INSÄNDARE/DEBATT: Den 13 november ställdes politikerna till svars om skolutredningen gällande Storåskolan. Jag blev otroligt imponerad över Storåupprorets representanter som på ideell basis hade tagit fram fakta över konsekvenserna om högstadiet lades ner. De ledande politikerna var tvungna att hålla med.
En stilla undran varför frågan om nedläggningen av högstadiet överhuvudtagit har kommit upp på dagordningen, då det är en vansinnig idé. Det som är oroande är vad som händer i framtiden. Trots allt måste de styrande politikerna hantera ett underskott på närmare 100 miljoner. Jag har tre förslag som bör diskuteras.
1. Kommunen har för dyra skollokaler. Innan Lindbackaskolan byggdes hade det varit klädsamt om politikerna hade lyssnat på medborgarna, eftersom skolan blev både kostsam och för stor. Kommunen bör överväga att flytta Komvux till Lindeskolan och hyra ut delar av Lindbackaskolan för att bringa ner lokalkostnaderna. När jag arbetade inom skolan i Finland, hyrdes skollokalerna ut på kvällstid och under skolloven till olika föreningar. Varför inte göra samma sak i Lindesberg? När jag arbetade på en grundskola i Dalarna hyrde vi ut två klassrum till en vårdkurs. Jag själv har arbetat med ukrainare och intresset är mycket stort bland dem att utbilda sig inom vård och omsorg. Finns det en vilja från Lindesbergs kommun kan jag omgående ordna en kurs inom vård och omsorg för ukrainare. Den kan ske på kvällstid när Lindbackaskolan inte har några elever. Det finns möjlighet att söka statsbidrag och EU-stöd, eftersom det råder brist på vårdpersonal.
2. Alltfler barn och ungdomar placeras på behandlings- och familjehem. Det har medfört stigande kostnader för kommunerna. I år beräknas Lindesbergs kommun gå back med 77 miljoner inom socialförvaltningen. Jag har arbetat med elever med speciella behov. Tidiga insatser med hemmaplanlösningar har sparat miljontals kronor åt kommunerna. Vill Lindesbergs kommun ta del av olika förslag bistår jag gärna.
3. Det krävs ökade inkomster för att klara en gemensam välfärd i framtiden. Under mötet den 13 november försökte de olika partierna överträffa varandra hur mycket de skulle satsa på Storå. Några konkreta förslag framkom inte. Storåborna bör bilda en byaförening för att ta fram konkreta förslag för att utveckla sin bygd. Endast Vänsterpartiet betonade att de ville höja skatten med 15 öre för att behålla högstadiet i Storå i framtiden. Regeringen har valt skattesänkningar på 27 miljarder trots ökade kostnader för kommunerna. Vi får nog acceptera att Lindesbergs kommun i det läget måste höja skatten. Får kommunen inte ordning på sin ekonomi finns det stor risk att Storå högstadium kommer att läggas ner inom de närmsta åren.
Kjell Söderberg
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.
Strax innan klockan 17:00 på onsdagseftermiddagen inträffade en trafikolycka mellan två fordon på Örebrovägen, i höjd med avfarten till länsväg 249. Ingen person ska ha skadats fysiskt vid kollisionen, men det är stopp i trafiken in till Lindesberg för tillfället.
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
Nu står det klart att Frövi hotell får en ny ägare från och med den 1 april. Han heter Andreas Palm, kommer från Stockholm och är väldigt exalterad över att ha förvärvat en fastighet med vad han anser har stor potential. Han berättar för LindeNytt att han har flera idéer för hotellet och ser fram emot ett nytt kapitel för både honom själv och verksamheten.
– Det är ett så fantastiskt vackert hus. Jag är så glad och ser verkligen fram emot att driva en ny verksamhet, säger Andreas Palm.
Den styrande politiska minoriteten i Lindesbergs kommun vill undersöka möjligheterna för att etablera kärnkraft i kommunen, och kallar därför till ett extra sammanträde i kommunstyrelsen.
– Jag tror inte att kärnkraften är framtidens energislag, men den är nutidens energislag, säger kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M).
Ortopedin i Lindesberg har i många år legat i toppskiktet när det gäller proteskirurgi. I början av februari blev verksamheten även först ut bland regionerna i landet att genomföra robotassisterade höftoperationer med en egen operationsrobot.
– Det är ett avancerat verktyg för extrem precision, och man får feedback på det man som operatör gör under resans gång, berättar Gunnar Falk, överläkare och sektionschef vid ortopediska protessektionen i ett pressmeddelande.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.