Numera finns en möjlighet att själv anlita en sotare som ska sota pannan. Men i Lindesberg har inte någon fastighetsägare valt det alternativet och i resten av länet är det endast en handfull fastighetsägare som fixat alternativa sotare. En orsak kan vara blankettkrångel och höga utbildningskrav.- Man måste ansöka hos oss om att få en alternativ sotare till den vi har avtal med , förklarar Ulf Smedberg, vice brandchef på Nerikes brandkår. För att få godkänt måste din sotare ha gått en 20 veckors utbildning hos MSB vilket förstås har att göra med säkerheten.
För drygt ett år sedan kom en dom i förvaltningsrätten som gav privatpersoner rätt att själva anlita en sotare. Men man måste ansöka hos brandkåren om godkännande och dessutom skicka in intyg att sotaren har godkänd utbildning. Endast fem fastighetsägare i hela länet har utnyttjat möjligheten.
– Det svaga intresset handlar nog också om pengar, tror Ulf Smedberg. Våra sotare har ett effektivt upplägg med många sotningar per dag inom samma område, vilket håller nere priset. Därför kan det vara svårt att konkurrera prismässigt med oss. Men det kan ju förändras när det blir fler sotare som jobbar aktivt med att etablera sig.
Brandkårens avtal med olika sotarmästare i länet sträcker långt tillbaka i tiden och bygger på traditioner och gamla anor. Förr om åren skrevs livstidslånga avtal med sotarmästarna som avslutas då personen går i pension. I Linde och i Örebro har sotarmästarna sådana avtal. Eftersom brandskyddet inte omfattas av Lagen om offentlig upphandling var det också vanligt att brandkåren utsåg en sotarmästare, utan upphandling, och skrev avtal.
– Idag ser vi det på ett annat sätt, säger Ulf Smedberg. I takt med att avtalen går ut så gör man upphandlingsförfrågningar och skriver kortare avtal på 4-5 år.
Brandkårens särställning och myndighetsutövning inom brandskydd är relativt unik. Det är få myndigheter som får skicka en så kallad budlapp och med den påtala när myndigheten ska komma hem till en enskild individ och utföra en inspektion. Brandkåren har också rätt att tillkalla polis om man inte blir insläppta.
– Vi har blivit mer måna om kunderna och får väldigt få klagomål faktiskt, säger Ulf Smedberg. De gånger klagomål kommer in till oss så tar vi dem på allvar och för en dialog med aktuell sotarmästare.
Ulf Smedberg är inte riktigt nöjd med förvaltningsrättens utslag som ger enskilda möjligheten att anlita egen sotare.
– Det här är ett mellanläge som inte gynnar vare sig brandkåren eller den enskilda fastighetsägaren, menar Ulf Smedberg. Brandkåren är fast i sina avtal och regler medan den konkurrerande sotare kan ragga kunder genom låga priser och marknadsföring. Det bästa vore om lagen skrevs om så att sotningen blir helt avreglerat eller att man återgår till att endast brandkåren utser sotarna.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
På torsdagen försattes krogen Brasserie All In i Lindesberg i konkurs efter att ha lämnat in en egen konkursansökan till Örebro tingsrätt. Konkursförvaltaren Robert Asplund förklarar att högsta prioritet nu är att säkerställa att de anställda får den lön de har rätt till, samtidigt som verksamhetens skulder och tillgångar kartläggs.
– I det här fallet skulle de ha fått lön under gårdagen, men den har de inte fått. Därför är det högsta prioritet för oss att ta ställning till de frågorna, säger Robert Asplund.
Med sommaren i Lindesberg så har också litteraturen hittat ut i plusgraderna. Torsdagsförmiddagen bjöd på premiären av ”Sommarsaga på torget”, en timmes sagostund för barn som arrangeras av Lindesbergs Bibliotek. Varje torsdag vid 11-tiden under sommaren så kommer bibliotekarierna Kristina Blom Schäfer och Ann Lund att anordna en sagostund under trädet på Norrtullstorget.
– Det här är första gången som vi har ett utomhusarrangemang som är på ett och samma ställe.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.
Onsdag den 17 juni slår Siggebohyttans bergsmansgård upp dörrarna för en ny sommarsäsong fylld med musik och aktiviteter. På programmet står barndagar med teman som slöjd och arkeologi, och på logen blir det både klassisk musik, fartfylld folkmusik och dans.