Sedan en vecka tillbaka har återvinningscentralerna i Lindesbergs kommun utökats med ett kärl för textilier. Tanken är att all textil ska få ett längre liv, och kunna återanvändas på flera olika sätt genom den nya textilinsamlingen.
De som tidigare slängt kläder, mjukisdjur och täcken i kärlet för ”Energiåtervinning” får nu alltså tänka om. Inga textilier är längre tillåtna i det som tidigare kallades för ”Brännbart”, utan ska helt enkelt läggas i den nya behållaren avsedd för just det ändamålet.
– Vår aktör är Emmaus Åkvarn och det insamlade materialet kommer i första hand gå till återanvändning och försäljning, i andra hand till materialåtervinning som t ex stoppning, och i sista hand till energiåtervinning om materialet inte går att använda till något annat, berättar Joakim Fredriksson på Samhällsbyggnad Bergslagen och fortsätter:
– Det är bara ca 2% av all textil som inte går att återanvända till annat än energiåtervinning, det bästa är ju om en t-shirt kan fortsätta att användas som en t-shirt så länge det går.
Genom att återvinna textilier bidrar man till en mer hållbar textilkonsumtion, något som har en stor påverkan både på miljön och klimatet.
– På sikt kommer vi även att börja återvinna böcker och lastpallar också, men vi startar med detta först, avslutar Joakim.
Med textilier avses bland annat: kläder, skor, skärp, väskor, mjukisdjur samt hemtextilier som t ex lakan, dukar, kuddar och täcken.
Förskolorna i Lindesbergs kommun får nu ett välkommet tillskott till budgeten, när Barn- och utbildningsnämnden på måndagen röstade ja till att omfördela 5 miljoner kronor av nämndens budget för att stärka förskolans verksamhet. Tillskottet kommer att användas till att öka bemanningen, för att få fler vuxna per barn.
– Det här kanske inte är jättemycket, men det är en start på något, säger nämndens ordförande Lillemor Bodman (M).
Som en del av Sveriges största nationella militärövning – Aurora 26 – kommer Livgardet att ha övningsverksamhet i områden inom Lindesbergs kommun. Mellan den 1 och 6 maj kommer området kring Guldsmedshyttan, Storå och Stråssa att fyllas med cirka 900 soldater och ett 100-tal militära fordon.
Valborgsmässoafton 30 april står för dörren med festliga firanden runt om i Lindesberg kommun. LindeNytt har sammanställt en lista med platser där vårens intåg firas.
Under torsdagen hölls ett samverkansmöte mellan polis, socialtjänst, utbildningsförvaltningen och elevhälsan för att diskutera och planera insatser kring den senaste tidens ungdomsfylleri i Lindesberg. Med gemensamma krafter, och med en uppmaning till vårdnadshavare att ta sitt ansvar, hoppas man nu kunna få bukt med problemet.
– Det är jätteroligt att vi kan samverka kring våra barn och unga på bästa möjliga sätt. Sedan hoppas vi att våra vårdnadshavare kliver fram – då blir vi ännu starkare, säger Inger Österberg, verksamhetschef inom individ- och familjeomsorgen.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
En personbil har av okänd anledning fattat eld under färd. Branden orsakade totalstopp för norrgående trafik på riksväg 50 under måndagskvällen.
– Föraren klarade sig utan skador, uppger Sophia Jiglind, presstalesperson vid polisen i region Bergslagen.
Natten till lördag larmades räddningstjänsten till området Kallernäs mellan Gusselby och Storå. På platsen möttes styrkorna av en fullt utvecklad brand som rasade i en ekonomibyggnad som uppges vara en lada.
Harmonis Caprice har onekligen blivit en stor succé genom åren, och årets upplaga var inget undantag. I den fullsatta arenan fick 4 000 personer ta del av den färgsprakande showen, som fick publiken att koka.
– Det var helt fantastiskt. Vi hade väldigt bra artister och jag upplever att kören fick ta lite mer plats i år, vilket är positivt. Vi blir bättre för varje år, och vi har otroligt många duktiga solosångare som får visa upp sig, säger Mats Wedell, ordförande i Harmoni, som knappt hunnit landa efter helgens succéshow.