Det har blivit en tradition att Rockhammar bidrar till insamlingen för Världens Barn och den här sommaren är inget undantag. Lördag den 4 augusti kl 10 – 14 bjuder byn in till en Trivseldag på Lustholmen. Arrangemanget växer. I år är för första gången Rockhammars alla föreningar med och bidrar och man hoppas samla in mer pengar än tidigare.
– Det är mer liv och rörelse på holmen i år. Vi brukar samla in 6000-7000 kr till Världens Barn och nu hoppas och tror vi att det blir mer i år, säger Ingrid Schöldström, som är aktiv i Rockhammarsgruppen inom Röda Korset.

Dagen fylls med aktiviteter för gammal som ung. Förra året lockade en tur med häst och vagn och det ser ut att bli turer i år också. Minigolfbanan har alltid varit populär. Här på Lustholmen kan man blåsa såpbubblor och kasta stövel, något som är gratis – men det finns insamlingsbössor runt om, så man kan alltid bidra till Världens Barn.
En del aktiviteter kostar pengar, som t.ex. att bada, men Rockhammars Idrottsklubb RIK skänker entréavgifterna till Världens Barn.
Ingrid Schöldström säger att de fått många sponsorer i år. Och många föreningsaktiva är med – runt 15 personer hjälper till med tipspromenad, fiskdamm och att göra pärlhalsband. De sköter serveringen – där finns både hembakat bröd och varm korv. I år är också den nya boule-banan en del av Världens Barn-arrangemanget och PRO möter lag Ullersätter i boule.
Det är fjärde gången i år som det blir fullt drag på Lustholmen. Trivseldagen arrangeras av Rockhammarsgruppen inom Röda Korset och Näsby/Fellingsbro församling och idrottsklubben RIK, PRO och hembygdsföreningen LiR medverkar.