Han ligger bakom de spektakulära björnmaskerna som bars av bandet Teddybears, mumintrollens masker från SVT:s julkalender och marionettdockorna i Ingmar Bergmans film Fanny och Alexander. I årets stora utställning på Frövifors Pappersbruksmuseum får besökare kliva in i ingen mindre än dockmakaren Arne Högsanders fantasifulla värld. De som besöker vernissagen lördagen den 14 juni får dessutom möjlighet att träffa Arne Högsander själv, då han är på plats för att inviga utställningen.
– Det blir en fantastisk utställning, och det känns verkligen som en ära att få visa upp hans verk hos oss, säger Mikael Tiderman, museichef på Frövifors Pappersbruksmuseum.
Arne Högsander började sin karriär på Marionetteatern i Stockholm i slutet av 1950-talet, där han både spelade och skapade dockor och masker. Tjugo år senare startade han, tillsammans med några kollegor, ateljén Papjémasjéfabriken på Kvarngatan i Stockholm. Med papier-maché som sitt främsta material har Högsander skapat fantastiska dockor och masker som synts i tv, teater och opera i över ett halvt sekel.

Under åren har han samarbetat med profiler som Allan Edwall och Staffan Westerberg, och hans masker har burits av både skådespelare och musiker. Några av hans mest kända verk är kanske just björnmaskerna för musikgruppen Teddybears och marionettdockorna från Fanny och Alexander. En av dessa masker, tillsammans med flera av marionettdockorna, kommer snart att visas på Frövifors Pappersbruksmuseum i samband med invigningen av årets stora papperskonstutställning: Arne Högsander – Papier-maché, dockor, masker och minnen.
– Arne Högsander är en mycket betydelsefull profil inom sitt yrkesområde. Det är ovanligt och väldigt speciellt att vara dockmakare och maskmakare. Det blir en fantastisk utställning, och det känns verkligen som en ära att få visa upp hans verk hos oss, säger Mikael Tiderman.
Just nu pågår arbetet med att hänga upp Arne Högsanders verk på museet. Vernissagen hålls lördagen den 14 juni kl. 11.00–14.00. Här kommer det att finnas marionettdockor och masker från många olika föreställningar.
– Det är så fascinerande när man hänger upp de här maskerna – det är verkligen otroliga skulpturer. Jag brukar säga, som jag sagt många gånger tidigare: Det här fantastiska materialet, papper, kan användas på så många olika sätt. Uttrycken kan bli så kraftfulla – ibland ser det snarare ut som marmorskulpturer. Det är otroligt häftiga saker han har gjort, säger Mikael.

I utställningen får besökarna kliva in i Arne Högsanders fantasifulla värld och ta del av processen bakom hans dockor och masker. Utöver hans verk visas även fotografier tagna av hans fru, Eva Högsander, samt fotograf Klara G. Tillsammans med Arnes egna ord bjuder utställningen på glimtar ur hans liv och karriär som dockmakare.
– Arnes fru har följt honom genom livet och tagit många fina fotografier på honom. Vi visar också bilder tagna av Eva G., som dokumenterat mycket på senare tid. Vi försöker skapa känslan av att kliva in i Arnes ateljé – och då passar fotografierna från just den miljön väldigt bra, berättar Mikael.

Till toner av Frövifors Musikkår invigs utställningen lördagen den 14 juni kl. 11.00. Därefter kommer den att vara öppen för allmänheten från den 18 juni till den 31 oktober.
– Det känns väldigt speciellt och roligt att få visa Arnes verk. Snart öppnar vi dörrarna för sommarsäsongen och låter våra besökare ta del av den här unika utställningen. Vi kommer att ha öppet onsdag till lördag hela sommaren. Vi lägger ner så mycket tid och hjärta i våra utställningar, så vi vill verkligen att så många som möjligt ska kunna ta del av det här, avslutar Mikael.
Här hittar du mer information om utställningen.