INSÄNDARE/DEBATT: I Lindesbergs grundskolor och i många andra kommuner talas det ofta om inkludering och likvärdighet. Det är viktiga principer med det får aldrig bli ett alibi för att inte möta varje barns faktiska behov. Just nu är risken stor att vi sviker en grupp som kan vara avgörande för vårt samhälles framtid, de särbegåvade barnen med autism.
Sverige står inför enorma utmaningar, vi behöver fler forskare, ingenjörer och innovatörer för att klara klimatomställning, teknikutveckling samt en konkurrenskraftig ekonomi. Samtidigt sitter det i våra klassrum barn vars potential är just detta, men som istället blir understimulerade, missförstådda och i värsta fall utestängda från sin egna utbildning.
Problemet är dubbelt och ena sidan fastnar skolans fokus på funktionsnedsättning och andra sidan jämnas undervisningen ut efter den generella kunskapsnivån i gruppen. Resultatet blir att dessa barn inte får det de faktiskt behöver för att växa i kunskap. För många av dessa barn leder det till psykisk ohälsa, skolfrånvaro och det kan i förlängningen driva barn in i utanförskap, missbruk alternativt kriminalitet. Det är ett enormt slöseri med både mänskligt kapital samt samhällsresurser.
Liberalerna har länge stått upp för principen att varje barn har rätt att bli sedd, stimulerad och utmanad i skolan. För oss är det inte en fråga om lyx eller elitism utan det är en fråga om jämlikhet. Barn med autism kan både behöva stöd för sina svårigheter och samtidigt behöva stimulans för sina styrkor. Skolan måste klara båda delarna samtidigt.
Därför behövs mer resurser direkt till lärarna, det handlar om mindre elevgrupper, mer tid för planering och fortbildning samt ett starkare stöd i klassrummet. Lärarna måste ges både verktyg och förutsättningar att undervisa barn med mycket olika behov, annars är det de mest sårbara och de mest begåvade barnen som förlorar på det i längden.
Att investera i lärarnas kompetens och arbetsvillkor är att investera i framtid. Att investera i de särbegåvade barnen med autism är att investera i Sveriges framtid. Frågan vi måste ställa oss är därför, har vi råd att låta bli?
Malena Reynolds (L)
Liberalerna Lindesberg
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Nu har påsken gjort ett färgstarkt avtryck i det allmänna rummet: harar, ägg och påskkärringar har tagit plats på flera håll i Lindesbergs kommun. I år har det även tillkommit ett helt nytt inslag: en stor korg med färgglada ägg, som har placerats i rondellen vid Lidl. Som vanligt är det fritids- och anläggningsenhetens medarbetare som med stort engagemang, kreativitet och små medel sprider påskglädje.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Under helgen uppmärksammade medier en intern aktivitet inom polisen i Lindesberg, kallad ”äggjakt”. Enligt uppgifter till Aftonbladet ska ett tjugotal poliser ha deltagit i målade bilar – med blåljus och hastighetsöverträdelser. Nu svarar Johanna Olsson, lokalpolisområdeschef i Lindesberg, på de uppgifter som framkommit:
– Jag har förtroende för mina medarbetare och utifrån det jag känner till i nuläget finns det inget som tyder på att blåljus eller sirener har använts på det sätt som beskrivits, säger Johanna Olsson i ett inlägg på sociala medier.
På fredagskvällen gör Smash Into Pieces en slutsåld konsert i Lindeskolans aula. Bandet, som kom på en fjärdeplats i årets Melodifestival, är nu ute på en stor turné, där Lindesberg är ett av stoppen. Ungefär 1,5 timme innan konserten startar fick fyra elever från Fröviskolan överlämna en tavla som de målat till idolerna i bandet.
– Wow, den är superfin! Ska verkligen vi ha den här? säger sångaren Chris Adam.
För första gången sedan 2021 har samtliga kommunala nämnder en budget i balans, utom socialnämnden. På tisdagseftermiddagen presenterade den styrande politiska minoriteten, M, SD och KD, årsredovisningen för 2025, som nu visar ett positivt resultat.
– Vi har 34,5 miljoner på sista raden, vilket är 11,1 miljoner bättre än budgeterat resultat. Om man jämför med 2024 då vi hade ett resultat på -26,2 miljoner, så är det en jätteförändring som har gjorts, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).