vice brandchef på Nerikes brandkår. För att få godkänt måste din sotare ha gått en 20 veckors utbildning hos MSB vilket förstås har att göra med säkerheten.
För drygt ett år sedan kom en dom i förvaltningsrätten som gav privatpersoner rätt att själva anlita en sotare. Men man måste ansöka hos brandkåren om godkännande och dessutom skicka in intyg att sotaren har godkänd utbildning. Endast fem fastighetsägare i hela länet har utnyttjat möjligheten.
– Det svaga intresset handlar nog också om pengar, tror Ulf Smedberg. Våra sotare har ett effektivt upplägg med många sotningar per dag inom samma område, vilket håller nere priset. Därför kan det vara svårt att konkurrera prismässigt med oss. Men det kan ju förändras när det blir fler sotare som jobbar aktivt med att etablera sig.
Brandkårens avtal med olika sotarmästare i länet sträcker långt tillbaka i tiden och bygger på traditioner och gamla anor. Förr om åren skrevs livstidslånga avtal med sotarmästarna som avslutas då personen går i pension. I Linde och i Örebro har sotarmästarna sådana avtal. Eftersom brandskyddet inte omfattas av Lagen om offentlig upphandling var det också vanligt att brandkåren utsåg en sotarmästare, utan upphandling, och skrev avtal.
– Idag ser vi det på ett annat sätt, säger Ulf Smedberg. I takt med att avtalen går ut så gör man upphandlingsförfrågningar och skriver kortare avtal på 4-5 år.
Brandkårens särställning och myndighetsutövning inom brandskydd är relativt unik. Det är få myndigheter som får skicka en så kallad budlapp och med den påtala när myndigheten ska komma hem till en enskild individ och utföra en inspektion. Brandkåren har också rätt att tillkalla polis om man inte blir insläppta.
– Vi har blivit mer måna om kunderna och får väldigt få klagomål faktiskt, säger Ulf Smedberg. De gånger klagomål kommer in till oss så tar vi dem på allvar och för en dialog med aktuell sotarmästare.
Ulf Smedberg är inte riktigt nöjd med förvaltningsrättens utslag som ger enskilda möjligheten att anlita egen sotare.
– Det här är ett mellanläge som inte gynnar vare sig brandkåren eller den enskilda fastighetsägaren, menar Ulf Smedberg. Brandkåren är fast i sina avtal och regler medan den konkurrerande sotare kan ragga kunder genom låga priser och marknadsföring. Det bästa vore om lagen skrevs om så att sotningen blir helt avreglerat eller att man återgår till att endast brandkåren utser sotarna.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
INSÄNDARE: Årets kvalitetsdagar för barn- och utbildningsnämnden har nyligen varit. Det är ett tillfälle för nämnden att få information och samtala med rektorer i förskola, grundskola och gymnasieskola. Det som är det bästa med dessa dagar är bekräftelsen vi får på att vi har en otroligt högkvalitativ utbildning i Lindesbergs kommun.
I oktober 2025 upptäcktes ett hotfullt budskap klottrat på en av väggarna på Lindbackaskolan i Lindesberg. Skolledningen fick då skarp kritik från vårdnadshavare då ingen information gick ut förrän flera timmar senare. Under tisdagen upptäcktes ett nytt hot, skrivet på en bänk i ett klassrum. Ett dygn senare är ingen polisanmälan gjord, och ingen information har gått ut till vårdnadshavare.
– Vi har inget förtroende för skolledningen längre, det här är riktigt illa, säger en förälder till LindeNytt.
Efter mötet med föreningarna som huserar i Sandströms står det klart att de inte ser någon möjlighet att ta över driften av fastigheten. Man fattade därför ett gemensamt beslut att undersöka möjligheten att föreningshuset kan övergå i det kommunala fastighetsbolaget FALAB:s regi.
– Det första är att vi tar en dialog med vårt kommunala bolag om de kan ta över ägandet och rusta upp fastigheten. Frågan är då vad en eventuell hyra skulle kunna bli, säger Conny Ärlerud, tillväxtnämndens ordförande.
I lördags gästade Jon Henrik Fjällgren Lindeskolans aula och bjöd publiken på en härlig kväll fylld av jojk, berättelser och stark närvaro. Konserten blev en hyllning till både samisk kultur och natur – stämningen var på topp och publiken klappade med i musiken. LindeNytt var på plats för att fånga atmosfären på bild.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.