Trots att det lackar mot jul, är det svårt att hålla tillbaka vårkänslorna när man ser hur snödropparna är på väg upp ur jorden redan nu. Bilden ovan är tagen i en villaträdgård i Lindesberg tidigare i veckan. Lindesbergs trädgårdsexpert, Marco Åkesson på Plantmarknaden, berättar att det finns en förklaring till varför snödroppar, och andra växter, vaknar så här.
– En mild höst kan göra att växterna blir förvirrade, om man säger så, säger Åkesson.
Snödroppar, rhododendron och magnolior har gemensamt att de har en tendens att vakna till liv mitt i vintern om väderförhållandena är gynnsamma. Om hösten och inledningen av vintern blir mild, är det inte ovanligt att växterna skippar vintervilan och vaknar till liv.
Marco Åkesson menar att hösten i år blev just så mild att förhållandena för liv i rabatterna varit goda.
– Det här är inte så väldigt ovanligt. En mild höst kan göra att växterna blir förvirrade, om man säger så. Vi har ju inte haft någon ihållande kyla den här hösten, då kan man också förvänta sig att vissa växter vaknar, berättar Åkesson och fortsätter:
– Snödroppen är just en sådan växt som kan komma upp tidigt om hösten och vintern är mild, men det är inte ovanligt att man kan se knoppar på både magnolior och rhododendron också.
En relevant fråga, är naturligtvis om detta innebär att dessa växters blomning uteblir i vår på grund av ett tidigt gästspel. Svaret på den frågan är både ja och nej. Allt hänger på hur mycket växten hinner utvecklas samt hur väderläget ser ut.
– En växt som inte har blommat ut, den går i vila igen och blommar ut som vanligt när våren kommer. Dock finns det en risk för förfrysning, om det plötsligt blir väldigt kallt och om det inte finns ett snötäcke som skyddar växterna. Då kan blomningen i värsta fall utebli, säger Marco Åkesson.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
FOTOKRÖNIKA: Tidigare denna vecka hade jag planerat att besöka ett naturreservat som jag aldrig tidigare har besökt – men när jag väl kom ut med kameran och insåg att det var tjockt med dimma i skogarna, så ändrade jag min plan och satte istället fokus på att fotografera den härliga dimman som det bjöds på denna dag. Dock fanns fortfarande hopp om att även få se vilda djur i denna kontrast.
I början av oktober fick en ung kvinna i Lindesbergs kommun ett sms, där avsändaren utgav sig för att vara från SOS. I meddelandet informerades hon om att hennes mamma hade omkommit i en olycka, där mamman även nämndes med både namn och personnummer. Sedan dess har liknande sms skickats över hela landet, och nu går SOS Alarm ut med en varning.
– Detta är ingenting som SOS Alarm ligger bakom, och händelserna hanteras av polisen, skriver man i ett pressmeddelande.
Moderaterna vill stoppa planerna på att avveckla akutkirurgin och istället utveckla Lindesbergs lasarett till ett beredskapssjukhus. I ett pressmeddelande meddelar partiet att man inför regionfullmäktiges sammanträde den 14 oktober lämnar in en motion om att utreda möjligheterna till detta.
Under måndagseftermiddagen presenterades ett nytt politiskt styre för Region Örebro län. Vid en pressträff meddelades att en politisk överenskommelse är klar mellan fyra partier.
Ett år med fastighetsnära insamling av förpackningar har gett resultat i Lindesbergs kommun. Genom att sortera rätt har villahushåll minskat mängden restavfall med 20 ton i månaden.
– Jag är otroligt stolt över alla invånare som använder systemet och visar att de är beredda att göra det där lilla extra för miljön, säger Michael Lindström, avfallsstrateg på Lindesbergs kommun, i ett pressmeddelande.
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att två hyresgäster på kort tid gått i konkurs. Någon försäljning blev det dock inte, men de nya hyresgästerna Maria-Pia Karlsson och Anna Almlöf, är i full färd med att sätta sin prägel på stället som får namnet – Göransonska.
-Det känns bara kul, vi har en vision om hur vi vill att det ska vara, och vi vill ju tillbaka till hur det var förr, säger Maria.
Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för säsongen i Lindehov. Till mittperioden så kunde det retroklädda hemmalaget skjuta in tre mål på fem minuter, varav två av målen gjordes i boxplay. Även om det inte är Lindlövens bästa match i historien så fick lagets nya målvakt, Alfred Svensson, hålla nollan i sin första Lindlöven-match.
– Även om vi har mycket puck så måste vi bli spetsigare och bli mer effektiva, säger Lennart Hermansson.