INSÄNDARE/DEBATT: Du som bor i Örebro län ska vara trygg med att du får vård av hög kvalité när du behöver det. Vården på våra sjukhus håller hög medicinsk kvalité. Sjukhusen är också väldigt uppskattade av invånarna i vårt län. När förtroendet för vården på sjukhusen i Sverige mäts rankas våra tre sjukhus högst i landet. Jag är både tacksam och stolt över det fantastiska arbete som medarbetarna utför.
Däremot har sjukvården i vårt län under lång tid dragits med två stora bekymmer. 2014 var vi bland de sämsta i landet på att erbjuda vård i tid. Samtidigt drogs sjukhusen med stora ekonomiska utmaningar, till exempel fanns samtliga tre sjukhus över listan på de tio sjukhus som var dyrast per genomförd åtgärd. Den situationen var självklart varken hållbar eller acceptabel.
Som en åtgärd av flera beslutade en enig landstingsstyrelse att förändra sjukvårdens organisation. Länet delades upp i geografiska närsjukvårdsområden för den nära vården och flera kliniker slogs samma till gemensamma länskliniker. Resultatet av omorganisationen är tydligt. Antal operationer har ökat med drygt 5 000, planerade besök i specialistvården ökat med cirka 10 000 och specialistvården tar i dag emot drygt 5 000 fler akuta besök per år. Det gör att Örebro län inte längre har de längsta väntetiderna utan placerar sig i mitten av landets landsting. Det är bra men vi måste för de väntande patienternas skull fortsätta förbättra oss.
En så stor organisatorisk förändring tar tid att genomföra och innebär att det också det kan uppstå oönskade effekter.
Jag har därför gett regionförvaltningen i uppdrag att ta fram ett förslag på utredningsdirektiv för att göra en omfattande utvärdering och översyn av den nuvarande organisationen. Utredningen ska ta hänsyn till de behov och förändringar vi ser de kommande åren. Förändringar som innebär en ökad efterfrågan av vård, inte minst på grund av att vi blir fler invånare i länet och att antalet äldre växer snabbt. I arbetet ska även kompetensförsörjning, ett aktivt och närvarande ledarskap, omvandlingen till mer nära vård, digitalisering och ekonomi beaktas. Arbete ska ske i nära samverkan med medarbetarna i hälso- och sjukvården. Utan deras engagemang och kompetens kan vården aldrig bli tillräckligt bra.
En förändring som genomförs redan nu är att patienter som drabbas av till exempel höftledsfrakturer i den norra delen av Örebro län ska behandlas i Lindesberg och inte köras till Karlskoga. Det är bra för patienterna och minskar behovet av ambulanstransporter.
Vi socialdemokrater prioriterar en god vård i hela länet istället för privatiseringar och skattesänkningar.
Andreas Svahn
Regionstyrelsens ordförande (S)
Tidigare på lördagen kunde LindeNytt rapportera att flera bilar fått skador i en brand på en parkering i centrala Lindesberg. Kort efter att insatsen avslutats, larmades räddningstjänsten tillbaka till samma adress. En ny brand hade upptäckts.
På lördagen larmades räddningstjänst och polis till Bytesgatan i centrala Lindesberg där en bil börjat brinna på en parkeringsplats. Branden skall dessutom ha spridit sig till övriga bilar på parkeringen som har fått skador.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Tisdag 21 april är det dags för den årliga föreställningen signerad Lindesbergs stjärnor. I år gör de sin egen färgsprakande tolkning av det populära underhållningsprogrammet ”På spåret”. Programledarna Kristian Luuk, spelad av Maja Lundin, och Fredrik Lindström, spelad av Björn Holmberg, drar igång årets Vårshow med den klassiska frasen: Vart är vi på väg? Nu kör vi!
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På tisdagseftermiddagen inträffade en olycka i Fellingsbro, där en skolbuss med ett tiotal barn ombord, körde in i en byggnad. Inga barn skadades fysiskt, men flera upplevde händelsen som mycket obehaglig. Trots kollisionen larmades dock varken polis eller räddningstjänst till platsen, och ansvariga på barn- och utbildningsförvaltningen fick information om händelsen från eleverna. Nu är en utredning startad, och busschauffören är tagen ur tjänst.
FOTOKRÖNIKA: Veckans fotokrönika återspeglar ett besök i naturreservatet Kvarnbäcken-Lerkesån utanför Nora.