INSÄNDARE/DEBATT: Den 13 november ställdes politikerna till svars om skolutredningen gällande Storåskolan. Jag blev otroligt imponerad över Storåupprorets representanter som på ideell basis hade tagit fram fakta över konsekvenserna om högstadiet lades ner. De ledande politikerna var tvungna att hålla med.
En stilla undran varför frågan om nedläggningen av högstadiet överhuvudtagit har kommit upp på dagordningen, då det är en vansinnig idé. Det som är oroande är vad som händer i framtiden. Trots allt måste de styrande politikerna hantera ett underskott på närmare 100 miljoner. Jag har tre förslag som bör diskuteras.
1. Kommunen har för dyra skollokaler. Innan Lindbackaskolan byggdes hade det varit klädsamt om politikerna hade lyssnat på medborgarna, eftersom skolan blev både kostsam och för stor. Kommunen bör överväga att flytta Komvux till Lindeskolan och hyra ut delar av Lindbackaskolan för att bringa ner lokalkostnaderna. När jag arbetade inom skolan i Finland, hyrdes skollokalerna ut på kvällstid och under skolloven till olika föreningar. Varför inte göra samma sak i Lindesberg? När jag arbetade på en grundskola i Dalarna hyrde vi ut två klassrum till en vårdkurs. Jag själv har arbetat med ukrainare och intresset är mycket stort bland dem att utbilda sig inom vård och omsorg. Finns det en vilja från Lindesbergs kommun kan jag omgående ordna en kurs inom vård och omsorg för ukrainare. Den kan ske på kvällstid när Lindbackaskolan inte har några elever. Det finns möjlighet att söka statsbidrag och EU-stöd, eftersom det råder brist på vårdpersonal.
2. Alltfler barn och ungdomar placeras på behandlings- och familjehem. Det har medfört stigande kostnader för kommunerna. I år beräknas Lindesbergs kommun gå back med 77 miljoner inom socialförvaltningen. Jag har arbetat med elever med speciella behov. Tidiga insatser med hemmaplanlösningar har sparat miljontals kronor åt kommunerna. Vill Lindesbergs kommun ta del av olika förslag bistår jag gärna.
3. Det krävs ökade inkomster för att klara en gemensam välfärd i framtiden. Under mötet den 13 november försökte de olika partierna överträffa varandra hur mycket de skulle satsa på Storå. Några konkreta förslag framkom inte. Storåborna bör bilda en byaförening för att ta fram konkreta förslag för att utveckla sin bygd. Endast Vänsterpartiet betonade att de ville höja skatten med 15 öre för att behålla högstadiet i Storå i framtiden. Regeringen har valt skattesänkningar på 27 miljarder trots ökade kostnader för kommunerna. Vi får nog acceptera att Lindesbergs kommun i det läget måste höja skatten. Får kommunen inte ordning på sin ekonomi finns det stor risk att Storå högstadium kommer att läggas ner inom de närmsta åren.
Kjell Söderberg
Med pompa och ståt, sittandes på en helt egen kungatron, avtackades Lindeskolans gymnasiechef Staffan Hörnberg av sina kollegor på tisdagen. Det bjöds på känslofyllda tal, finstämmig sång och även ett par tårar när det var dags för kungen av Lindeskolan att ta farväl.
– Tack för att ni har gjort min tid som gymnasiechef så otroligt meningsfull, jag har inte varit på en finare arbetsplats tidigare, kan jag med ärlighet säga, sade han och vände sig till sina medarbetare.
Under måndagens sammanträde i kommunfullmäktige stod budgeten för 2027 på agendan. I maj klubbade kommunstyrelsen igenom oppositionens budget, och nu var det upp till fullmäktige att besluta. Med siffrorna 22-20, där 3 ledamöter avstod från att rösta, fick oppositionen med S och C majoritet.
– Vi är glada över att vårt budgetförslag har antagits. Vi har arbetat fram en budget som tar ansvar för kommunens ekonomi samtidigt som vi vill skapa goda förutsättningar för invånare, föreningsliv och näringsliv, säger Magnus Storm, oppositionsråd Centerpartiet i ett pressmeddelande.
Strax efter klockan 13.00 på fredagen fylldes Kristinavägen total eufori. Festligt utsmyckade lastbilar med dunkande musik flödande ur gigantiska högtalare, medan överlyckliga studenter dansade och ropade till åskådarna som fyllt trottoarerna till bredden. Häng med ut i centrala Lindesberg genom vårt bildspel ovan och se en lång rad ögonblick från den klassiska urladdningen: studentkortegen.
Lindeskolans torg var under fredagen fyllt till bredden med stolta familjer som ivrigt väntade på att få krama om sina nybakade studenter, och strax efter klockan 12.00 sprang de ut i det strålande solskenet. Klass efter klass, alla lika euforiskt lyckliga över att studenten äntligen var här! Upplev den enorma lyckan i bildspelet ovan.
Gick du miste om när Lindeskolans avgångselever satte fart på staden med stoj och spex? Nu har du chansen att uppleva den härliga karnevalstämningen som fyllde stadens gator och torg.
Lindesbergarna gick man ur huse och fyllde både gator och torg i centrum, när Lindeskolans studentkarneval dundrade fram under torsdagseftermiddagen. Fotbollsspelare, hårdrocksartister och mullrande bilar trängdes i det glada karnevalståget som markerar att det bara är timmar kvar till studenten. Missade du festligheterna? LindeNytt bjuder här på ett bildspel från årets karneval.
Under nationaldagsfirandet i Lindesbergs kommun delades de årliga pris och stipendierna ut till personer som utmärkt sig lite extra. I Oscarsparken i Lindesberg delades både kulturstipendiet och Lindesbergs kommuns byggnadspris ut, medan föreningsledarstipendiet delades ut i Fellingsbro.
Den 6 juni firas Sveriges nationaldag med festligheter och aktiviteter på flera platser runt om i Lindesbergs kommun. På programmet står allt från byaloppis till nationaldagstrav, lådbilstävling och utdelning av flera stipendier. I Lindesberg väntar musikunderhållning och teatertema med bland annat ”Julimus och Strulimus i Oscarsparken” för barnen samt en presentation av kostymmakarna bakom Spektakelteaters senaste produktion, STRIPA 1926.